ASF coraz bliżej powiatu tczewskiego. Komisja Europejska aktualizuje mapę obszarów zagrożonych

Świnia
Tczew - ASF coraz bliżej powiatu tczewskiego. Komisja Europejska aktualizuje mapę obszarów zagrożonych
Z początkiem miesiąca przez Komisję Europejską została zaktualizowana mapę obszarów zagrożonych ASF. Do obszaru ochronnego (strefa żółta) włączony został cały powiat tczewski. Co to oznacza?

Afrykański pomór świń (ASF) jest nieuleczalną, wysoce zakaźną i zaraźliwą, wirusową chorobą świń domowych wszystkich ras oraz dzików. Pozostałe gatunki zwierząt są na zakażenie wirusem ASF niewrażliwe. Człowiek także nie jest wrażliwy na zakażenie wirusem ASF. Służby martwi sytuacja obserwowana za wschodnią granicą Polski i realne zagrożenia wystąpienia ognisk choroby afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Dlatego wprowadzane są środki ostrożności. We wrześniu Komisja Europejska zaktualizowała mapę obszarów zagrożonych ASF - do obszaru ochronnego (strefa żółta) włączony został cały powiat tczewski, a trzy gminy po prawej stronie Wisły znalazły się nawet w tzw. obszarze czerwonym. w sierpniu koło Pasłęka wykryto dwa przypadki zachorowań - w konsekwencji wybito około 250 świń, by zapobiec powstawaniu kolejnych ognisk.

- Strefy zostały wyznaczane przez Komisję Europejską ze względów prewencyjnych. Dotychczas w woj. pomorskim nie stwierdzono występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń ASF. Służby robią wszystko, by nie doszło do pojawienia się ognisk choroby. - mówi Agnieszka Arendt, Rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii


Służby podkreślają, że wirus może być przenoszony przez dziki, dlatego szczególne środki ostrożności po wizycie w lesie muszą zachować myśliwi i grzybiarze - aby na ubraniach, czy butach nie przenieść do gospodarstw wirusa.

- Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach ww. obszarów ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie. W innym przypadku minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72h. Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji. W przypadku napotkania zwłok padłego dzika, nie należy do nich podchodzić oraz dotykać, jak również zabierać żadnej części tego zwierzęcia z miejsca znalezienia szczątków, a o fakcie znalezienia powiadomić właściwy miejscowo powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, bądź lokalne służby policji albo straży gminnej. - informuje Główny Lekarz Weterynarii.


Dodajmy, że na Pomorzu jest hodowanych około 700 tys. świń - na razie na terenie naszego województwa nie było jeszcze zachorowań, ale służby podkreślają, że niezmierne ważne jest zachowanie wysokich środków ostrożności.

Pismo Powiatowego Lekarza Weterynarii do wglądu tutaj.
W woj. pomorskim w/w obszarami zostały objęte :

Ochronny (zółty):
- powiat nowodworski,
- gminy Lichnowy, Miłoradz, Nowy Staw, Malbork z miastem Malbork w powiecie malborskim,
- gminy Mikołajki Pomorskie, Stary Targ i Sztum w powiecie sztumskim,
- powiat gdański,
- Miasto Gdańsk,
- powiat tczewski,
- powiat kwidzyński.
Objęty ograniczeniami (czerwony):
- gminy Dzierzgoń i Stary Dzierzgoń w powiecie sztumskim,
- gmina Stare Pole w powiecie malborskim,


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +3

  Xxx_gość_gość

  11.09.2019, 16:36

  Asf

  Ludzie Porównajcie mięso z naszych niby chorych świń na asf z mięsem sprzedawanym w marketach sprowadzonym z zagranicy wtedy się okaże który nie wiem co nas truję a które nie

  Odpowiedz
  IP: 92.10.xx1.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA