Tony stali zniknęły. Kończy się demontaż wiślanego przęsła na Moście Tczewskim

Skończył się demontaż jednego z mostowych przęseł (fot. tcz.pl)
Tczew - Tony stali zniknęły. Kończy się demontaż wiślanego przęsła na Moście Tczewskim
Przęsła ESTB Mostu Tczewskiego nikną w oczach. Kończy się demontaż rzecznego przęsła od strony Tczewa. Firma wykonujące roboty deklaruje, że całość uda się zdemontować do końca roku.

Na Moście Tczewskim od kilku lat trwa remont. Teraz realizowany jest kolejny etap. Prace prowadzone są dwutorowo - jednocześnie trwa budowa przyczółka i rozbiórka przęsła. Jeszcze w maju Starostwo Powiatowe rozstrzygnęło przetarg na sprzedaż złomu pochodzącego z rozbiórki Mostu Tczewskiego. Wygrała firma z Kamienicy Królewskiej, która za każdy kilogram zezłomowanego przęsła zapłaci 81 groszy. Ze wstępnych szacunków wynika, że dzięki temu powiat uzyska około 1,7 mln zł. Fragmenty przęsła ESTB trafiają na barki - i do portu rzecznego - skąd są odbierane przez firmę.

Demontowane przęsło zostało zamontowane po zakończeniu II wojny światowej, by przywrócić ruch na zniszczonym podczas działań wojennym moście. Miało to być rozwiązanie tymczasowe - ale przetrwało kilkadziesiąt lat.

W miejsce zdemontowanych przęseł w kolejnych etapach prac mają pojawić się kratownice Lentza. Nie wiadomo jednak, kiedy - i czy w ogóle - uda się zakończyć odbudowę obiektu. Finansowanie dalszych etapów jest bowiem niepewne.


Chcesz przyspieszyć remont Mostu Tczewskiego i stworzyć tu część Muzeum II Wojny Światowej?

W akcję może włączyć się każdy z Was. Wystarczy podpisać petycję, którą przekażemy decydentom. Link do petycji można znaleźć tutaj.

Zachęcamy do wrzucania na swoje profile na portalach społecznościowych krótkich filmików opatrzonych hasztagiem - #MostTczewskiJakWesterplatte.

Jak możesz pomóc w akcji?

- najważniejsze: podpisz petycję na stronie www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl

- pomóż nagłośnić naszą akcję, tak aby dotarła nie tylko do tczewian

- nagraj krótki filmik i opublikuj go na swojej tablicy najlepiej publicznie. Proponowana treść: "Most Tczewski - to tu 80 lat temu wybuchła II wojna światowa. Skarb Państwa przejął Westerplatte, apeluję do władz Polski o przejęcie również Mostu Tczewskiego. Podpisz petycję! Most Tczewski jak Westerplatte!"

- w opisie filmiku koniecznie podlinkuj adres petycji oraz wklej nasz hasztag, czyli #MostTczewskiJakWesterplatte

- alternatywnie zamiast filmiku opublikuj swoje zdjęcie np. z kartką, na której umieść hasztag #MostTczewskiJakWesterplatte!


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +1

  mos_gość

  11.09.2019, 11:35

  ostatnia szansa

  ostatnia szansa aby za parę groszy te kilkanaście metrów przęsła STB odstawić na boczny plac jako fragment historii.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx8.xx3 
 • +4

  Patriota niezależny_gość_gość__gość

  11.09.2019, 13:19

  Mieszane uczucia !!

  Jest ostatnia szansa by trolle PIS i poseł Smoliński wraz zaproszonym na 28 września do Szpęgawska Dudą zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie - jak nie powinno się przeprowadzać rekonstrukcji historyczny obiektów w XXI WIEKU !!

  Cytuj
  IP: 188.146.xx8.xx2 
 • -12

  gosc_gość_gość

  11.09.2019, 11:56

  niemiecki most

  Polacy powinni wybudować w tym miejscu nowy most na miare 21 wieku a ten klamot niemiecki na złom oddać .Ale na czym by interesiki robili niektórzy ,hm....Cześc i chwała saperom polskim ,że wysadzili ten most w 1939 roku. "W odwecie hitlerowcy rozstrzelali 21 polskich kolejarzy, celników i członków ich rodzin":(

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx5 
 • -4

  Aleks_gość

  11.09.2019, 17:55

  Nieudaczniki ze Starostwa

  Poprzedni Starosta Dzwonkowski dał radę zebrać forsę na most, a figurant Augustyn, na którego nikt nie zagłosował z mieszkańców, tylko wsadził go tam Mirosław Pobłocki, nic nie potrafi załatwić. tnij.tcz.pl/?u=8437b8

  Odpowiedz
  IP: 46.77.xx0.xx4 
 • -6

  Łupaszko_gość_gość_gość

  11.09.2019, 19:11

  '' a'la long"

  Wstyd :Gdańsk będzie miał kawałek mostu tczewskiego, a Tczew nie!!!!!!!! Wstyd - Precz z Pobłockim i precz ze śmiesznym Augustynem!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx6.xx5 
 • -5

  Łupaszko_gość_gość

  11.09.2019, 19:13

  '' a'la long"

  AUGUSTYN nie dostał się na radnego, a został starostą - śmiech na sali, Polska to stan umysłu.....

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx6.xx5 
 • -2

  mieczyslaw

  11.09.2019, 20:16

  Fragment przęsła ESTB

  Fragment przęsła ESTB powinien być eksponowany na bulwarze nadwiślańskim. Obowiązkowo!

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • As_gość

  12.09.2019, 09:33

  Do końca roku?

  A do kiedy mają termin umowy?

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx1.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA