Przed wyborami wraca temat Mostu Tczewskiego

Most Tczewski (fot. Jakub Politowski)
Przed wyborami wraca temat Mostu Tczewskiego
Jak to zwykle przed wyborami bywa, wraca temat odbudowy Mostu Tczewskiego. W środę, 13. września, w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku obyła się konferencja prasowa z udziałem Generalnego Konserwatora Zabytków, ministra Jarosława Sellina. Padła na niej zapowiedź, że jeżeli przedstawiony do końca września projekt odbudowy spełni wymagania, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w ciągu tygodnia wyda pozytywną opinię na wznowienie prac.

W środę w siedzibie Igora Strzoka, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, poruszono temat wstrzymanej przez niego w 2019 roku odbudowy Mostu Tczewskiego. Przed spotkaniem pojawiły się oczekiwania, że prawdopodobnie padnie informacja o przekazaniu przez stronę rządową 3 mln zł na wkład własny dla powiatu, konieczny dla spożytkowania środków z Polskiego Ładu. Co zakomunikowano podczas konferencji?

- Dzisiaj w urzędzie odbyło się spotkanie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wynajętym przez Starostwo Powiatowe w Tczewie projektantem, który odpowiada za tę odbudowę. Dogadaliśmy się w sprawie różnych detali związanych z historycznym kształtem odbudowy tczewskich mostów. Myślę, że ostateczna dokumentacja tej pracowni projektowej powinna być gotowa do końca września, a w październiku Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków będzie mógł wydać decyzję o możliwości ogłoszenia przetargu na odbudowę tych mostów w takim kształcie, w jakim przedstawia to projektant. To mocny krok do przodu - mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Generalny Konserwator Zabytków odniósł się do kwestii wkładu własnego powiatu, którego powiat nie posiada:


- Rząd Zjednoczonej Prawicy przekazał na odbudowę tego mostu poważne środki. Nikt wcześniej tego nie zrobił. To ponad 60 milionów złotych z Polskiego Ładu. Starosta tczewski ma niestety problem ze znalezieniem 5 proc. wkładu własnego, ale i w tym chcemy pomóc. Do rezerwy ogólnej dyspozycji Prezesa Rady Ministrów wpłynął wniosek w tej sprawie. Jest trochę dziwne, że starosta w ciągu tak długiego czasu nie był w stanie wygospodarować tak niedużej kwoty, ale postaramy się pomóc w tej sprawie. Przeznaczyliśmy także pieniądze na budowę w zachodnim przyczółku tego mostu filii Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która będzie opowiadać o tym, co działo się w 1939 roku w ramach bitwy o Most Tczewski - dodawał Sellin.


Słów krytyki pod adresem właściciela zabytku nie szczędził Igor Strzok. Przypomniał decyzję starostwa o zezłomowaniu części demontowanego przęsła ESTB, co zdaniem konserwatora było niszczeniem zabytku (przypomnijmy, że poprzednia konserwator wyraziła zgodę na demontaż powojennego przęsła, zalecając jedynie wyeksponowanie ok. 20-metrowego fragmentu na zakupionej przez starostwo działce w sąsiedztwie mostu). Deklarował, że jeżeli firma projektowa dostarczy do końca września projekt budowlany zachodniego przyczółka, w ciągu kolejnego tygodnia wystawi pozwolenie na prowadzenie robót.

- Pierwszym etapem powinno być przesunięcie przęsła na ląd, kolejnym - rozpoczęcie prac przy rekonstrukcji przyczółka zachodniego, czyli czterech wież oraz znajdującego się między nimi portalu. Czeka nas również projekt oraz prace przy niezbędnych przekształceniach samego wnętrza żelbetowej bryły przyczółka zachodniego. Kolejny etap to coś, co złośliwie nazywaliśmy fałszywym Lentzem. Będzie trzeba opracować skorygowany projekt poszerzonych przęseł. Ale jest jeszcze jeden etap prac, na które zwracam uwagę starostwu. Niestety, całkowicie bez odzewu, co jest kuriozalne, w sytuacji gdy jestem oskarżany o wstrzymywanie prac i możliwość doprowadzenia do olbrzymich strat finansowych, pod postacią niemożliwości konsumpcji środków z Polskiego Ładu. Jeżeli nie przygotowaliście projektów dla przyczółka zachodniego oraz wież cylindrycznych, które też należy odbudować, to chociaż opracujcie koncepcję zabezpieczenia antykorozyjnego, a więc malowania trzech przęseł od strony Lisewa. Nie chciałbym, aby za pięć lat okazało się, że przęsła wschodnie trzeba będzie przeznaczyć na złom - mówił Igor Strzok.

Na spotkanie u konserwatora nie zaproszono nikogo ze Starostwa Powiatowego w Tczewie. Starosta tczewski, odpiera jednak zarzuty stawiane na konferencji w rozmowie z mediami.

- Na spotkaniu 13 kwietnia 2023 r. w obecności Generalnego Konserwatora Zabytków Jarosława Sellina, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta, posła na Sejm RP Kazimierza Smolińskiego, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Igora Strzoka i jego współpracownika Tomasza Kozyra, starosty tczewskiego Mirosława Augustyna, przewodniczącej Rady Powiatu Tczewskiego Barbary Kamińskiej i pracowników Biura Projektowego BAK zostały poczynione ustalenia, że do połowy maja miały zostać wydane wszystkie pozwolenia niezbędne do wykorzystania przez powiat środków z rządowego funduszu Polski Ład. Uzgodniona została także wersja wkładu własnego, który przekaże Muzeum II Wojny Światowej. Otrzymaliśmy również zgodę na ekspozycję przęsła ESTB od PWKZ - mówi Mirosław Augustyn.


Kiedy w lipcu okazało się, że przekazanie środków na wkład własny przez Muzeum jest pod względem prawnym niemożliwe, pojawił się inny pomysł.

- Zostaliśmy powiadomieni o możliwości wystąpienia o wyżej wymienione środki z rezerwy premiera poprzez wojewodę pomorskiego. Taki dokument wystosowaliśmy 9 sierpnia 2023 r. - dodaje.


Urzędnicy z Tczewa deklarują, że będą spełniać wszelkie wymagania konserwatora, by ten wznowił pozwolenie na budowę.

- Razem rozmawialiśmy nad rozwiązaniem problemów proceduralnych, aby inwestycja ruszyła pełną parą. Wszystkie problemy zostały rozwiązane - deklarował po spotkaniu w Warszawie w kwietniu br. minister Sellin.

Tymczasem na razie most wciąż nie łączy brzegów - a dzieli. Co ciekawe - zarówno starosta, jak i minister Sellin startują w wyborach do Sejmu - pierwszy z list KO, drugi PiS. Czy do 15. października usłyszymy jakieś pozytywne "mostowe" wieści? Prace na moście stoją od 4 lat - a to, co już wykonano - niszczeje. To tylko dowód na to, że tak duży i cenny zabytek techniki powinien zostać przejęty przez państwo, na którym powinien spocząć ciężar odbudowania obiektu zniszczonego przed 84 laty!


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (51)
dodaj komentarz

 • +51

  Gość _gość_gość_gość_gość

  15.09.2023, 10:17

  Cyrk

  Pan Sellin tak bardzo chce wygrać wybory, że dalej ze Strzokiem składa kłamliwe obietnice. I bezczelnie zwala winę na innych, a sam blokuje. A po wyborach jak zwykle, blokada. OSZUŚCI!!!!

  Odpowiedz
  IP: 45.14.xx1.xx0 
 • +36

  Uki89_gość

  15.09.2023, 11:02

  No to jest obrzydliwe, dziękujemy panu konserwatorowi, panu Smolińskiemu i panu Sellinowi, za totalne nic nie robienie w sprawie mostu. To tylko pokazowe ruchy z których nic nie wynikło. Jeszcze zdziczenie na samorząd, że powinien odłożyć. Oni myślą że 60mln to na cały remont. To na pierwszy etap, bo to astronomiczna kwota całkowita wyjdzie za odbudowę historycznego wariantu.

  Cytuj
  IP: 62.133.xx7.xx1 
  +19

  Grzegorz4_gość

  15.09.2023, 11:04

  Samorządom zabrali dochody, obniżając Pit, obarczając ich kosztami związanymi z uchodźcami z Ukrainy i jeszcze oczekują niewiadomo czego od samorządu. Niby PiT, bo niby niższy podatek, ale sobie nie zabrali, tak by było jakby VAT w końcu obniżyli, ale po obniżce PIT zabrali tylko samorządom. Sellin mówi jakieś głupoty, ale wybory się zbliżają...

  Cytuj
  IP: 98.159.xx4.xx8 
  +14

  czyzby dali sobie w szyje?_gość

  15.09.2023, 14:14

  i uswiadomili sobie o glosie wyborczym

  jak nie bedzie widac golym okiem postepu na Moscie Tczewskim, to nikt nie uwierzy w obiecanki partii PiS, poniewaz zbyt duzo tych klamliwych przedwyborczych obiecanek bylo ! a po wyborach jak zwykle politycy rzadzacej partii szybko zapominaja o wyborcach i obietnicach, rowniez po wygranych szybko upajaja sie wladza i pieniedzmy podatnika

  Cytuj
  IP: 176.198.xx1.xx9 
  +10

  Y& _gość

  15.09.2023, 17:10

  Groteska

  Za 60 milionów wszyscy wiedzą iż nie da się wykonać rekonstrukcji mostu nad rzeką Wisłą w Tczewie! Wina nie leży po stronie konserwatora jaki posła Selina! Procedura źle była przeprowadzona po stronie starostwa!! Poseł Smoliński zadrwił z mieszkańców jak i własnego elektoratu - Jak PiS dojdzie do władzy będzie wykonana rekonstrukcja mostu nad Wisłą - naiwny elektorat zaufał, zagłosował Smoliński został posłem, upłynęła kadencja i teraz ta stara śpiewka! Naiwni może zagłosują!! Konieczny Audyt lub kontrola NIK w Starostwie dot. Mostu i szpitala!!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx8.xx0 
  +5

  Ewa_gość

  16.09.2023, 09:23

  Hipokryzja

  Może zarobione środki z wiz przeznaczą na odbudowę Mostu nad Wisłą w Tczewie!!!!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx6.xx4 
  +3

  Ewa_gość

  16.09.2023, 19:17

  Nie śpij 15.10.2023

  Nie śpij bo cię przegłosują 15.10.2023 Przekonaj matkę, ojca, babcie, dziadka iż decydują o twoim łosie! STOP HIPOKRYZJI, STOP DYLETANTOM Prawnym, WOLNE SŁOWO, WOLNE MEDIA

  Cytuj
  IP: 188.147.xx6.xx4 
 • +29

  fdfg_gość

  15.09.2023, 10:36

  Złodzieje złodzieje !

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx6.xx2 
 • +30

  4g4_gość

  15.09.2023, 11:07

  Chyba wszyscy politycy kłamią, ale poziom PiS to już jest jakaś abstrakcja. Najpierw niby dają, 60mln, zabierają dochody z PIT zwalają na samorząd Ukrainę, a później się dziwią że nie ma 5procent. Później pan ko serwator z PIS mimo wczejszej zgody się z niej wycofuje. To już by chyba lepiej wyglądało jakby nic nie dało. Wstyd! Smoliński, Sellin to darmozjady.

  Cytuj
  IP: 212.102.xx9.xxx 
  -2

  Gość _gość

  15.09.2023, 22:40

  DO GROTESKA

  Jesteś znajomym Sellina, czy też Igora, że próbujesz ich bronić, masz interes w tym. Chcesz odwrócić uwagę od nich, żądając audytu w sprawie mostu. I po co, przecież i tak nie dostali obiecanych pieniędzy, to co tu kontrolować.

  Cytuj
  IP: 37.19.xx9.xx2 
 • +27

  Rowerowy_johny_gość_gość

  15.09.2023, 10:36

  Zwykła ustawka w dobrego i złego .....

  ....., a mostu jak nie ma tak nie ma. Niestety nie ma co wierzyć w dobrą wolę rządu w odbudowę, sprawa wraca tylko przed wyborami, po czym konserwator skutecznie rzuca kłody, obwiniając inwestora. A lata mijają i zawsze paru głupków da się nabrać. Nie ma też co ukrywać, że most i oddział muzeum znacznie by "rozruszał" Tczew turystycznie. No ale jest jak jest.

  Odpowiedz
  IP: 212.160.xx2.xxx 
 • +36

  Cynk_gość

  15.09.2023, 10:59

  To prawda, już chyba nikt się nie nabierze. Smoliński 8 lat w rządzie, pierwszy Tczewiak w ministerstwie infrastruktury. Nic, całkowicie nic nie zrobił. Niby dali pieniądze, ale ich konserwator zablokował, mimo wcześniejszej pozytywnej decyzji. To jest chore, nikt się na to nie nabierze panowie Smoliński i Sellin, ludzie już mają dość waszej propagandy.

  Cytuj
  IP: 188.241.xx8.xx1 
  +19

  Gość _gość_gość_gość_gość

  15.09.2023, 13:49

  Błazny

  Mam coś ważnego do przekazania, to rozmawiam z zainteresowanym, a Oni tam rozmawiają o moście bez udziału starostwa[sic!]. Dlatego widać, że to kolejne kłamstwa. Ludzie nie głosujcie.

  Cytuj
  IP: 89.187.xx0.xx9 
 • +12

  qq_gość

  15.09.2023, 10:51

  teraz na zime pisoskie poyeby

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • +22

  Yark_gość

  15.09.2023, 11:10

  Nie lubię wielu samorządowców, szczególnie że Starostwa, ale zrzucanie winy na nich to jakieś chore jest. To jedyny most na Wiśle który należy do Powiatu a nie do Skarbu Państwa. Jak samorząd ma to zrobić, Smoliński jest w min. Infry i nic nie zrobił, niby dali, a z drugiej strony zablokowali budowę, więc nie dali całkowicie nic.

  Cytuj
  IP: 31.171.xx4.xx9 
 • -5

  Hania_gość

  15.09.2023, 10:55

  Pod poprzednim artykułem było wiele niepochlebnych komentarzy w stosunku do pana Smolińskiego, to już pisowska propaganda kontratakuje artykułami.

  Odpowiedz
  IP: 212.102.xx3.xx1 
 • +28

  TomasZ_gość

  15.09.2023, 10:57

  Konserwator zabytków jest z PiS, jakby chcieli rzeczywiscie pomoc, to wyjaśnili by sprawę z konserwatorem. A tak niby dali środki, ale ich konserwator i tak zablokował. Co za obłuda, panie Sellin i panie Smoliński.

  Odpowiedz
  IP: 95.181.xx3.xx3 
 • +21

  Uk_gość

  15.09.2023, 12:37

  Szczególnie że pan Sellin jest zwierzchnikiem. Do tego pan Sellin pochodzi z regionu, Gdyni, a pan Smoliński jest niby z Tczewa. A obaj nic nie zrobili. Pan Sellin niby lobbował o 60mln, a później sam (przez swojego podwładnego) zablokował remont. To jest chore...

  Cytuj
  IP: 154.6.xx0.xx6 
 • +17

  Michał_gość

  15.09.2023, 11:10

  Kiełbasa wyborcza, której nikt nie dał, tzn nie zrealizował. Brawo! Coś co jest potrzebne, nie tylko ze względu na to, że jest zabytkiem, nie jest naprawiane.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx8.xx8 
 • +19

  Jack_gość

  15.09.2023, 11:14

  Tutaj to jest całkowita manipulacja. Bo kasę niby dali, ale później ich konserwator zmienił decyzję i remont zablokował.

  Cytuj
  IP: 91.90.xx4.xx5 
 • +15

  Oli_gość

  15.09.2023, 11:12

  Ten konserwator zabytków to nie porozumienie, jak się ostatnio dopytywałam o jeden zabytkowy cmentarz w naszym województwie, to okazało się że nie mają żadnej dokumentacji, zdjęć, opisu miejsca, całkowicie nic. Tylko tyle że niby jest pod opieką konserwatora, ale nic z tego nie wynika. Ten most też wygląda jakby zmiana decyzji wynikala z dyspozycji politycznej z Warszawy. Wstyd panie karierowiczu Smoliński! Wstyd!

  Odpowiedz
  IP: 143.244.xx2.xxx 
 • +27

  Ick_gość

  15.09.2023, 11:17

  Panie Sellin, Panie Smoliński tczewiacy już nie dadzą sobie mydlić oczu w sprawie mostu. Próba zrzucania tego na samorząd jest obrzydliwa. Mają partycypować w naprawie mostu, jakim kosztem? Mamy mieć dziurawe drogi, niedofinansowane szkoły średnie? Ten most powinien przejąć Skarb Państwa i w 100% na swój koszt wyremontować zgodnie z wolą mieszkańców Tczewa. Każde inne wyjście jest złe i jest tylko manipulacja.

  Odpowiedz
  IP: 45.133.xx3.xx4 
 • -7

  Łupaszko_gość_gość

  15.09.2023, 16:20

  "a 'la long"

  Może poszukać wam oszczędności ???

  Cytuj
  IP: 31.60.xx4.xx6 
 • +13

  Bubu_gość

  15.09.2023, 11:21

  Most Lisewski

  Wywalanie pieniędzy w błoto bo nawet jak dostali by na odbudowę mostu po Tczewskiej stronie to będzie nieczynny gdyż od strony Lisewa jest do remontu i tak w kółko nie wspomnę o ciągłym wydawaniu kasy na projekty itp ktoś ładnie przytula

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx7 
 • +9

  Łupaszko_gość_gość

  15.09.2023, 11:26

  "a 'la long"

  Przestańcie pajacować z tym mostem .Ten most remontują od czasu gdy ja byłem dzieckiem -a mam już swoje lata .... Kto zaczyna remont nie mając funduszy na jego zakończenie ?????? No kto ?????ostatni błazen !!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 31.60.xx4.xx6 
 • -4

  Łupaszko_gość_gość

  15.09.2023, 11:39

  "a 'la long"

  Ile lat już się mówi o obecnym remoncie ? Czy starostwo powiatowe stworzyło jakiś fundusz lub lokatę żeby co roku z budżetu odkładać na remont (oczywista-oczywistość że Nie !!!!!!) .A ile razy w ciągu tego remontu starostą i radni otrzymali podwyżki swoich wynagrodzeń ??????? Przestańcie z ludzi robić debili błazny !!!!!!!!!!

  Cytuj
  IP: 31.60.xx4.xx6 
  +9

  Felek_gość

  15.09.2023, 12:42

  Co za bzdury. Z czego ma odkładać starostwo, rząd wszystko zwala na samorządy, dystrybucję węgla, wsparcie uchodźców z Ukrainy, obcięcie chovjodow z PIT. Remont tego mostu w całkowitej kwocie wyniesie około 1 miliard złotych, żadnego samorządu na to nie stać. To powinien być most podległy pod Skarb Państwa i bezpośrednio przez rząd wyremontowany. Proszę się nie dać zmanipulować słowami pana Sellina. 60mln to jakiś żart, to kwota co najwyżej na rozbiórkę mostu, bez odbudowy.

  Cytuj
  IP: 185.253.xx2.xx1 

  STARY TCZEWIAK_gość_gość_gość

  15.09.2023, 14:34

  No kuźwa,ale ty jesteś...

  stary.Remont trwa 13 lat,dzieckiem jesteśmy tak do 12-13 roku,,no naj....o ci na PESELU.

  Cytuj
  IP: 95.51.xx9.xx3 
  +6

  Prawda Czasu_gość

  15.09.2023, 21:09

  Łupaszko

  Nikt tak jak PiS i Smoliński tak się nie skompromitował! Ty jako działacz solidarności podobnie, nie potrafiłeś przekonać własnych dzieci iż tu jest druga Japonia! Podobnie jak oni skłóciłeś sąsiadów , gdyż twoich poglądów nie podzielają nawet towarzysze - działacze! Ty o tym wiesz, więc nie zabieraj głosu w tej kwestii

  Cytuj
  IP: 188.147.xx8.xx0 
 • +17

  Obywatel _gość

  15.09.2023, 11:29

  Buuu

  Ludzie opamiętajcie się w końcu. Co jeszcze musi się w Polsce wydarzyć żebyście zrozumieli ze PiS to największy szkodnik po upadku komuny. Zniszczyli naszą gospodarkę, zawłaszczyli nasze pieniądze. Zapożyczyli się na 13 tki 14 tki 800+ tak że tych pożyczek nie będą w stanie spłacić nasze prawnuki. Za jakiś czas podniosą podatki bi trzeba zacząć to spłacać. Zniszczyli naszą pozycję wypracowaną latami na arenie międzynarodowej. W Unii europejskiej traktują nas jak upośledzony krewny. Już nikt poważny z nami się nie liczy. Ruszyli właśnie pieniądze z funduszu emerytalnego założonego w latach 80tych powstały specjalnie na emerytury dla ludzi urodzonych w największym wyżu demograficznym. Przez 40 lat nikt tych pieniędzy nie ruszał, aż przyszedł PiS i zagarnął. Trzeba ich odsunąć od władzy, każdego sprawiedliwie osadzić, odebrać majątki uzyskane z korupcji, muszą oddać wszystkie zabronione bezprawnie pieniądze w spółkach publicznych. Wyjaśnić wszystkie afery nawet te juz zapomniane jak między innymi wieże Kaczyńskiego, nieletnie panieńki Kuchcinskiego itd itd. Tego jest taki ogrom ze ta będą długie lata zanim prokuratura zajmie się tymi aferami.

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx7.xx8 
 • +29

  Ja_gość

  15.09.2023, 11:30

  Tczew nie dla PiS!

  Tczew mądre miasto. Nie głosujemy na PiS!

  Odpowiedz
  IP: 37.30.xx6.xx5 
 • +8

  Jbp_gość

  15.09.2023, 12:34

  ***** ***

  Cytuj
  IP: 196.196.xx3.xxx 
  +6

  Red_gość

  15.09.2023, 21:06

  ZDEMASKOWANI

  Tak kończą oszuści, czy to w życiu prywatnym czy w polityce. Klamstwa wychodza i zawsze w końcu odwrócą się przeciw nim. Oby tak się stało. Tczewiacy szanujcie się i nie głosujcie na panów S.

  Cytuj
  IP: 89.39.xx7.xx7 
 • +25

  Obywatel _gość

  15.09.2023, 11:35

  Buu

  Moja babcia obwinia się że przez te zupki które przynosiła tobie jak biegałeś z obsmarkanym nosem po Przymorzu na ul. Kołobrzeskiej wyrosłeś na takiego pajaca Panie J. Sellin.

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx7.xx8 
 • +25

  _gość

  15.09.2023, 12:00

  Nie o taką Polskę walczyłem!

  Panie Smoliński - nie wstyd Panu? Wykorzystał pan most i mieszkańców Tczewa do walki politycznej, a w zamian tylko znów puste słowa, obietnice, a mostu jak nie ma, tak nie ma i nie będzie!

  Odpowiedz
  IP: 159.205.xx0.xx1 
 • +23

  Kar0l_gość

  15.09.2023, 12:33

  Karierowicz

  Ale kariera zrobiona, w ministerstwie wysokie stanowisko jest. Kariera dla Pana Smolińskiego najważniejsza. Prawnikiem był marnym, więc uciekł na wielu nieudaczników, na Wiejską

  Cytuj
  IP: 45.133.xx3.xx4 
  +10

  Czewiak_gość

  15.09.2023, 14:36

  RozliczenieCzewiak

  Nie załatwił mostu no to kopa w dupę.

  Cytuj
  IP: 46.170.xx4.xx5 
  +2

  Ewa_gość

  17.09.2023, 15:33

  Miłoradz

  Kaziu wróć do miejsca urodzenia i nie staczajTczewa do tego poziomu!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx0.xx6 
 • +17

  Mlody_gość

  15.09.2023, 13:22

  NIE

  PiS już jest niewiarygodny. Ten most obiecywali już 5 razy. Do widzenia - nigdy więcej PiS

  Odpowiedz
  IP: 145.237.xxx.xx4 
 • +7

  Fakty i Mity _gość

  15.09.2023, 21:18

  Hipokryzja

  Dochód 450 tyś. zł rocznie i inne przywileje poprzewracało mu w głowie! Wiem iż zagłosują nieliczni! My bądźmy większością jak całe Pomorze dajmy im opór i odsunąć ich od ław sejmowych!! STOP HIPOKRYZJI!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx8.xx0 
 • +13

  PIS TO WAWRZYK_gość

  15.09.2023, 14:02

  Tych PISOWSKICH ZŁODZIEI...

  nie da się słuchać,ani oglądać.SELLIN ,TY KREATURO,Z WASZYMI PRYMITYWNYMI OBIETNICAMI TO NA WIEC Z RYDZOLEM.Jak mówił SEWERYN WY********Ć I PRZY********Ć!

  Odpowiedz
  IP: 95.51.xx9.xx3 
 • +8

  McK_gość_gość

  15.09.2023, 14:34

  Zawsze wraca

  Ten temat zawsze wraca, gdy zbliżają się wybory. Z mostem zaś, jest coraz gorzej... Nie dajcie się nabrać na obietnice kandydatów.

  Odpowiedz
  IP: 192.166.xx4.xx9 
 • +2

  Qwerty_gość

  15.09.2023, 15:47

  Most kupa złomu

  Tczewscy tzw. "dziennikarze" i "społecznicy" chcą odbudować pruski złom. Gdyby nie ich upór nie przepalono by milionów na nie mający żadnego znaczenia gospodarczego most. Zmusili rządy( bo i PO i PiS) podburzajc opinie publiczną do marnowania milionów na remont czy odbudowę trupa. Za tą kasę byłby nowy most, przystosowany do aktualnych wymagań.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx3.xx9 
 • +9

  Bez glejtu _gość

  15.09.2023, 16:27

  Każdy kto powie cokolwiek

  Propaganda zaczyna kontratakować, więc pozwolę sobie przekopiować swoje słowa z poprzedniego artykułu. Każdy kto powie cokolwiek o odbudowie molo w kampanii wyborczej powinien być z automatu ZDYSKWALIFIKOWANY. Na tym temacie wielu już się dostało na intratne synekury, obecnie nawet w Ministerstwie i nic nie zdziałało, a wielu chciałoby na podobnej obietnicy zyskać poparcie. Mam nadzieję, że po bez mała PÓŁTOREJ DEKADZIE nie znajdzie się ani jeden naiwny wyborca-pelikan który kupi takie teksty kampanijne. Każdy rozgarnięty mieszkaniec wie że to molo prędzej się zawali i spłynie do zatoki nim zostanie odbudowane. Jest to celowe sabotowanie na wielu płaszczyznach i w wielu wymiarach. Cała Polska się z nas śmieje, z kim bym nie rozmawiał obojętnie gdzie bywam, mówiąc Tczew od razu każdy wie że chodzi o miasto które od 13 lat nie potrafi załatwić sprawy mostu budowanego od zera dwa razy krócej. Powiedzieć, że to siara, przypał, patologia, obciach i żenada dla włodarzy, zwłaszcza posła w ministerstwie za to nieudacznictwo w tej sprawie to tak jakby NIC nie powiedzieć.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx3.xx3 
 • +3

  Poldek_gość

  15.09.2023, 22:15

  Jest w kraju kilka takich obietnic...

  ... łączy je jedno -PiS. Obiecują to samo od kilkunastu lat i konsekwentnie podgrzewają temat i co ważniejsze nie realizują. Bo jakby już obietnice zrealizowali, to co wtedy. Ale jak to świadczy o wyborcach? To trochę tak jak z autami z Niemiec, wszyscy lubimy być oszukiwani. 96% kupujących w 2015 roku stwierdziło, że ma świadomość ze używane auto z importu ma kręcony licznik, ale mimo to wybierali te z mniejszym przebiegiem, nawet jak nosiło ślady większego zużycia... Najciekawsze obietnica wiecznie do niespełnienia: 1) województwo środkowo pomorskie - od 2005 obiecywane mieszkańcom Koszalina i okolic. 2) wydzielenie Warszawy z mazowieckiego -od 2007 roku -obiecywane wszystkim mieszkańcom mazowieckiego -poza Warszawą oczywiście. Mające statystycznie poprawić dostęp do funduszy unijnych. Klasycznie Radom albo Płock miałyby zyskać urząd Mazowsza. 3) budowa elektrowni w Ostrołęce -od 2005 obiecywane, rozpoczęła się nawet budowa, oczywiście dziś elektrownia wyburzona, teraz obiecuje się elektrownie gazową 4) linia kolejowa Elbląg - Braniewo -od 2005 mami się tą obietnicą mieszkańców nad zalewem wiślanym. Od Fromborka po Tolkmicko. 5) most w Tczewie -to już nas bezpośrednio spotyka. Przypomina się cytat z Kleru -nie chodzi o to by wybudować, a budować.

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx8.xxx 
 • +7

  Andersen_gość_gość

  16.09.2023, 08:29

  Smoliński w wieku emerytalnym

  68 lat, czas na emeryturę. Rządzą nami emeryci, którzy za 10-15 lat max będą na tamtym świecie. Im już nie zależy na dobru następnych pokoleń.

  Odpowiedz
  IP: 188.47.xx4.xx9 
 • +4

  petrozo_gość_gość_gość_gość

  16.09.2023, 13:12

  most

  Most w Tczewie to może być problem dla takich nieudaczników jak Smoliński ,,,,,,,,który w życiu się tylko urodził i od tej pory się ślizga.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xxx 
 • Xxxx_gość

  17.09.2023, 13:25

  Mógłby się w końcu zawalić-nowy wyjdzie taniej bo "kąs"erwator przy tym nie kąśnie gotówki

  Odpowiedz
  IP: 37.109.xx3.xx5 
 • -1

  wyborca_gość

  17.09.2023, 15:41

  Nie oddajemy głosu na żadnego, ŻADNEGO KANDYDATA Z Pomorza i Kociewia. Kandydatury i tak niewydarzone, a niewybrani kandydaci wreszcie zaangażują się w działania na rzecz społeczności lokalnej , w tym odbudowy mostu lub przekształcenia go w najdłuższe nadrzeczne molo w Europie. Mandat poselski tylko będzie przeszkadzał w tych działaniach...ani Sellin , ani Smoliński !!!...z Wiejskiej nie widać Tczewa !!! ...CHYBA ŻE CHODZI O APANAŻE, ZA GŁOSOWANIE ZGODNE Z WOLA PARTYJNEJ WIECHUSZKI ?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • +1

  fghfgh_gość

  17.09.2023, 21:17

  Rozmiar ma znaczenie!!! Powiększ swojego penisa o 7 cm, pogrub go, a także wydłuż i wzmocnij erekcję. Naprawdę fajna rzecz, przeczytajcie sami ----->> tnij.tcz.pl/?u=e28927

  Odpowiedz
  IP: 193.176.xx7.xx8 
 • Gość _gość

  18.09.2023, 10:13

  Duduś był obiecywał. Pinokio Mateusz był obiecywał. Udało się kupić ciemnym lud. Ale jak ludzie dadzą się kupić trzeci raz to tylko gratulować. Przecież co za różnica czy to jest PO czy PiS, SLD wszystkie k***a.y takie same. Wszystkich z tego rządu co otarli się chociaż o stary ustrój powinno się za mordę w.yp***ić od władzy i pod sąd.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.