Promocja atlasu historycznego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie

Spotkanie z Bogdanem Badziongiem (fot. Jacek Cherek)
Promocja atlasu historycznego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie

zobacz galerię zdjęć: 9
W piątek, 19 maja 2023 roku, w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego 6, odbyła się promocja "Atlasu historycznego powiatu tczewskiego" autorstwa Bogdana Badzionga, historyka, nauczyciela, samorządowca.

Zawarte w opracowaniu mapy, komentarze, zestawienia statystyczne, osie czasu, a także archiwalne ilustracje i dokumenty są nieocenionym źródłem wiedzy na temat historii powiatu, począwszy od II połowy XV wieku, aż po czasy współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem reformy ustrojowej i terytorialnej przeprowadzonej w 1998 roku.

Prof. dr hab. Roman Czaja w krótkiej recenzji poświęconej publikacji napisał: "Należy podkreślić, że książka ta znakomicie spełnia rolę przypisywaną wydawnictwom o charakterze atlasu (...) Może ona być wykorzystywana zarówno w dydaktyce szkolnej, praktyce administracyjnej, jak i przez zainteresowanych przeszłością mieszkańców. (...) prezentowana praca, ze względu na walory merytoryczne i atrakcyjną szatę graficzną, będzie dobrze służyła poznaniu historii małej ojczyzny i budowaniu regionalnej tożsamości, tak ważnej dla kształtowania aktywnych postaw społecznych".

Podczas piątkowej promocji Bogdan Badziong przedstawił zgromadzonym szereg ciekawostek, dotyczących burzliwych dziejów powiatu tczewskiego oraz zachodzących w jego obrębie zmian terytorialnych, organizacyjnych i ustrojowych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in., że:


- w okresie zaboru pruskiego okręg tczewski (tzw. okręg ziemski/powiatowy) sięgał aż do Morza Bałtyckiego i ciągnął się od Tczewa, przez Kartuzy, Wejherowo, Puck, Żarnowiec
aż po Jastarnię
- powiat tczewski obejmował niegdyś obszar ponad czterokrotnie większy aniżeli współcześnie (około 3038 m?)
- powiat funkcjonujący w I Rzeczypospolitej nie posiadał organów władzy
- na początku XIX wieku powiat tczewski zniknął z map i to na niemal... siedem dekad!
(na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego, Tczew i jego najbliższą okolicę włączono do powiatu starogardzkiego, zaś pozostałe tereny, na północ od Tczewa, do nowo powstałych powiatów: gdańskiego, wejherowskiego i kartuskiego)

Na zakończenie uczestnicy otrzymali darmowe egzemplarze promowanej publikacji.

Atlas historyczny, autorstwa Bogdana Badzionga, powstał we współpracy z firmą kartograficzną CartoTeam z Wrocławia i wydany został w związku z przypadającym na 2023 rok jubileuszem 25-lecia Samorządu Powiatu Tczewskiego.

Bogdan Badziong - absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, historyk, nauczyciel, samorządowiec, społecznik, wieloletni burmistrz miasta i gminy Gniew, członek Zarządu Powiatu Tczewskiego, sekretarz gminy Pelplin, prezes Lokalnej Grupy Działania "Wstęga Kociewia", sekretarz zarządu LOT Kociewie, autor publikacji Pelplin i okolica na drodze do odrodzonej Polski w latach przełomu 1918-1922 (wyd. Fundacja Oko-Lice Kultury, 2021)

tekst: Monika Jabłońska
foto: Jacek Cherek

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -1

  Gość _gość_gość

  24.05.2023, 10:27

  Gdzie można kupić ten atlas

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx6.xx7 
 • +5

  Pelplin&Gniew_gość

  24.05.2023, 11:29

  Badzionga to już emeryt

  Badzionga sie lansuje za powiatowe pieniadze bo ida wybory. Ale my Badzionga nie wybierzemy i nie damy mu dorobić do emerytury.

  Cytuj
  IP: 192.166.xx4.xx1 
 • gość_gość

  24.05.2023, 10:49

  Człowiek orkiestra, w jakim czasie on to wszystko robi???

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx0.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.