Z ich powodu dochodzi nawet do wypadków śmiertelnych. Uważajmy!

Tczew - Z ich powodu dochodzi nawet do wypadków śmiertelnych. Uważajmy!
Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc - Sylwester. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Warto jednak w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami.

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

- Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania. Pamiętajmy, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. - mówi asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik tczewskiej policji.


W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz, prezydent miasta.

Pamiętajmy:

- Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego;
- Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2;
- Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków;

- Pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci, które muszą być pod stałą opieką osób dorosłych;
- Kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy:

- Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń;
- Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się;
- Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi;
- Wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania;
- Petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!);
- Dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy:

- Wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych;
- Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki;
- Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych;
- Zachowajmy bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem - stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce;
- W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard;
Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało;
Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów;
- Gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami sylwestrowej zabawy. Pamiętajmy aby kupować je w sposób przemyślany, zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku! ZADBAJMY WSPÓLNIE O TO, ABY KONIEC STAREGO ROKU I POCZĄTEK NOWEGO ROKU BYŁ DLA NAS WSZYSTKICH MIŁY I BEZPIECZNY.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • -5

  Fran_gość_gość_gość_gość

  31.12.2019, 10:33

  To prawda i dlatego w tym roku kupiłem tylko za 500zl nie jak zawsze za 1000

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx2 
 • +10

  mirek_gość

  31.12.2019, 11:23

  a ja nie strzelam. i nie dlatego, że dbam o zwierzęta, tylko dlatego, że szkoda mi pieniędzy na fajerwerki. wolę sobie kupić obiad.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx0.xx4 
 • +2

  observeur_gość

  02.01.2020, 11:57

  Rozumiem, ze jestes jaroszem i obiady jadasz tylko bezmięsne, zgodnie z deklaracją, ze dbasz o ziwerzeta? Jak tak, to bon apetite.

  Cytuj
  IP: 31.0.xx7.xx5 
 • +4

  _były Solidaruch..._gość

  31.12.2019, 11:39

  ku rozwadze...

  Warto byłoby się zastanowić nad stopniowym uświadamianiem społeczeństwa o szkodliwości tej fajerwerkowej histerii. Małymi kroczkami można osiągnąć zdecydowanie więcej, niż masowym zalewem informacji, która do znacznej grupy ludzi nie dotrze! A nie dotrze chociażby z powodu ich niechętnego nastawienia wobec czytania nie tylko długich tekstów, ale w ogóle tak "skomplikowanego" wysiłku dla szarych komórek.

  Odpowiedz
  IP: 5.184.xx8.xx2 
 • +9

  vjk_gość

  31.12.2019, 11:54

  Szkoda kasy

  na takie bzdety

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • -2

  Tczewianin Roku_gość

  01.01.2020, 00:55

  Nałożyć wysoki podatek od petard

  Samoróbek raczej nie spotkamy a watahom małoletniej patologii 500+ nie starczy na kupno. A kto chce kupić coś porządnego to i tak wyda te pieniadze.

  Cytuj
  IP: 37.7.xx8.xx6 
 • +3

  petarda _gość

  31.12.2019, 16:53

  po co prawo jak nikt nie stosuje.

  ...,,W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard ,,...czyli nie strzelamy w miejscach publicznych , zbiorowiskach ludzi, jak bulwar , place, ulice itd. Policja aresztować miasto Tczew. 80% strzelających to osoby pod wpływem środków szkodliwych . Dajcie sobie spokój z tym poradami.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +1

  observeur_gość

  02.01.2020, 11:59

  "Samoróbek raczej nie spotkamy a watahom małoletniej patologii 500+ nie starczy na kupno. A kto chce kupić coś porządnego to i tak wyda te pieniadze."

  Ja bym sie z tymi samoróbkami nie zakładał, Ty pewnie z pokolenia Ikea, wiec nie znas starych dobrych czaśów , gdy były tylko korkowce i kapiszony i ludzie sobie za pomoca saletry potasowej radzili całkiem nieźle konstruując dużo bardziej wybuchowe "petardy".

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx7.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.