Uczcili ofiary Krwawej Peplińskiej Jesieni

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Uczcili ofiary Krwawej Peplińskiej Jesieni
20 października 1939 r. między Rudnem, a Pelplinem w miejscowości Wola Niemcy dokonali zbrodni na trzech kapłanach: ks. Tadeuszu Borowskim - proboszczu z Wielkiego Garca, ks. Alojzym Deji - proboszczu z Nowej Cerkwi i ks. Janie Bogdańskim - nauczycielu i wychowawcy z Collegium Marianum w Pelplinie.

Ponadto jesienią 1939 r. hitlerowcy wymordowali niemal wszystkich członków kapituły Diecezji Chełmińskiej (jej siedziba mieściła się wówczas w Pelplinie) oraz profesorów Pelplińskiego Seminarium Duchownego i nauczycieli Collegium Marianum. Wydarzenie to nazwano "krwawą pelplińską jesienią". Większość spośród 24 ofiar "krwawej jesieni" zamordowano 20 października 1939 r. na terenie koszar wojskowych w Tczewie.

W każdą rocznicę krwawej ofiary złożonej na dawnym polu śmierci, samorządowcy, księża, mieszkańcy, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z okolicznych szkół gromadzą się przy krzyżu, który upamiętnia to straszną zbrodnię. Niech pamięć o tych wydarzeniach nigdy nie gaśnie, aby ta ofiara życia kapłanów w służbie Bogu i ludziom, przyniosła obfite owoce w życiu współczesnych pokoleń.

W związku z kolejną rocznicą, jako dłużnicy względem tych poległych kapłanów, którzy słowem i przykładem kształtowali osobowość ludzką, uczyli prawdy, miłości i poświecenia dla braci, pragniemy zaprosić na uroczystości upamiętniające 82. rocznicę Krwawej Pelplińskiej Jesieni.


20 października 2021 r. o godz. 12.00 przy krzyżu w miejscowości Wola k. Pelplina miały miejsce uroczystości upamiętniające pomordowanych kapłanów na Woli, na które serdecznie zapraszamy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • -2

  Belzebub _gość

  25.10.2021, 05:30

  Dokoła trup ścielił się gęsto.

  Trzech martwych sekciarzy to kropla w morzu krwi. Jeszcze nadali temu taką patetyczną nazwę jakby Niemcy pół Pelplina wymordowali. To typowe dla KK.

  Odpowiedz
  IP: 213.108.xx4.xx3 
 • Anioł _gość

  25.10.2021, 10:48

  zwodziciel

  jego imię

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx5.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.