COVID-19. Trwają szczepienia w Domach Pomocy Społecznej

Szczepienia, szczepienie, szczepionka (fot. tcz.pl)
Tczew - COVID-19. Trwają szczepienia w Domach Pomocy Społecznej
Ruszył kolejny etap szczepień przeciwko COVID-19. Chodzi o seniorów 80 plus i mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Jeszcze nie do wszystkich DPSów szczepionki dotarły.

Trwa Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID - 19. Jako kolejna grupa szczepieni są seniorzy 80 plus. W Tczewie to grupa blisko 2300 osób. W większości punktów (w Tczewie jest ich 6) seniorzy mają być szczepieni od 25 stycznia - natomiast do 18. do 22. stycznia odbywa się akcja szczepienia mieszkańców Domów Pomocy Społecznej.

- W dwóch Domach Pomocy Społecznej prowadzonych przez Powiat Tczewski, szczepienia mieszkańców zmierzają już ku końcowi lub się zakończyły. Taka sytuacja ma miejsce w DPS Stanisławie, gdzie wszyscy mieszczńcy, którzy wyrazili wolę (71 os.) zostali już zaszczepieni. Do końca dzisiejszego dnia mają się również zakończyć szczepienia w DPS Damaszka (110 os.). Jutro (20.01.2021 r.) mają zakończyć się szczepienia w DPS Wielkie Wyręby (dzisiaj zaszczepiono 47 osób, jutro 25) oraz DPS Rudno (dzisiaj zaszczepiono 60 osób, jutro 12). W DPS Gniew, na dzień dzisiejszy zostało zaszczepionych 46 mieszkańców na 72, którzy wyrazili wolę szczepienia. Dyrekcja Domu wciąż czeka na informację, na kiedy zaplanowane jest dalsze szczepienie. W DPS Pelplin nie odbyły się jeszcze szczepienia mieszkańców. Zaplanowane zostały od 18 do 22 stycznia, jednakże zostały przesunięte na okres od 21 do 23 stycznia 2021 r. Z tego Domu na szczepienia wyraziło wolę 97 mieszkańców. - mówi Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie.


Równolegle kończy się tzw. etap zero, czyli szczepienia medyków i osób związanych z ochroną zdrowia. W Tczewie tę grupę szczepią Szpitale Tczewskie.


- Na razie zaszczepiliśmy około 1400 osób - do 14 stycznia zgłosiło około stu dodatkowych chętnych, jednak w poniedziałek (18.01) nie dotarły dla nich szczepionki, muszą zatem poczekać. Po 25 stycznia planujemy szczepienia drugą dawką - mówi Maciej Bieliński, prezes spółki Szpitale Tczewskie.


Dodajmy, że zawirowania są spowodowane dostępnością do szczepionki. Producent szczepionek przeciwko COVID-19 poinformował, że zmniejszy liczbę dostaw do Unii Europejskiej.

- Podczas konferencji prasowej minister Michał Dworczyk poinformował o zmianie harmonogramu dostaw szczepionek. W poniedziałek, 18 stycznia do Polski trafiło 176 tys. z zaplanowanych 360 tys. dawek. Dzięki temu, w tym tygodniu można będzie zaszczepić ok. 120-140 tys. Szef Agencji Rezerw Materiałowych dodał Kuczmierowski, że szpitale mogą już składać zamówienia na nowe dostawy. W przyszłym tygodniu ma być dostarczone 296 tys. W kolejnych dwóch tygodniach będą dostawy po 320 tys. Niemniej jednak ze względu na drugie dawki, będzie mogło być zaszczepione pierwszy raz ok. 80 tys. pacjentów z grupy zero. Dworczyk poinformował, że trzeba wydłużyć szczepienia grupy zero, co jest związane z ograniczeniami w dostawach od Pfizera. Chciałby, aby szczepienia tej grupy zostały zakończone w lutym, ale jest to uzależnione od czynników, na które nie ma wpływu. Minister Dworczyk ponownie potwierdził, że szczepienia seniorów rozpoczną się zgodnie z planem tj. 25 stycznia. Trwają też szczepienia pensjonariuszy DPS-ow, ZOL-i oraz hospicjów. Zaszczepionych ma być ok. 70 tys. podopiecznych tych placówek. - informuje pomorskie.eu .


Dodajmy, że w Polsce do tej pory zaszczepiono około pół miliona osób. Szczegółowe zestawienie można znaleźć tutaj.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • Stach_gość

  20.01.2021, 07:21

  Jakaś farsa

  Zamiast szczepić ludzi, którzy pracują i utrzymują to Państwo, szczepi się starców. Opieka zdrowotna od blisko roku praktycznie nie istnieje. Nie respektowane jest prawo, składki na ub. zdrowotne trzeba płacić, normalnie otchłań.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx2 
 • observeur_gość

  20.01.2021, 07:40

  "mieszczńcy" czyli kto? mieszkańcy, mieszańcy, mieszczanie, obszczańcy?

  Cytuj
  IP: 37.248.xx8.xx5 
 • -1

  anty szcepień_gość

  20.01.2021, 07:50

  Jezus Chrystus jes życiem

  To system totalitarny, gdzie państwo zmusza do szczepień . Doczekaliśmy się dyktatury karła i jego demonów. Czy wy tego nie widzicie ,że TVN i TVP ! mówią jednym głosem w tych sprawach . Są poddani temu samemu duchowi diabła. http://www.youtube.com/watch?v=A_X8ILLLjqs&fbclid=IwAR2v1UPn4tsTgCAlwhRdeWMLZsxPaE16AsjcS-ZViQGHleCTxQPp2gxVfCo

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.