Jeśli dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego, musisz poinformować ZUS o przychodach

Pieniądz (fot. mat. prasowe)
Tczew - Jeśli dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego, musisz poinformować ZUS o przychodach
Do końca maja, osoby, które dorabiają do świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego powinny przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informację o przychodach jakie osiągały od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r.

Osoby, które korzystają ze świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego mogą dodatkowo pracować, muszą jednak pamiętać o limitach przychodu i jego rozliczaniu w ZUS. Jeśli przychód nie przekracza 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację, to świadczenie czy zasiłek przedemerytalny należy się w pełnej wysokości. Jeżeli natomiast przekroczy on 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to wówczas ZUS będzie musiał wstrzymać wypłatę świadczenia.

Do 31 maja osoby, które pobierają świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny muszą złożyć w ZUS dokument potwierdzający przychód za rok rozliczeniowy. Dotyczy to okresu od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. Dokument ma formę zaświadczenia lub - gdy wnioskodawcy sami są dla siebie są płatnikiem składek - oświadczenia. Na tej podstawie ZUS ustali, czy świadczenie wypłacano w prawidłowej wysokości, czy też powinno być zmniejszone lub zawieszone. ZUS może rozliczyć świadczenie w formie miesięcznej lub rocznej, w zależności od tego, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla klienta.

Nie ma oficjalnego druku, na jakim trzeba podać dane. Taka informacja powinna zawierać: dane płatnika i świadczeniobiorcy, numer świadczenia, osiągnięte zarobki, pieczątkę płatnika składek i podpis upoważnionej osoby. W dokumencie trzeba wskazać składniki przychodu, które podlegają oskładkowaniu, a także wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Przychód należy podać w kwocie łącznej oraz w rozbiciu na poszczególne miesiące, od marca do lutego. Osoba na świadczeniu przedemerytalnym, która prowadzi własną działalność gospodarczą w oświadczeniu powinna wykazać zadeklarowaną w ZUS podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +1

  emeryt _gość

  30.05.2022, 06:38

  nie odddam nic

  A wy oddacie wszystko ukraińcom, o nieeeeeeeeeeeeee. ZUS to mafijna organizacja

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • -1

  dojna zmiana_gość_gość

  30.05.2022, 07:55

  po rozum do glowy

  czy osoby w wieku emerytalnym tacy jak; Balbina Kaczynska , Glapinski NBP, itp. zameldowali to w juz ZUS, czy dziadkow pisowskich nie obowiazuje a poza tym emerycie ewangelie mowia o milosci do blizniego i abys sie dzielil z innymi a nie pajal nienawiscia do brata blizniego, poza tym w wieku emerytalnym to jestes juz jedna noga w grobie i taka nienawiscia i zazdroscia plujesz do blizniego, czyzby propagadowe fluidy rosyjskie ciebie opetaly , bo z takim podejsciem do blizniego nie masz szans dostapienia niebios

  Cytuj
  IP: 37.201.xx5.xx3 

  . _gość

  30.05.2022, 10:59

  "ewangelie mowia o milosci do blizniego i abys sie dzielil z innymi a nie pajal nienawiscia do brata blizniego, poza tym w wieku emerytalnym to jestes juz jedna noga w grobie i taka nienawiscia i zazdroscia plujesz do blizniego, czyzby propagadowe fluidy rosyjskie ciebie opetaly , bo z takim podejsciem do blizniego nie masz szans dostapienia niebios"

  Morda w kubeł ukrokundlu! Polska ledwo trzyma się na nogach i nie ma wystarczająco środków żeby bawić się w rozdawnictwo i ratowanie świata. To tak jakby człowiek bezdomny dał sobie wyciąć nerkę, żeby kupić kompletnie obcym osobom bochenki chleba, innymi słowy - czyste szaleństwo!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx0.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.