PUE ZUS ma już ponad 10 mln użytkowników

Policję poinformowano o kradzieży laptopa (fot. tcz.pl)
Tczew - PUE ZUS ma już ponad 10 mln użytkowników
Liczba użytkowników Platformy Usług Elektronicznych ZUS przekroczyła niedawno 10 mln. Profil na PUE pozwala składać wnioski i generować dokumenty z danymi ze swojego konta np. zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. A wszystko to bez konieczności wizyty w placówce.

PUE ZUS to kompleksowy e-urząd, który umożliwia dostęp do danych zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego przez Internet, w każdym miejscu i czasie. Pozwala składać wnioski i otrzymywać odpowiedzi drogą elektroniczną bez wizyty w placówce.

Płatnicy składek mogą tą drogą zgłosić nowego pracownika i obsługiwać rozliczenia, ale też utworzyć zaświadczenie o niezaleganiu samodzielnie i przekazać do instytucji, która tego oczekuje.

- Ubezpieczeni natomiast mogą obliczyć prognozowaną wysokość emerytury. Oni także mogą sami tworzyć elektroniczne dokumenty z wybranymi danymi z konta potrzebnymi np. w banku czy urzędzie. W taki sposób można na przykład utworzyć dokument z informacją o aktualnych zgłoszeniach do ubezpieczeń, wysokości podstawy wymiaru składek, przerwach w pracy lub członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego. Dokument jest potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Jego autentyczność można zweryfikować on-line w udostępnionej przez ZUS wyszukiwarce.

Emeryci i renciści oprócz generowania zaświadczeń mogą również złożyć wniosek o zmianę danych. Mają dostęp do szczegółowych informacji o otrzymanych świadczeniach. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.


Wszyscy ubezpieczeni mogą również sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie. Na PUE ZUS można wygenerować Polski Bon Turystyczny i złożyć wnioski o świadczenia dla rodzin: 500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub dziennego opiekuna oraz 300 zł na wyprawkę szkolną.

PUE ZUS pozwala również zarezerwować wizytę w placówce Zakładu na konkretny dzień i godzinę, unikając w ten sposób oczekiwania w kolejce.
Założenie profilu na PUE trwa kilka minut i można to zrobić w każdej chwili. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Następnie należy ustalić hasło do konta, a na podany w formularzu adres e-mail dostaniemy login. Ze względów bezpieczeństwa trzeba również potwierdzić swoją tożsamość, można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego ePUAP, podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego) bądź osobiście w każdej placówce ZUS. Konto na PUE można zarejestrować także poprzez serwis bankowości elektronicznej, na stronie zus.pl znajduje się lista banków, które oferują taką możliwość.

Drukuj
Prześlij dalej