Teresa Budzisz-Krzyżanowska z prestiżową nagrodą festiwalu w Sopocie

Teresa Budzisz-Krzyżanowska (fot. Sławek Skonieczny)
Tczew - Teresa Budzisz-Krzyżanowska z prestiżową nagrodą festiwalu w Sopocie
Urodzona w Tczewie aktorka teatralna i filmowa - Teresa Budzisz-Krzyżanowska - odebrała w ostatni weekend Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry", który odbył się w Sopocie. Takie wyróżnienie odebrał również Wojciech Pszoniak.

Nagroda przyznawana jest za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. Była to już 14. edycja Festiwalu "Dwa Teatry". Uroczysta gala odbyła się w Sopocie. W tegorocznym konkursie na najlepsze słuchowiska i spektakle wzięło udział 21 produkcji radiowych oraz 11 telewizyjnych.

Teresa Budzisz-Krzyżanowska urodziła się w Tczewie. W 1964 ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Na scenie teatralnej zadebiutowała 24 stycznia 1965 rolą w widowisku muzycznym Niech no tylko zakwitną jabłonie Agnieszki Osieckiej w reż. Jerzego Uklei, a na małym ekranie w 1968 tytułową rolą w Eugenii Grandet Honoré de Balzaca w reż. Bogdana Hussakowskiego. W 1971 otrzymała pierwszą rolę filmową - Teresy Budzisz w filmie Gonitwa w reż. Zygmunta Hübnera.

Występowała na deskach krakowskich teatrów: Rozmaitości (1964-1966), Teatru im. Juliusza Słowackiego (1966-1972) i Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej (1972-1983), a następnie Teatru Studio w Warszawie (1983-1997). Od 1997 aktorka Teatru Narodowego w Warszawie.


Współpracowała z wieloma polskimi reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Kazimierzem Kutzem, Barbarą Sass, a także z reżyserami zagranicznymi m.in. z Mártą Mészáros.

Podczas swojej wieloletniej działalności artystyczno-kulturalnej otrzymała wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień. Jest m.in. dwukrotną laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza - przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr", którą otrzymała za sezon 1985/1986, za rolę Jenny w Operze za trzy grosze Bertolta Brechta w Teatrze Studio w Warszawie oraz za sezon 2006/2007, za rolę Jokasty w Królu Edypie Sofoklesa, graną gościnnie w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.

W 1991 roku na 17. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za podwójną rolę matki i córki w filmie Odjazd. Dwa lata wcześniej na tym samym festiwalu była nominowana do nagrody za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie Lawa.

W 2000 odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. (źródło - wikipedia).

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  maala_gość

  17.06.2014, 23:01

  w zasadzie gratulacje...

  Niby nasza krajanka, bardzo dobra aktorka, ale raz miałam okazję tę panią poznać, bardzo niesympatyczna, mocno gwiazdorzy i zadziera nosa.

  Odpowiedz
  IP: 109.243.xx7.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.