Dzień Kociewia - konkurs plastyczny i koncert

(fot. mat .prasowe)
Tczew - Dzień Kociewia - konkurs plastyczny i koncert
Co roku, 10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia. Został on ustanowiony w 2007 roku z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE z Tczewa oraz Stowarzyszenia Kultura Kociewia ze Starogardu Gdańskiego na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Regionie. I co roku, w tym czasie odbywają się różne aktywności związane z Kociewiem, zarówno w powiecie tczewskim, starogardzkim, jak i świeckim. CKiS z tej okazji zaprasza na Konkurs plastyczny ONLINE i koncert ONLINE "Kociewie muzyką malowane" w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress.

Z tej okazji Centrum Kultury i Sztuki proponuje twórczy relaks i kreatywne świętowanie, czyli udział w Konkursie plastycznym z okazji Światowego Dnia Kociewia.
W ramach Konkursu uczestnik musi uzupełnić według wzoru przygotowaną przez nas wyklejankę - herb Kociewia (szablon wyklejanki do pobrania poniżej). Prace można wykleić plasteliną, bibułą, skrawkami papieru itp.

Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

- Nasz Konkurs odbywa się na Facebooku. Zdjęcie wykonanej pracy z informacją o jej autorze (prosimy o podanie imienia i wieku dziecka) należy umieścić pod postem na Facebooku informującym o Konkursie. Na zdjęcia prac plastycznych czekamy do 12 lutego 2021r. włącznie. - wyjaśnia CKiS.

Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi 17 lutego 2021, a informacja o wszystkich nagrodzonych pojawi się na Facebookowym profilu CKiS. Na laureatów czekają nagrody rzeczowe.

Szczegółowy Regulamin Konkursu plastycznego z okazji Światowego Dnia Kociewia do pobrania na stronie www.ckis.tczew.pl
Szablon wyklejanki do pobrania na stronie www.ckis.tczew.pl

- Jeśli masz ochotę na więcej wzorów kociewskich, to zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie https://bit.ly/3puQq8X. Tu znajdziesz więcej kociewskich kolorowanek.


Światowy Dzień Kociewia jest dobrym momentem, żeby przypomnieć nagrany w ubiegłym roku koncert Orkiestry Kameralnej Progress pt. Kociewie muzyką malowane.
Mówiąc o dziedzictwie kulturowym Kociewia nie można pominąć charakterystycznej tylko dla tego regionu tradycji oraz kultury duchowej i materialnej, które tworzą obraz tego zwartego etnicznie i kulturowo regionu. By osadzić folklor kociewski w kontekście muzyki innych regionów Polski, wykonanie cyklu "Pieśni Kociewskich" na sopran, fortepian i orkiestrę gdańskiego kompozytora Macieja Zakrzewskiego - dopełni: "5 melodii ludowych" Witolda Lutosławskiego oraz "4 utwory w polskim stylu" na orkiestrę smyczkową wybitnego współczesnego kompozytora i pedagoga zmarłego w 2018 roku - Stanisława Moryty. Koncert poprzedzi krótka rozmowa z wykonawcami, wprowadzająca słuchaczy w muzyczną krainę polskiego folkloru. - mówi Szymon Morus, dyrygent Orkiestry.

W koncercie wystąpili:  Magdalena Chmielecka - sopran, Jakub Ostrowski - fortepian, Orkiestra Kameralna Progress, Szymon Morus - dyrygent.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.Krótko o Kociewiu:

Kociewiem nazywany jest region etniczno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, obejmujący lewy brzeg Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy oraz wschodnią część Borów Tucholskich. Tworzą go powiaty z dwóch województw: pomorskiego (starogardzki, tczewski oraz fragmenty gdańskiego, kościerskiego, chojnickiego) oraz kujawsko-pomorskiego (część powiatu świeckiego oraz tucholskiego). Na tym terenie mieszka około 340 tysięcy osób, część mieszkańców posługuje się gwarami kociewskimi. Stolicą Kociewia jest Starogard Gdański, natomiast inne większe miasta to Tczew, Świecie, Pelplin, Gniew. Najbardziej znani Kociewiacy to: Jan Sobieski, Kazimierz Deyna, Andrzej Grubba, Grzegorz Ciechowski, Wojciech Cejrowski.


Świętuj z nami Światowy Dzień Kociewia!

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA