Lato sprzyja wypadkom przy pracy. Na Pomorzu już blisko 1000 osób ucierpiało

Zboże, plony, rolnik, żniwa
Tczew - Lato sprzyja wypadkom przy pracy. Na Pomorzu już blisko 1000 osób ucierpiało
Upały i dekoncentracja to latem główne powody wypadków przy pracy. W niektórych branżach wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. Co zrobić, gdy już tak się stanie?

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyna zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć i nastąpiło w związku z pracą. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że  w pierwszym kwartale tego roku w wypadkach przy pracy ucierpiało 14 140 osób. To o 10,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Osoby poszkodowane w wypadkach śmiertelnych stanowiły 0,2 proc. wszystkich ofiar (podobnie jak w ubiegłym roku). Zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych w wypadkach ciężkich (o 10,0%) oraz w wypadkach z innym skutkiem (o 10,5%). W woj. pomorskim, do końca kwietnia poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało 978 osób. Jedna osoba zmarła. Wypadki najczęściej zdążają się w górnictwie, gospodarowaniu ściekami i odpadami oraz w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. Najmniej narażeni są informatycy, naukowcy oraz finansiści. Ponad 60 proc. wypadków spowodowanych jest nieprawidłowym zachowaniem pracownika.

- Ubezpieczony, który ulegnie wypadkowi w pracy może liczyć na jednorazowe odszkodowanie, które w wypadku śmierci należy się także członkom rodziny, a także na rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę szkoleniową i dodatek pielęgnacyjny. Rodzina zmarłego może otrzymać rentę rodzinną. Świadczenia mogą otrzymać zatrudnieni na umowę o pracę, prowadzący działalność gospodarczą oraz zatrudnieni na umowę agencyjną bądź umowę zlecenie. Kwota świadczenia zależy od wysokości zarobków i stażu pracy. W przypadku zwykłej renty, ubezpieczony musi wykazać pięcioletni okres składkowy i nieskładkowy, natomiast w przypadku rent wypadkowych świadczenie przysługuje nawet, gdy wypadek wydarzy się w pierwszym dniu pracy. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.


Należy pamiętać, że aby ubiegać się o świadczenie wypadkowe trzeba złożyć wymagane dokumenty, m.in. protokół ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, który wystawia pracodawca. Do wniosku należy również dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia. ZUS, jeżeli uzna, że dokumenty te są niewystarczające bądź istnieje jakaś niejasność, może w celu ustalenia pełnych okoliczności wypadku zażądać od zakładu pracy lub poszkodowanego dodatkowych wyjaśnień.


Osoby, które pracują "na czarno" często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji na jakie narażają siebie i swoją rodzinę. W razie nieszczęścia nie przysługuje im żadne świadczenie wypadkowe. W praktyce oznacza to, że zostanie bez środków do życia i bez możliwości podjęcia pracy ze względu na stan zdrowia.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -4

  Posłanka KO_gość

  24.08.2020, 17:20

  Kto im kazał pracować?

  Jest gorąco. Są wakacje. Każdy normalny człowiek odpoczywa. Sami sobie są winni.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +1

  Tczewianin_gość

  24.08.2020, 22:03

  Wypadki

  Osoba podająca się za "Posłankę KO" niech poda swoje rzeczywiste imię, nick i niech nie sieje fermentu.

  Cytuj
  IP: 188.146.xx3.xx8 

  Zgred_gość

  25.08.2020, 08:40

  Hehehehe

  Przecież to stara pisówa

  Cytuj
  IP: 94.254.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.