Cztery topole poszły pod topór

(fot. czytelnik)
Cztery topole poszły pod topór
Cztery topole zostały wycięte z okolicy deptaka przy Szkole Podstawowej nr 11. O wycięcie wnioskowała szkoła, bo korzenie drzew zapychały studzienki kanalizacyjne.

Temat zgłosił nam jeden z naszych czytelników:

- Wycinają całkowicie i przycinają drzewa wokół SP nr 11. Nie wiem ile, bo tylko przechodziłem obok, ale na pewno co najmniej 4 solidne topole. I to takie co rosły tutaj na moje oko od początku szkoły, czyli od 50 lat. Wyglądały na zdrowe, więc pytanie po co to robią, ile drzew zamierzają się pozbyć, i co w zamian ( będą nowe zasadzenia?). Wiadomo, że topole to raczej mało korzystne drzewa dla alergików, ale tyle się mówi, że brakuje zieleni... - pisze internauta.

O wyjaśniania poprosiliśmy Urząd Miejski w Tczewie:

- Drzewa (4 topole) zostały usunięte na wniosek Szkoły Podstawowej nr 11 w końcu lutego. Korzenie były przyczyną zapychania studzienek kanalizacyjnych. Poza tym mieliśmy od dawna sygnały w sprawie niszczenia nawierzchni chodnika przez korzenie drzew. Ponadto topole są szybko rosnącymi drzewami i posiadają kruche, łamliwe gałęzie, które często są przyczyną wypadków i uszkodzeń mienia. Wniosek formalny został złożony do Starosty Tczewskiego, który wydał decyzję zezwalającą na ich usunięcie z jednoczesnym zobowiązaniem nasadzenia 4 lip. Pozostałe topole wokół szkoły są przycinane z uwagi na rozrośnięte korony, a nie z uwagi na alergeny. - wyjaśnia Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Nowe drzewa w miejsce wyciętych zostaną posadzone w bieżącym roku.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (14)
dodaj komentarz

 • ..._gość

  16.03.2023, 09:15

  ...

  nareszcie !!! pozostałe wyciąć i wsadzić np. dęby, te topole to chwasty !

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx4.xx3 
 • Gajowy Marucha_gość

  16.03.2023, 09:53

  Demolka zieleni

  Wszystkie drzewa spełniają pożyteczną rolę dla człowieka. Chwastem to jesteś ty.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx5 

  eko fan_gość

  16.03.2023, 15:07

  wymienić drzewostan

  na gatunki przyjazne alergikom tnij.tcz.pl/?u=0275ce

  Cytuj
  IP: 185.167.xx5.xx5 

  a_gość

  17.03.2023, 10:25

  Bardzo dobrze powinni wszystkie te topole wyciąć i zasadzić coś innego jak to pyli to nie da się mieszkać w blokach obok szkoły .Brawo chociaż coś dobrego zrobiono w tym mieście.

  Cytuj
  IP: 46.5.xxx.xx4 
 • Gajowy Marucha_gość

  16.03.2023, 09:35

  Dewastacja przyrody w Tczewie

  Okres dewastacji zieleni miejskiej w Tczewie rozpoczął się w tym roku na dobre. Czy w Urzędzie Miejskim nie ma już nikogo który by wiedział jaką rolę pełnią drzewa i trawy? Nie wyjaśniam, bo oni i tak tego nie rozumieją.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx5 
 • Gajowy Marucha_gość

  16.03.2023, 10:28

  ?

  Chodnik nie jest tu niszczony przez korzenie drzew! Gdzie są te studzienki?!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx5 
 • tak_gość_gość_gość_gość_gość_g_gość

  16.03.2023, 12:51

  a najlepsze ze przyczyna to korzenie które niby zapychały studzienki , a nie wycieli tych drzew z korzeniami tylko scieto je na okolo 50 cm nad ziemią

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx6 
 • OSKAR_gość

  16.03.2023, 12:12

  Jedno drzewo w ciągu roku wytwarza do 140 kg tlenu, czyli tyle ile zużywa jeden dorosły człowiek. Korzenie drzew mogą zwiększyć wskaźnik infiltracji wody do 60%, a na glebach bardzo zdegradowanych nawet do 150% .Ale do decydentów to nie dociera

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx6 
 • gość_gość

  16.03.2023, 12:52

  Nie ma się czym przejmować, co tam cztery topole. Kiedyś ludzkość wyginie, a przyroda się sama odrodzi.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx4 
 • Jowita_gość

  16.03.2023, 16:43

  Spółdzielnia Mieszkaniowa w Tczewie, mówię konkretnie o osiedlu Suchostrzygi, przycina drzewa na potęgę, do tego stopnia, że część z nich nie ma szans, żeby odrosnąć. Zapytałam w zeszłym roku Panów tnących ile wlezie, czy wiedzą co robią? uzyskałam odpowiedź, że tak im spółdzielnia kazała. Karłowate wierzby rosnące przy klatkach schodowych są ścięte całkowicie, pozostał tylko pień, ścięto całą koronę, która była ozdobą. Stare jabłonie, pozostałość po sadach - wycięte, komu przeszkadzały? Przykłady można mnożyć....

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx8 
 • OSKAR_gość

  17.03.2023, 07:14

  Panowie jak ich zleceniodawcy nie mają zielonego pojęcia o pielęgnacji zieleni którą zawsze zasłania się Spółdzielnia jest to raczej pozyskiwanie drewna. Dla przypomnienia (Wszelkie cięcia w koronach drzew muszą mieć uzasadnienie. Prace w tym zakresie należy prowadzić w sposób profesjonalny, aby nie dopuścić do zniszczenia drzew. Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, w celu innym niż określony w ust. 2, stanowi zniszczenie drzewa) 1 marca rozpoczął się okres lęgowy ptaków, który potrwa aż do 15 października. W związku z tym, miejsca gniazdowania ptaków oraz te, które stanowią ich ostoję lub są miejscem żerowania, nie mogą być niszczone. Dotyczy to w szczególności drzew zagrożonych "TAKĄ PIELĘGNACJĄ"

  Cytuj
  IP: 84.38.xx8.xx6 
 • jaro_gość

  16.03.2023, 19:03

  teraz posadzą dęby

  Pamiętam młode topole w latach 70-tych i alergików , którzy kichali jak pyliły . Jak graliśmy w piłkę na asfaltowym boisku . Pewnie dęby rosłyby wolniej , ale teraz byłyby dorodne .

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx2.xx4 
 • Jowita_gość

  17.03.2023, 09:00

  Do Oskar

  "Panowie jak ich zleceniodawcy nie mają zielonego pojęcia o pielęgnacji zieleni którą zawsze zasłania się Spółdzielnia jest to raczej pozyskiwanie drewna. Dla przypomnienia (Wszelkie cięcia w koronach drzew muszą mieć uzasadnienie. Prace w tym zakresie należy prowadzić w sposób profesjonalny, aby nie dopuścić do zniszczenia drzew. Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, w celu innym niż określony w ust. 2, stanowi zniszczenie drzewa) 1 marca rozpoczął się okres lęgowy ptaków, który potrwa aż do 15 października. W związku z tym, miejsca gniazdowania ptaków oraz te, które stanowią ich ostoję lub są miejscem żerowania, nie mogą być niszczone. Dotyczy to w szczególności drzew zagrożonych "TAKĄ PIELĘGNACJĄ""

  Co z tym można zrobić? Jak zadziałać żeby powstrzymać tą dewastację? Dla przykładu koło lecznicy dla zwierząt na ul. Kasztanowej rosną dwie brzozy, kiedyś piękne, zostały w zeszłym roku tak ścięte że aż serce boli patrzeć, wypuściły tylko kilka gałązek, koło Kasztanowej 6 rosło piękne drzewo iglaste, bardzo niespotykane, podczas silnych wiatrów przechyliło się ale nikomu nie zagrażało bo to trawnik, daleko od chodnika, zostało zabezpieczone palem i liną, przyszedł pan z kosiarką, pal mu przeszkadzał, wyciągnął go, drzewo jeszcze bardziej się pochyliło i co? przyjechała spółdzielnia- drzewa nie ma.....

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx8 
 • OSKAR_gość

  17.03.2023, 11:29

  Do Jowita Nic się nie zrobi ja rok walczyłem pisałem wszędzie do władz miasta, województwa, do prokuratury. Mam ocenę zdjęć które przesłałem do instytutu dendrologi przy PAN, Istotna część odpowiedzi (W przypadku drzew na przekazanych przez pana zdjęciach o żadnej z tych okoliczności nie ma mowy. Taka krótka przycinka koron. To barbarzyństwo, bo po takich cięciach drzewom może grozić zagłada zgodnie z ustawą o ochronie przyrody można uznać takie drzewa za zniszczone. Grozi za to kara). Zastanawia mnie gdzie są ci pożal się Boże "zieloni i inni obrońcy planety" Pozdrawiam.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx8.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.