Blisko 58 tys. cudzoziemców pracuje na Pomorze. Dominują Ukraińcy

Praca, pracownik
Tczew - Blisko 58 tys. cudzoziemców pracuje na Pomorze. Dominują Ukraińcy
Na koniec marca do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych było niemal 58 tys. obcokrajowców. To oznacza, że w tym roku przybyło ich prawie 4 tys. 

W ostatnim dniu marca w gdańskim oddziale ZUS zarejestrowanych było ponad 50,3 tys., zaś słupskim prawie 7,3 tys. cudzoziemców.

- Liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę, osiągnęła niemal 28,2 tys. i w porównaniu z końcem grudnia wzrosła o 1,4 tys. To oznacza, że blisko połowa wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu przybyszy z zagranicy pracuje na najkorzystniejszej z umów. Przybyło również cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich liczba na koniec grudnia wynosiła 1448, by wzrosnąć do 1524 na koniec marca. Pozostali obcokrajowcy na Pomorzu zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.

Wśród zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku cudzoziemców dominują Ukraińcy. Na koniec marca było ich ponad 42,5 tys. To wzrost o ponad 2,5 tys. w porównaniu do grudnia 2021 r. Druga grupa to blisko 5 tys. obywateli Białorusi. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Gruzji (1524), Rosji (1203) i Mołdawii (1072). Województwo pomorskie wybrali pracownicy, którzy pochodzą z ponad stu państw, także osoby z odleglejszych krajów. Ubezpieczonych w pomorskich oddziałach ZUS było m.in. po 3 obywateli Boliwii, Dominikany, Ghany, Hondurasu, Islandii, Libii, Malezji i Sudanu.


Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS.

Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę obcokrajowiec podlega ubezpieczeniom społecznym w tym kraju.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -2

  Tom_gość

  13.05.2022, 17:23

  Precz ukry z Polski , niech do siebie wracają walczyć za ojczyznę. Ale pracodawcy, prywaciarze się cieszą , bo to tania siła robocza. Ale jakie to wredne , podłe , roszczeniowe te ukry są. Kto zna , ten wie.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx9 
 • -1

  Baba1_gość

  14.05.2022, 07:22

  Praca

  Ty idz sam do roboty nierobie!

  Cytuj
  IP: 84.158.xx6.xx9 
 • -2

  Tom_gość

  14.05.2022, 10:58

  Do baby Jagi

  A skąd wiesz baba jago że ja nie pracuje??? Ty idź lepiej do roboty rowy kopać , bo tylko do tego się nadajesz głąbie . Ale nie , z powodu ciężkiej ułomności umysłowej nikt cię nie zatrudni cymbale i turbo przygłupie.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA