Pelplińska katedra ma przyciągać tłumy turystów

Katedra staje się atrakcyjniejsza dla turystów (fot. https://bazylika-pelplin.pl/)
Tczew - Pelplińska katedra ma przyciągać tłumy turystów

zobacz galerię zdjęć: 2
W Pelplinie trwają prace, które mają na celu podniesienie atrakcyjności tamtejszej katedry. Dzięki unijnemu projektowi zwiedzający zyskują m. in. udostępnione poddasze, które kryje mnóstwo ciekawostek dla turystów.

Zlokalizowana w pobliskim Pelplinie katedra to prawdziwa perełka i nie lada gratka dla miłośników sztuki i architektury. Jej powstanie wiąże się z historią cystersów, którzy przybyli na Kociewie w XIII wieku. Pod swoją przyszłą siedzibę wybrali zakole Wierzycy - samo palowanie gruntu pod budowę katedry trwało blisko 20 lat, zaś około 1300 roku rozpoczęto wznoszenie murów - główną bryła była gotowa około 1400 roku. Budowa całej katedry potrwała około 250 lat. Wokół podstały zabudowania klasztorne. Kościół w Pelplinie to jedna z największych budowli gotyku ceglanego w Polsce.

Obecnie trwają prace związane z podniesieniem atrakcyjności turystycznej katedry. 9 września 2016 roku doszło w Pelplinie do uroczystego spotkania Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina z Biskupem Diecezjalnym Ryszardem Kasyną, podczas którego miało miejsce podpisanie umowy między Ministerstwem a Diecezją Pelplińską o dofinansowanie projektu pod nazwą: "Bazylika Katedralna w Pelplinie - renowacja i udostępnienie nowej powierzchni wystawienniczej". Wartość projektu to 21 000 689,82 PLN (kwota wydatków kwalifikowalnych: 20 986 589,82 PLN), a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 17 838 601,34 PLN.

- Jego nadrzędnym celem jest ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego w Bazylice poprzez pełne wykorzystanie potencjału unikalnego w skali Polski i Europy obiektu. Zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie skoncentrowano na dwu zasadniczych obszarach - fundamentalnym remoncie kościoła (renowacja murów zewnętrznych wraz z modernizacją systemu odwodnienia i zagospodarowaniem terenu, remont dachu i jego więźby oraz wieży, wreszcie modernizacja instalacji elektrycznej, umożliwiająca stworzenie nowego, lepszego oświetlenia) oraz uatrakcyjnieniu oferty turystycznej (stworzenie nowych powierzchni wystawienniczych na poddaszu wraz z udostępnieniem wcześniej nie eksponowanych zabytków techniki, unowocześnienie form zwiedzania, a także renowacja kolejnych zabytków ruchomych). - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dzięki projektowi na poddaszu Bazyliki prezentowane będą niedostępne wcześniej dla zwiedzających unikalne zabytki techniki. Należy wśród nich wymienić przede wszystkim olbrzymie koło deptakowe dźwigu z XVII wieku, sześć dźwigów - żurawi (w tym co najmniej jeden z przełomu XVII i XVIII wieku) oraz kołowroty (kieraty), giętarkę, czy urządzenie do obróbki materiałów. Nowatorskie urządzenia były wykorzystywane w trakcie budowy Bazyliki służąc m.in. do wciągania materiałów budowlanych i drewnianych elementów więźby dachowej. Unikalny zbiór jest najstarszym zespołem urządzeń technicznych w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Wymienione zabytki techniki nie były dotychczas konserwowane. Najciekawszy z nich - koło deptakowe - groził przewróceniem (drewniana konstrukcja koła dźwigu była już mocno przechylona). Niektóre urządzenia były mocno skorodowane. Dziś odrestaurowane, będą wraz z całym poddaszem Bazyliki udostępnione zwiedzającym

Projekt dotyczący Bazyliki, jest głównym, lecz nie jedynym przedsięwzięciem przygotowywanym przez Diecezję Pelplińską na terenie zespołu pocystersko-katedralnego. Obok niego w trakcie realizacji są stworzenie Kociewskiego Centrum Kultury, czy rewitalizacja i publiczne udostępnienie zespołu pałacowo-parkowego. Na terenie zespołu znajdują się takie atrakcje turystyczne jak: Muzeum Diecezjalne z jedynym w Polsce egzemplarzem Biblii Gutenberga (1453 - 1455), Archiwum Diecezji Pelplińskiej oraz Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego, w których zgromadzono skarby malarstwa oraz rzeźby Europy środkowej powstałe na Pomorzu. Więcej o projektach można przeczytać tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +5

  Tajemnica wiary_gość

  28.01.2021, 10:55

  Złoto i dolary

  Sukienkowi niech uważają bo projekt z ue może zakładać przebudowę katedry na meczet. A tak poważnie, w takich sytuacjach najlepiej widać jak instytucje, partie czy organizacje na pozór sobie wrogie potrafią się dogadać by dolary się zgadzały. Dla tych co mają krótka pamięć to dzięki kosciolkowi weszliśmy do unii. Dogadali się z Kwachem i przeszło. Taki sam "konflikt" mamy od lat w sejmie że to niby są różne partie a na glosowaniach wszyscy są jedna rodziną. Ciemny lud kupuje wszystko, nawet protesty których organizatorem nie są kobiety - tylko Jarosław.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx8 
 • +2

  mirek_gość

  28.01.2021, 11:14

  bardzo mądra wypowiedź. szkoda, że większość tak nie myśli. ale głupców zawsze było wielu i dlatego dochodzi do takich patologii na świecie.

  Cytuj
  IP: 83.8.xx8.xx3 
  +1

  człowiek bez nicka_gość

  28.01.2021, 13:35

  dziel i rządz przyjacielu, prawda aktualna od zawsze, a i teraz ta maksyma sprawdza sie idealnie

  Cytuj
  IP: 178.183.xx4.xx5 

  Gośc_gość_gość_gość_gość

  28.01.2021, 15:09

  Polnische folklore ...

  Ilu ma być o.Rydzyków i ich imperium ! Średniowiecze już się zbliża - patrz wyżej i ostanie uzasadnienie TK !! W piątek Polacy w Warszawie !!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx1.xx7 
 • +1

  Gość _gość_gość

  28.01.2021, 16:42

  Remont poddasza

  Dlaczego tylko 21mln zł na remont poddasza?Jak za te ,,grosze'' można wymienić parę krokwi i trochę dachówki.Już widzę to muzeum,trochę staroci które przeszkadzały biskupowi w piwnicy...No ale to i tak skromnie w porównaniu z Toruniem. Chociaż myślę że jeszcze coś dorzuci min.Gliński... 5mln na zakup żarówek..

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx8 
 • +1

  ciekawy_gość

  29.01.2021, 12:12

  A tak narzekają na unię, że taka brzydka, zła , no ale 20 dużych baniek piechotą nie chodzi. Jak to mawiają -pecunia non olet.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx6.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA