Hubertus znów zagości w husarskiej wsi

(fot. gniew.pl)
Tczew - Hubertus znów zagości w husarskiej wsi
W najbliższą sobotę, 12 października zapraszamy do wsi husarskiej Opalenie na VIII Hubertusa Baranusa Opaleńskiego, który zorganizowany zostanie w Gospodarstwie Agroturystycznym Maciejówka. W programie: gonitwy za lisem, wyścig konny ulicami Opalenia Wielka Maciejewska i Baranus. Start o godz. 11.00! Wstęp wolny!

Husaria to duma i chwała Polski i Litwy. Przez ponad dwa stulecia prowadziła armie Obojga Narodów od zwycięstwa do zwycięstwa. W XVII wieku uznawana była za najpiękniejszą, prawie niezwyciężoną kawalerią świata, powodując zazdrość obcych monarchów. Dawna rycerska wieś Opalenie stała się ponownie po kilkuset latach miejscem życia i służby potomków i spadkobierców Husarii. Stacjonują w Opaleniu dwa sześciokonne poczty chorągwi husarskiej województwa pomorskiego. Pierwszym dowodzi Pan Jarosław Struczyński, kasztelan gniewski, porucznik husarski, inicjator powołania chorągwi husarskiej, który zamieszkawszy w Opaleniu przy ulicy Husarskiej, wzniósł na swej posesji kamienny "Panteon Polskiej Husarii". Drugim pocztem husarskim dowodzi Pan Wincenty Maciejewski, towarzysz husarski, założyciel Gospodarstwa Agroturystycznego "Maciejówka" w Opaleniu, którego stajnia dostarczyła pierwszych rumaków do służby husarskiej. W opaleńskich pocztach służy także szlachta z okolicznych majątków, która spotyka się regularnie w "Maciejówce" na Ćwiczeniach Wojennych, uczestnicząc właśnie w październikowym, dorocznym święcie husarzy i jeźdźców - "Baranusem Opaleńskim".

Z inicjatywy opaleńskich husarzy wyznaczony został "Komunik Husarski". Jest to wyjątkowo piękna i urozmaicona, rozpoczynająca się na ulicy Husarskiej, trasa piesza, konna oraz rowerowa, wiodąca przez opaleńskie lasy i rezerwaty.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +1

  Tęczowy Marian _gość

  11.10.2019, 08:20

  Co na to Greenpeace i Lewica Razem?

  Pogoń za lisem? Przecież to znęcanie się nad zwierzętami. To powinno być zakazane tak jak łowienie ryb, polowania i wycinanie drzew.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +1

  iga_gość

  11.10.2019, 08:49

  ale ty tak na serio? naprawdę nie wiesz jak to wyglada?

  Cytuj
  IP: 84.38.xx5.xx1 

  Tęczowy Marian _gość_gość

  11.10.2019, 09:39

  Nie muszę wiedzieć jak to wygląda.

  Sama nazwa wskazuje na sadystyczne, szowinistyczne, patriarchalne obyczaje.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • m_gość

  11.10.2019, 19:15

  Od kiedy Opalenie to "husarska wieś"?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx6 
 • Mihaliksu_gość

  07.11.2019, 22:02

  Chodzi w tym oto ze masz sztuczny ogon lisa i uciekasz na koniu przed innymi jeźdźcami i starasz sie zeby lewą ręką przez prawe ramie złapac sztuczny ogon lisa

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx8.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA