Obszary Szczególnie Narażone - gdzie trzeba ograniczyć azot ze źródeł rolniczych?

lato, pole, wieś (fot. tcz.pl)
Obszary Szczególnie Narażone - gdzie trzeba ograniczyć azot ze źródeł rolniczych?
Obszary Szczególnie Narażone (OSN) to tereny, na których należy ograniczyć przedostawanie się azotu ze źródeł rolniczych do wód powierzchniowych i gruntowych. W ramach wdrażania dyrektywy "azotanowe", obligującej wszystkie państwa Unii Europejskiej, w Polsce wyznaczono 21 takich obszarów. 29 czerwca 2012 r., jako OSNy w województwie pomorskim zostały zatwierdzone także obszary gminy Gniew.

Obowiązek wyznaczenia OSN i opracowania dla tych obszarów Programów działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych, wynika z Dyrektywy Azotanowej i spoczywa na Polsce od momentu przystąpienia do struktur Unii Europejskiej. Do jego realizacji wyznaczono Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej (RZGW).

Program działań OSN zakłada wprowadzenie zaostrzonych wymogów względem okresów, dawek i sposobów nawożenia, zwłaszcza pól na terenie o dużym nachyleniu, na glebach podmokłych, zalanych, zamarzniętych, pokrytych śniegiem oraz w pobliżu cieków wodnych, a także zaostrzenie warunków przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowania z odciekami. Opracowany program działań ma na celu zapobieganie pogorszeniu się oraz poprawę stanu wód, których norma spadła poniżej określonych prawem norm, które jak wynika z badań nie są zadowalające i nie odpowiadają przyjętym standardom. Początek obowiązywania programów określono na 1 marca 2013 r.; w przypadku urządzeń do składowania nawozów będzie to rok 2016.

- Regulacje te wprowadzą duże zmiany w prowadzoną przez rolników działalność, dlatego też tak ważnym jest dokładne zapoznanie się z programem, który określa szczegółowe zasady nawożenia gruntów. Dokument opiewa także o dokładne dane dotyczące dawek stosowanych nawozów. Przed rolnikami jest jeszcze trochę czasu, by zapoznać się z nowymi wymogami. Konieczne będą tu jednak edukacja i doradztwo dla rolników w tym zakresie, dlatego też będziemy organizować z nimi stosowne spotkania - mówił Zastępca Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Wojciech Szulc.


Pierwsze spotkanie dla rolników odbędzie się we wtorek 5 lutego w Sali Kameralnej gniewskiej biblioteki. Poprowadzi je Katarzyna Radtke, doradca rolnośrodowiskowy PODR w Gdańsku.

 
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • +2

    _gość

    24.01.2013, 13:49

    Do RZGW

    Weźcie się lepiej za regulację rzek!

    Odpowiedz
    IP: 31.174.xx6.xx2 
  • rolnik_gość

    10.02.2016, 12:59

    DYREKTYWA UNIJNA.........obowiązująca w Polsce....jest sposób.....wystąpić z unii.....

    Cytuj
    IP: 77.254.xx4.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA