Kobiety w Gniewie docenione

(fot. tcz.pl)
 Kobiety w Gniewie docenione

zobacz galerię zdjęć: 3
W tym roku przypadają 717. urodziny Gniewu. To właśnie w 1297 roku miasto otrzymało prawa miejskie, dzięki którym stało się ważnym ośrodkiem administracyjnym oraz gospodarczym. Tegoroczna rocznica zbiegła się w czasie z 50. jubileuszową sesją Rady Miejskiej. Była to zatem doskonała okazja, by podziękować osobom, które od wielu lat angażują się w pracę na rzecz miasta i jego mieszkańców.

Wyjątkowe spotkanie zainaugurowano hejnałem, który na trąbce odegrał uczeń gniewskiego gimnazjum Kamil Damrath. Następnie przewodnicząca Rady Miejskiej Walentyna Czapska powitała licznie zebranych gości. Znaleźli się wśród nich obecni oraz byli samorządowcy, dyrektorzy oraz kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, duchowni, Honorowi Obywatele Miasta i Gminy Gniew, Przyjaciele Gniewu oraz Zasłużeni dla ziemi gniewskiej.

- Cieszymy się, że jesteście Państwo z nami, by razem świętować 717. rocznicę lokacji Gniewu. Choć czytamy, że „w Gniewie czas w zachwycie przystanął”, miasto wcale nie stanęło w miejscu, i pomimo wielu trudności nadal się rozwija i pięknieje. Praca wielu pokoleń gniewian przyczyniła się do tego, że świętujemy dziś nie tylko 717-lecie miasta, ale też 130-lecie szkoły podstawowej oraz 10-lecie nadania imienia zespołowi szkół ponadgimnazjalnych w Gniewie. Święto Gniewu jest doskonałą okazją, by podziękować osobom, które aktywnie działają, są siłą napędową wielu interesujących przedsięwzięć i wydarzeń, pociągają za sobą innych do działania dla dobra wspólnego - mówiła Walentyna Czapska.

Po tych słowach wystąpiła burmistrz Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska. Tytułem Przyjaciel Gniewu, włodarz wyróżniła postać, która nieustannie przyczynia się do rozwoju i promowania gminy Gniew. Przyjacielem tym została dr hab. Małgorzata Grupa, archeolog, prowadzącą na terenie gniewskiej parafii wykopaliska. Doktor od wielu już lat odkrywa nowe tajemnice Gniewu, z którymi ochoczo dzieli się z mieszkańcami. Dzięki jej pracy Gniew zaistniał nie tylko w lokalnej prasie, ale również w ogólnopolskich mediach. Obecnie pracuje nad publikacją, podsumowującą badania w Gniewie.


W tym uroczystym dniu, wyróżniono jeszcze jedną osobę, za wybitne zasługi dla Gniewu. Tytuł Zasłużony dla Ziemi Gniewskiej z rąk przewodniczących Rady Miejskiej otrzymała Alicja Samulewska. - Dziękuję za to wspaniałe odznaczenie. Są słowa, które warto w tym miejscu przytoczyć. „Przychodzisz z niczym na ten świat, i nic nie zabierzesz z niego ze sobą, pozostaw po sobie jednak piękny ślad, by inni mogli iść za tobą”. Ten cytat przyświecać powinien każdemu z nas - mówiła wzruszona Alicja Samulewska, która podkreśliła rolę jeszcze wielu osób, zasługujących na taki tytuł.

Po odznaczeniach pani Grupa wygłosiła referat pt. „Gniew. Kościół i miasto w świetle badań archeologicznych”, opowiadając zebranym o wspaniałych i drogocennych odkryciach w Gniewie. Uczennice gniewskiego gimnazjum wyrecytowały natomiast trzy wiersze ks. Franciszka Kameckiego, Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Gniew.

Na koniec wspólnie odśpiewano hymn Gniewu „Miasteczko Gniew” i udano się na poczęstunek, podczas którego zobaczyć można było wystawę prac studentów architektury Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego z Bydgoszczy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Li_gość

    23.10.2014, 08:02

    Zasłużona

    GRATULACJE dla ALICJI !

    Odpowiedz
    IP: 79.204.xx5.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.