Gospodynie rywalizowały. Kto zwyciężył?

(fot. gmina-tczew.pl)
Tczew - Gospodynie rywalizowały. Kto zwyciężył?
W Czarlinie odbyła się XII edycja Gminnego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. Panie konkurowały między sobą w pięciu ciekawych konkurencjach. Kto wybrał?

Turniej odbył się w świetlicy wiejskiej w Czarlinie, a głównym organizatorem było KGW z Czarlina, tradycyjnie jako zwycięzcy ubiegłorocznej edycji. W tym roku do zmagań o miano najlepszego KGW stanęły trzy zespoły: KGW Wędkowy, KGW Rokitki oraz KGW Lubiszewo/Stanisławie, które rywalizowały w pięciu konkurencjach: produkt tradycyjny - mięsny, tablica opracowana na temat "historia naszej kapliczki", pokaz mody - "z morskiej toni", scenka kabaretowa - "kuma mówiła" oraz piosenka z inscenizacją - "śpiewać każdy może". Spotkanie pełniło jednocześnie drogę eliminacji do etapu powiatowego konkursu, który w tym roku odbędzie się w marcu w Pelplinie.

Wstępem do turnieju była prezentacja o Kociewiu - w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Kociewia przypadający dnia 10 lutego - przygotowana i przedstawiona przez Przewodniczącą Związku KGW Gminy Tczew Krystynę Kossecką. Gości przywitali Przewodnicząca KGW w Czarlinie Łucja Topolska oraz Prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Krzysztof Mazurek, a przybyli m.in.: Wójt Gminy Tczew Krzysztof Augustyniak, Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Piotr Hałuszczak, Zbigniew Kozakiewicz z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Krystyna Gierszewska Przewodnicząca WZRKiOR oraz Prezes Kociewskiego Forum Kobiet, Wiesława Quella-Prezes Fundacji dla Tczewa, wiceprzewodniczący Rady Gminy Tczew Roman Wendt, radna Gminy Tczew Wioletta Nunberg oraz członkowie Zarządu GZRKiOR Zenon Staszewski i Andrzej Turzyński a także koła i towarzyszące im osoby.

Coroczne turnieje KGW są spotkaniami, które mają na celu aktywizowanie społeczności wiejskiej, budowanie tożsamości w kontekście historii i dziedzictwa kulturowego i regionalnego, a także kultywowanie tradycji kuchni kociewskiej, o czym wspomniała pani Teresa Czyrkiewicz, która wzorem lat ubiegłych poprowadziła i nadzorowała część turniejową zawodów.


Prace uczestniczek i konkurencje oceniało jury w składzie: przewodnicząca Krystyna Gierszewska oraz członkowie Piotr Hałuszczak, Zbigniew Kozakiewicz oraz Łucja Topolska. Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich wspaniale się przygotowały, pokazały interesujące i starannie wykonane prace oraz występy wokalno-aktorskie, zaserwowały pyszne potrawy mięsne. Występy zachwycały różnorodnością interpretacji, a humorystyczne sceny i dialogi wzbudzały wesoły nastrój wśród widowni. Komisja miała nie lada zadanie aby wybrać najlepszych, drogą obrad wyłoniono zwycięzców - pierwsze miejsce zdobyło KGW Lubiszewo/Stanisławie, natomiast drugie miejsce przyznano jednocześnie dwóm pozostałym KGW Rokitki i Wędkowy.

Wspaniali ludzie, świetna organizacja, sympatyczna atmosfera i występy na świetnym poziomie - tak podsumował turniej Wójt Gminy Tczew Krzysztof Augustyniak gratulując kołom biorącym udział w rywalizacjach, przekazując im uroczyste dyplomy i nagrody pieniężne, a także życząc powodzenia zwycięzcom podczas zmagań na szczeblu powiatowym.

Po części oficjalnej na gości i uczestników turnieju czekał smaczny poczęstunek przygotowany przez organizatorów, podczas którego o oprawę muzyczną zadbał zespół Dysonans; był czas na wspólne rozmowy i pamiątkowe zdjęcia.

Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA