Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku szuka noclegów dla lekarzy

Lekarz
Tczew - Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku szuka noclegów dla lekarzy
Około 230 lekarzy i stomatologów z Pomorskiego i trzech powiatów województwa warmińsko-mazurskiego przestało przyjmować pacjentów. Zamknęli prywatne gabinety ze względu na epidemię koronawirusa i z obawy o zdrowie pacjentów, swoje i swoich bliskich. Problemem jest brak środków ochrony osobistej, które pozwoliłby im bezpiecznie leczyć. Część lekarzy, pracujących w szpitalach czy przychodniach, chce na czas epidemii wyprowadzić się z domów, by po dyżurze nie zarazić członków rodziny.

Okręgowa Izba Lekarska szuka miejsc noclegowych dla potrzebujących lekarzy. Chodzi głównie o miejsca w hotelach i pensjonatach.

Nocleg dla lekarza
Lekarze, którzy na co dzień leczą pacjentów na SOR-ach czy w gabinetach, boją się o zdrowie swoich bliskich. Choroba COVID-19 może nie dawać żadnych objawów, a jednocześnie może być groźna dla innych osób. - Część z nas ma w rodzinach obciążone dzieci czy mieszka ze starszymi rodzicami, którzy w kontakcie z wirusem są jeszcze bardziej osłabieni. A powikłania mogą doprowadzić nawet do śmierci. - mówi Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. - Każda sytuacja jest indywidulana i każdy indywidualnie musi ją ocenić. Jednak, aby pomóc lekarzom zadbać o zdrowie, szukamy miejsc, w których mogliby odpoczywać po dyżurach. Wiem, że część z nas chciałaby skorzystać z takich miejsc - wyjaśnia Kutella. Chodzi głównie o pensjonaty i hotele, w których czasowo mogliby przebywać lekarze.

Lekarze szukają maseczek i pomocy
W szpitalach oraz w prywatnych praktykach brakuje środków ochrony osobistej. Okręgowa Izba Lekarska postanowiła działać, by wesprzeć personel medyczny w tym trudnym czasie. - Z naszego budżetu przeznaczyliśmy 20 tys. zł na zakup maseczek i rękawic - mówi Dariusz Kutella. - Jednak to nadal za mało, ponieważ ceny drastycznie wzrosły. Jeszcze miesiąc temu pakiet maseczek kosztował 15 zł, teraz aż 400 zł! Dlatego uruchomiliśmy zbiórkę, by zabezpieczyć pracę lekarzy - zaznacza Kutella.

Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku chce kupić przede wszystkim maski chirurgiczne, maski FFP2 lub FFP-3, fartuchy barierowe, przyłbice oraz środki dezynfekcyjne. Obecnie zbiera pieniądze i informacje o potrzebach od podmiotów leczniczych z województwa pomorskiego oraz powiatów elbląskiego, pasłęckiego i braniewskiego (województwo warmińsko-mazurskie).

Aby udzielić pomocy, wystarczy wpłacić dowolną kwotę pieniędzy na konto Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. Przelewy należy realizować z dopiskiem "Koronawirus". Numer konta izby: 69 1090 1102 0000 0000 1000 4314 (Santander Bank Polska S.A.).


Lekarze mogą też liczyć na wsparcie psychoterapeutów i psychologów w czasie epidemii. Skorzystać z bezpłatnych porad mogą pracownicy SOR, oddziałów szpitalnych, laboratoriów oraz aptek.

Kto pracuje, a kto nie?
Część gabinetów jest zamknięta. Natomiast listę działających praktyk lekarskich można sprawdzić na stronie internetowej Okręgowej Izby Lekarskiej. - To gabinety, które mają wypracowaną taką metodę leczenia i sterylizacji, że zapewniają bezpieczeństwo pacjentom - tłumaczy Dariusz Kutella. - Mogą skorzystać także z zapasów środków ochrony osobistej. A ponad wszystko mają już doświadczenie w leczeniu osób z chorobami zakaźnymi, jak na przykład żółtaczka typu B czy HIV. Te miejsca z naszej listy zadeklarowały gotowość przyjmowania pacjentów z rozpoznanym koronawirusem - informuje Kutella.

Więcej tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • -22

  Tczew _gość_gość

  30.03.2020, 08:05

  Tak dać im mieszkania wyżywienie alkohol i Dzi..wki przecież im się należy A osobie normalnie pracującej nic się nie należy taka Polska

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx0 
 • +7

  Czyżykowiak_gość

  30.03.2020, 08:34

  Ale chamski komentarz ....

  .... , a sytuacja jest poważna.

  Cytuj
  IP: 157.25.xx0.xx6 
  +5

  MARCIN_M_gość

  30.03.2020, 08:39

  Boże jaki Ty tępy jesteś.

  Cytuj
  IP: 46.171.xx6.xx3 
  -5

  stanisław_gość

  30.03.2020, 08:56

  Juz nie przesadzaj ja chętnie wezne do siebie jakąś młoda lekarkę. A może nawet dwie . Zona wyjechała wróci dopiero za 2 tyg

  Cytuj
  IP: 5.172.xx7.xx7 
  -2

  popas_gość

  30.03.2020, 10:22

  po prawdzie, to sytuacja może poważna, ale co nam da ukrywanie się przed tym wirusem? śmiertelność nie jest na poziomie powyżej 10%, także depopulacja nie grozi. niech chronią się tylko ci zagrożeni, a reszta niechaj normalnie chodzi do pracy, szkoły. lepiej tego wirusa przejść i nabrać odporności. a jeśliby przyszła śmierć... to i tak się umrze, czy warto przejmować się tymi latami, które można przeżyć? śmierć czeka każdego. nikt nie jest nieśmiertelny. a po śmierci raj albo nicość, zależy kto w co wierzy.

  Cytuj
  IP: 83.25.xx7.xx6 
 • +8

  Ta_gość

  30.03.2020, 09:19

  "Juz nie przesadzaj ja chętnie wezne do siebie jakąś młoda lekarkę. A może nawet dwie . Zona wyjechała wróci dopiero za 2 tyg"

  Wątpię żebyś ogarnął 2 kobiety, jednej nieogarniasz, bo wyjeżdża

  Odpowiedz
  IP: 37.30.xx2.xx1 
 • stanisław_gość_gość

  30.03.2020, 10:07

  bo już nie wytrzymywała z bólu pewnych narządów(+18) i musi się zregenerować

  Cytuj
  IP: 5.172.xx7.xx7 
 • Dd_gość

  30.03.2020, 23:56

  Poziom niektórych wypowiedzi dużo mówi o osobie która je pisze

  Odpowiedz
  IP: 178.37.xx9.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.