Trzeci etap odmrażania gospodarki. Co zmieni się od 18 maja?

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Trzeci etap odmrażania gospodarki. Co zmieni się od 18 maja?
Rząd zdecydował się na wprowadzanie kolejnych etapów odmrażania gospodarki. Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Częściowo zostaną otwarte też zakłady gastronomiczne - ale przy zachowaniu specjalnego reżimu. Od poniedziałku więcej osób będzie również mogło podróżować komunikacją miejską.

W środę, 13 maja, odbyła się konferencja z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego oraz ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego.

- Nic nie będzie już takie jak wcześniej, a powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej i nowej normalności zależy od tego jak będziemy trzymać się rygorów. Kolejne tygodnie mają nas nauczyć radzenia sobie z nową normalnością. - mówił premier.

Od 18. maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym, np. umawianie się na konkretne godziny, a nie gromadzenie się w zakładach.

- Częściowo otwieramy również lokale gastronomiczne, restauracje, bary, kawiarnie, ale też z utrzymaniem tego reżimu. Zachęcamy do otwierania ogródków tam, gdzie się da. - mówił Morawiecki.

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:

- obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym - jeśli zabieg na to pozwala);
- używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
- przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

- limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
- dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
- zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
- zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
- noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Zmiany dotkną również edukacji - od poniedziałku umożliwione zostało prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych. Również szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu - stadionów, boisk, orlików.

Od 25 maja umożliwione zostanie prowadzenie:

- zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej,

- konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Ważne! Przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8.

Od 1 czerwca - konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Ważne! Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

TRANSPORT PUBLICZNY (od 18 maja)

Podwyższony zostanie limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu już 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Ile osób wejdzie na pokład?

Tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub

tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).
Przykład Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE (od 17 maja)

Zmniejszony zostały również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

SPORT (od 18 maja)

18 maja w poniedziałek zwiększone zostaną limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:

- na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach - może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
- na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich - mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Uwaga! Wprowadzona zostanie także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).

18 maja umożliwimy także organizację zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).
Ważne! W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

KULTURA (od 18 maja)

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.:

- działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
- wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
- wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
- indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
- wznowienie prób i ćwiczeń.

Więcej informacji na stronie resortu kultury.

UCZELNIE (od 25 maja)

Rząd chce przywrócić również możliwość prowadzenia na uczelniach:

- zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów),
- zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.
- Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Uwaga! Szczegółowe regulacje oraz dodatkowe wytyczne dotyczące nowych zasad określi rozporządzenie, które wkrótce zostanie przekazane do konsultacji.

Kontrole na granicy przedłużone do 12 czerwca

Przedłużamy także kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni - od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • -1

  kojo_gość

  13.05.2020, 13:41

  zasiłek zus

  Jak to w końcu będzie z tym zasiłkiem dla rodziców dzieci do lat 8 i otwarciem szkół. Szkoły mają zostać otwarte dla dzieci z klas 1-3 a jednocześnie jest informacja o przedłużeniu zasiłku z zus dla dzieci do lat 8 czyli z 1 klasy szkoły podstawowej.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx9.xx0 
 • +9

  Alex_gość

  13.05.2020, 14:56

  opinia

  Mam wrażenie, że wszystko to ogólnie mówiąc pier... nie na łeb. Żadne z tych wszystkich ograniczeń nie jest choćby w 50%tach skuteczne, więc po co je stosować. Wszystko poupada, bo ludzie nie będą w takim reżimie obostrzeniowym chcieli z czegokolwiek korzystać. Dla przykładu, kupię karnet na zajęcia, załóżmy, że się dostanę, bo liczba osób per metry będzie OK, ale nie skorzystam z szatni, prysznica itd. Cena oczywiście ta sama lub wyższa, bo mniej ćwiczących i koszty dla organizatora. Od początku błędy systemowe, jak wirus pojawił się w Chinach trzeba było zamknąć granice i się od izolować z zewnątrz. Teraz wszystko pozamykane i nie da rady wrócić do normalności, straty są nie do odrobienia.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx7.xx3 
 • +2

  Tcz_gość

  13.05.2020, 15:28

  Ciekawe czy w barach, kawiarniach itd będą stosować się do tych wszystkich obostrzeń....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx2 
 • -4

  Trustrussek_gość

  13.05.2020, 16:33

  Wielki SZACUNEK dla fryzjerek , kosmetyczek . Za odwagę nie dość że narażają samych siebie to innych domowników. Nie mając możliwości sprawdzenia czy ktoś jest zarażony, lub jest nosicielem. Mam nadzieję, że ludzie będą na tyle odpowiedzialni , że nie będą narażać nikogo. Pozdrawiam. WYTRZYMAC TYLE GODZIN W MASECZCE TO JUŻ SZACUN????

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx0 
 • -1

  Mo_gość

  13.05.2020, 19:57

  Ty tak serio

  Zamknij się na dwa lata w domu

  Cytuj
  IP: 178.235.xx6.xx3 
  +9

  Aga_gość_gość

  13.05.2020, 20:20

  Inni nie pracuja?

  Tak piszesz jakby tylko fryzjerzy i kosmetyczki mialy pracowac w maskach. Sa tysiace innych ludzi, ktorzy pracuja z maseczka na pysku po 12 godz, nikt sie nad nimi nie lituje np. Ekspedientki, pracownicy stacji paliw, LEKARZE

  Cytuj
  IP: 77.254.xx2.xx8 
 • -5

  Dtdt_gość

  13.05.2020, 20:49

  Place zabaw

  A kiedy bedzie mozna skorzystac z placow zabaw?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx8 
 • +4

  Aga_gość_gość

  13.05.2020, 22:02

  Kiedy

  Bedzie mozna normalnie isc do poz? Boja sie tam niczym wzrokiem mieliby ludzie ich zarazac. Do specjalisty wdostac sie nie idzie bo w bialym domku nikt nie raczy tel odebrac. Dzwonię juz 3 tydzien po 15-20 razy dziennie. Wizyta w sumie dosc pilna i co nic d...a nie dostaniesz sie.

  Odpowiedz
  IP: 77.254.xx2.xx8 
 • Xx_gość_gość_gość

  13.05.2020, 22:20

  Zamknij sie na dwa lata

  "Zamknij się na dwa lata w domu"

  Zamknij sie ma dwa laya w domu i przez dwa lata mniej szamate na twarzy. To sa pomysly ludzi z NieRzadu w tym przekletym kraju

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx3 
 • +3

  Gość CCC_gość

  14.05.2020, 00:02

  Jak fryzjer mi ogoli brodę jak będę w maseczce?

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx1.xx5 
 • +2

  Andrzej_gość

  14.05.2020, 08:01

  Suszarki

  Tylko kasjerki czy pracownicy stacji paliw nie siedzą w maseczkach podczas gdy z suszarki lub prostownicy bucha Ci w twarz gorące powietrze... "Tak piszesz jakby tylko fryzjerzy i kosmetyczki mialy pracowac w maskach. Sa tysiace innych ludzi, ktorzy pracuja z maseczka na pysku po 12 godz, nikt sie nad nimi nie lituje np. Ekspedientki, pracownicy stacji paliw, LEKARZE"

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx1.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.