Będzie zwolnienie od podatku od nieruchomości dla poszkodowanych przedsiębiorców?

Urząd Miasta (fot. tcz.pl)
Tczew - Będzie zwolnienie od podatku od nieruchomości dla poszkodowanych przedsiębiorców?
Do porządku styczniowej sesji Rady Miasta została wprowadzona dodatkowa uchwała. Całość dotyczy zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, których pandemia koronawirusa doprowadziła do znacznych strat.

Na czwartkowej sesji Rady Miasta, która odbędzie się zdalnie, będzie głosowana uchwała w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Zwolnienie dotyczy pierwszego kwartału 2021 roku.

Warunkiem uzyskania zwolnienia z podatku od nieruchomości będzie złożenie przez podatnika: informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych lub deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2021 oraz formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Do zwolnienia z podatku od nieruchomości przyjętego uchwałą określono grupę przedsiębiorców, którzy zostali wymienieni w § 10 ust. 1, 2, 9 i 19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - do tej grupy zaliczają się m. in. hotele, dyskoteki i kluby nocne, baseny, siłownie, gastronomia prowadząca działalność ze spożywaniem posiłków i napojów na miejscu.


- W 2020 r., ulgi dla przedsiębiorców ze względu na COVID, udzielone przez miasto wyniosły ponad 360 tys. zł - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Ubytek dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości wprowadzonego niniejszą uchwałą wyniesie około 120.000 zł. Jeśli radni przyjmą uchwałę, to wejdzie ona w życie z wsteczną datą obowiązująca - tzn. od 1 stycznia 2021.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +2

  kolo_gość

  27.01.2021, 10:08

  znakomita współpraca miasto-powiat

  Czy miasto przekaże powiatowi budynek starego sądu za symboliczną 1 zł.? To by rozwiązało wszystkie lokalowe problemy powiatu z Domem Dziecka i PCPR. Tego sądu i tak nikt nie chce kupić.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx6.xx3 
 • gość_gość

  27.01.2021, 11:45

  To powiat w czerwcu przekazał miastu budynek starego sądu.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx4 
 • +1

  Aga_gość_gość

  27.01.2021, 12:52

  śmiechu

  warte np taki przedsiębiorca co ma swoja knajpe za podatek ma np do zalacenia 600 zl rocznie a straty w miesiacu są ogromne. Trzeba opłacić wszystko: prąd, woda, śmieci, składki do zus , i dać pensje swoim pracownikom. I taki pan x.. ma sie cieszyć z tego że podatku nie zapłaci jak to tylko jedna maluteńka kropelka środków jakie potrzebuje na dziś i teraz.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx9.xx0 
 • +6

  no to _gość

  27.01.2021, 13:37

  czas na radnych

  Zwiazku z Covid wzywam radnych aby zrzekli sie diet do urzednikow praw do premii lacznie z prezydentem poniewz to sa pieniazki z naszych podatkow... panie prezydencie do dziela i pierwszy prosze pokazac klase polityczna

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx3 
 • +1

  ._gość

  28.01.2021, 08:07

  .

  Co z obywatelami którzy stracili pracę?

  Odpowiedz
  IP: 89.171.xx3.xx4 
 • Bibby Financial Services_gość

  16.02.2021, 14:47

  Programy pomocowe, w tym zwolnienia z podatku najczęściej nie są w stanie pokryć strat spowodowanych lockdownem. Polscy przedsiębiorcy najbardziej obawiają się utraty płynności przez co raz częściej obecne zatory płatnicze. Obecnie mogą wystąpić problemy z uzyskaniem kredytu, dlatego ratunkiem jest finansowanie zewnętrzne w postaci faktoringu. Jest ono przydzielane bez uwzględnienia sytuacji finansowej ani zdolności kredytowej firmy. Istnieją różne typy faktoringu np. mikrofaktoring dla małych firm, poprzez faktoring pełny, niepełny, dla transportu, aż po faktoring masowy dedykowany hurtowniom i sieciom sklepów.

  Odpowiedz
  IP: 93.105.xx7.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.