Planujesz skorzystać z postojowego? Lepiej się pospiesz!

Pieniądze, monety
Tczew - Planujesz skorzystać z postojowego? Lepiej się pospiesz!
Jeszcze tylko do 16 sierpnia przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, które odczuły negatywne skutki Covid-19, mają czas na złożenie wniosku o świadczenie postojowe. Do tej pory w ramach tarcz antykryzysowych Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił na Pomorzu postojowe na kwotę blisko 454 mln zł.
Od 16 maja 2022 r. został zniesiony w Polsce stan epidemii. Dla przedsiębiorców oraz osób, które wykonują umowy cywilnoprawne oznacza to, że mogą złożyć wniosek o świadczenie postojowe najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od tego terminu, czyli do 16 sierpnia 2022.


Inaczej jest w przypadku wniosków o świadczenie postojowe lub ponowne świadczenie postojowe RSP-DD7, które jest przyznawane na podstawie przepisów rozporządzenia z 26 lutego 2021 r. Te wnioski mogą być składane do 23 lipca 2022 r. Dotyczą one to takich branż jak m.in.: sprzedaż detaliczna, transportowa, gastronomiczna, kulturalno-rozrywkowa, sportowa, turystyczna, edukacyjna, cateringowa, usługowa lub hotelowa.

- Świadczenie postojowe przeznaczone jest dla przedsiębiorców i osób, które wykonują umowy cywilnoprawne, a którzy negatywnie odczuli skutki pandemii Covid-19. Co do zasady, świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 r. czyli 2080 zł. Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.

Aby otrzymać środki należy spełnić określone warunki. Informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej ZUS.
Wnioski o wsparcie można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Bez zmian pozostaje kwestia rozkładania na raty albo odraczanie terminu płatności bez naliczania opłaty prolongacyjnej oraz możliwość wnioskowania o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę. Oznacza to, że przedsiębiorcy nadal mogą skorzystać z tych ulg.

Drukuj
Prześlij dalej