Pelplin. Radni zajęli się stawkami za wywóz odpadów

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Pelplin. Radni zajęli się stawkami za wywóz odpadów
W czwartek, 5 grudnia 2019 r. w Sali Posiedzeń przy Placu Grunwaldzkim 2 w Pelplinie miała miejsce kolejna sesja Rady Miejskiej. Radni zajmowali się m. in. stawkami za wywóz odpadów.

Po sfinalizowaniu części dotyczącej spraw regulaminowych 14 radnych obecnych w swojej siedzibie przystąpiło do dyskusji oraz podjęcia uchwał zaplanowanych w porządku obrad.

Nadanie Medalu "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pelplin"


Kapituła Medalu w dniu 22 listopada 2019 roku pozytywnie rozpatrzyła wniosek Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Mirosława Chyły w sprawie uhonorowania medalem "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pelplin" dwutygodnik katolicki diecezji pelplińskiej - "Pielgrzym".

Jak wskazano w uzasadnieniu wniosku pismo pełni w regionie ważną rolę opiniotwórczą, informacyjną
i popularyzującą wartości chrześcijańskie. Ponadto buduje pozytywny wizerunek miasta i gminy Pelplin oraz przyczynia się do jego rozpoznawalności w Polsce i na świecie.

Podjętą uchwałą radni jednomyślnie nadali "Pielgrzymowi" medal "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pelplin".

Blok uchwał dotyczący utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Pelplin

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która między innymi wprowadza obowiązek selektywnie zbieranych odpadów komunalnych przez wszystkich właścicieli nieruchomości, rozszerza katalog odpadów komunalnych oraz ustanawia warunki utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów radni celem zapewnienia czytelności Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Pelplin podjęli uchwałę o przyjęciu nowego Regulaminu z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2020 roku.

Ważnym punktem porządku obrad czwartkowej sesji było podjęcie uchwały w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty. Obecnie samorządy na terenie całego kraju borykają się z problemem podwyżek opłat za gospodarkę odpadami komunalnymi, które podyktowane są wciąż rosnącymi kosztami realizacji tych usług. Nowa stawka na terenie całej Gminy Pelplin będzie wynosić 26,00 zł miesięcznie za każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny. W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia wymogu zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny stawka opłaty będzie wynosić 65,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

Środki z opłaty - zgodnie z przepisami prawa - nie mogą być wykorzystywane na cele nie związane z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Z pobranych opłat gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania, które obejmują:

1) odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych,

2) tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,

3) obsługę administracyjną tego systemu,

4) edukację ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.

Wysokość stawek podyktowana jest między innymi wzrostem opłat za przyjęcie i zagospodarowanie odpadów komunalnych w Zakładzie Utylizacji Odpadów Stałych Sp. z o.o. w Tczewie, wzrostem opłaty marszałkowskiej oraz opłaty środowiskowej, a także konieczność spełnienia wyższych wymogów recyklingowych narzuconych przez przepisy Unii Europejskiej.

Nie podlega wątpliwości, że ustalenie nowych stawek jest decyzją trudną i niepopularną, lecz konieczną
z uwagi na rosnące koszty realizacji tego zadania.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • Yack_gość_gość

  10.12.2019, 07:44

  Czyli nadal taniej za odpady niż w Tczewie. Mimo że Tczew ma wlasne wysypisko i zakład utylizacji odpadów A psiepsliniaki zwożą swoje odapady do nas co nie raz czuć. Oj jak bardzo czuć.

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx7.xx1 
 • -4

  mirki-mouse_gość

  10.12.2019, 08:11

  ludzie nie segregują, władza ma to w d..

  1) odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych. Gdyby odpady były posegregowane, to ZUOS by je sprzedał i na tym zarobił. Problem w tym, że te "posegregowane" niby odpady wcale nie są posegregowane. Np. SŁOIK Z OGÓRKIEM W ŚRODKU. Gdyby "władza" kontrolowała segregację - np. tak jak w Niemczech i karała mieszkańców opłatami po 65 zł zamiast 26 zł, to by się zaraz poprawiło. Tylko, ze władza ma to pewnie sami wiecie gdzie...

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • +6

  UFO_gość

  10.12.2019, 08:22

  Pytanie do redaktożyni tego portalu. Do którego pojemnika wrzucać odpady kuchenne mięso i kości, do którego gumę np buty? Do którego kurz z odkurzacza?

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx5.xx9 
 • +4

  UFO_gość_gość

  10.12.2019, 08:26

  "1) odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych. Gdyby odpady były posegregowane, to ZUOS by je sprzedał i na tym zarobił. Problem w tym, że te "posegregowane" niby odpady wcale nie są posegregowane. Np. SŁOIK Z OGÓRKIEM W ŚRODKU. Gdyby "władza" kontrolowała segregację - np. tak jak w Niemczech i karała mieszkańców opłatami po 65 zł zamiast 26 zł, to by się zaraz poprawiło. Tylko, ze władza ma to pewnie sami wiecie gdzie..."

  A kopertę z okienkiem rozdzielacz na papier i plastik? to samo z kubkiem po twarożku? resztki twarozku do bio potem umyć wieczka do metali a kubeczek do plastiku? caly dzień siedzisz i segregujesz myjąc przed wyrzuceniem?

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx5.xx9 
 • +2

  Rowerowy johny_gość

  10.12.2019, 08:28

  "1) odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych. Gdyby odpady były posegregowane, to ZUOS by je sprzedał i na tym zarobił. Problem w tym, że te "posegregowane" niby odpady wcale nie są posegregowane. Np. SŁOIK Z OGÓRKIEM W ŚRODKU. Gdyby "władza" kontrolowała segregację - np. tak jak w Niemczech i karała mieszkańców opłatami po 65 zł zamiast 26 zł, to by się zaraz poprawiło. Tylko, ze władza ma to pewnie sami wiecie gdzie..."

  Twoja praca w sortownia polega bysz to ty posortował tego ogórka.

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx6.xx0 
 • +3

  alina_gość

  10.12.2019, 09:25

  kolejna podwyżka? czyli norma

  Podwyżki oczywiście mogliśmy się spodziewać, PIS mydli nam oczy podwyżką najniższego wynagrodzenia, a zaraz potem WYRÓWNANIE , i znowu jesteśmy na zero... "wzrost opłaty marszałkowskiej " i "obsługę administracyjną tego systemu" trzeba czytać wprost : podwyżka w budżetówce i premie w budżetówce, wystarczy spojrzeć na wynagrodzenia w UMiG w Pelplinie, na sobie to nie oszczędzają...

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx2.xx0 
 • +1

  Tczewianin_gość

  10.12.2019, 09:42

  Zarobki

  To niech dadzą normalnie zarobić ludziom pracującym, a nie tylko dawać ...

  Cytuj
  IP: 109.207.xx1.xx4 
  +3

  Tczewianin_gość

  10.12.2019, 09:45

  Korwin

  Korwin kiedyś powiedział ( raczej satyryk niż polityk) " jak dadzą ci 500 to 200 jesteś w plecy bo 700 ci zapie...." Miał chłop racje

  Cytuj
  IP: 109.207.xx1.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.