Dziś Most Tczewski kończy 162 lata! W urodziny premiera specjalnego filmu

Most Tczewski (fot. Dawny Tczew)
Tczew - Dziś Most Tczewski kończy 162 lata! W urodziny premiera specjalnego filmu
W sobotę 12 października minęły dokładnie 162 lata od oficjalnego otwarcia Mostu Tczewskiego, który w połowie XIX wieku był najdłuższym mostem na świecie. Z tej okazji tczewski dziennikarz i społecznik Bartosz Listewnik przy współpracy z Dawnym Tczewem opublikował film o historii tego zabytku.

Film jest dostępny na profilu Facebook.com/MostTczewski

"Historia Mostów Tczewskich: zmiany konstrukcji na przestrzeni dziejów" to najbardziej szczegółowe i najbardziej kompletne opracowanie historii obu mostów w formie graficznej i fotograficznej oparte na literaturze oraz archiwalnych dokumentach. 20-minutowy film składa się z kilkudziesięciu rysunków oraz fotografii, które ukazują burzliwe zmiany zachodzące na obu Mostach Tczewskich od połowy XIX wieku aż do dziś. Tak szczegółowych informacji na temat zmian w konstrukcji mostów na próżno szukać w innych publikacjach. Autor w przystępnej dla każdego formie opowiada o dziejach wiślanych mostów - za pomocą strzałek i innych oznaczeń wyjaśnia, na czym polegały zmiany w konstrukcji w poszczególnych latach. Rysunki Bartosza Listewnika zostały w filmie ożywione dzięki animacjom Mateusza Dziąby, z kolei opowieść ożywił głos Kamila Prabuckiego.

"Historia Mostów Tczewskich" to nie tylko film, ale także publikacja w formacie PDF, którą można samodzielnie wydrukować. Na stronie DawnyTczew.pl zostanie zamieszczony plik PDF z poszczególnymi planszami, ukazującymi dzieje wiślanych mostów. Papierową wersję "Historii Mostów Tczewskich" autor wkrótce przekaże Sekcji Historii Miasta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie.


Most Tczewski to Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej. W momencie oddania do użytku, czyli 12 października 1857 r., był to najdłuższy most świata i pierwszy żelazny most na Wiśle. Cud ówczesnej techniki i wzór dla budowniczych mostów XIX wieku. 1 września 1939 r. zaatakowany przez hitlerowców jako jedno z pierwszych miejsc w Polsce (11 minut przed Westerplatte), został częściowo wysadzony przez broniące go Wojsko Polskie. Do naszych czasów dotrwały jedynie trzy przęsła oryginalnej konstrukcji i cztery wieżyczki. Od 2012 roku trwa proces odbudowy mostu w wariancie historycznym.

Dawny Tczew - Wirtualne Muzeum Miasta to ogromny zbiór artykułów, starych zdjęć, map i fotografii przedstawiających dawny Tczew i jego mieszkańców. DawnyTczew.pl to nie tylko strona internetowa, ale także fanpage na Facebooku, a przede wszystkim forum dyskusyjne oraz stale rozrastająca się grupa ludzi - pasjonatów historii Tczewa.

Bartosz Listewnik - dziennikarz Telewizji Tetka Tczew i Radia Tczew, prowadzący audycję "Opinie w Radiu Tczew" i współprowadzący program telewizyjny "Temat Tygodnia". Autor gry karciano-planszowej "Zbudujmy Tczew" wydanej w 2015 roku. Społecznik zaangażowany w temat odbudowy Mostu Tczewskiego, jeden ze współorganizatorów akcji #MostTczewskiJakWesterplatte.

Akcja #MostTczewskiJakWesterplatte to petycja do władz Polski o przejęcie Mostu Tczewskiego, sfinansowanie jego przedłużającej się odbudowy i stworzenie w nim oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Petycję można podpisać na stronie www.MostTczewskiJakWesterplatte.pll (wersja internetowa) oraz w "Dzienniku Bałtyckim" (wersja papierowa).

Film można zobaczyć tutaj:


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +3

  krzychel_gość

  12.10.2019, 16:04

  Most Tczewski

  Obejrzałem z zainteresowaniem, bardzo ciekawa historia mostu.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx7 
 • +3

  12345_gość

  12.10.2019, 18:13

  super

  brawo!

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx7.xx2 
 • +3

  Alex_gość

  12.10.2019, 22:26

  Mosty starosty

  Dobry film. Oby udało się zrealizować plany odbudowy.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx4 
 • +1

  Alex_gość_gość

  12.10.2019, 22:27

  Mosty starosty

  Dobry film. Oby się udało zrealizować plan odbudowy.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx4 
 • +2

  Tcz_gość

  13.10.2019, 11:01

  Rewelacja.

  Dziękuje za bardzo rzetelny materiał filmowy odnośnie przebudowy mostów. Gratuluje profesjonalnego podejścia do tematu. Oby więcej takich materiałów..

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.