Wyraźny wzrost cen mieszkań możliwy już od II połowy 2023 roku

Wyraźny wzrost cen mieszkań możliwy już od II połowy 2023 roku
Zbliżamy się do końca trwającej od kilku miesięcy pauzy cenowej na rynku mieszkań. Program "Bezpieczny Kredyt", dezinflacja, spodziewana obniżka stóp procentowych czy rosnące wynagrodzenia sprawią, że w drugiej połowie tego roku ceny mieszkań powrócą do trendu wzrostowego, który obserwowaliśmy w ostatnich latach - oceniają eksperci Rankomatu.

Jeśli ktoś liczy na trwałe załamanie się cen mieszkań w drugiej połowie 2023 i 2024 roku, to może się przeliczyć. Jak oceniają eksperci mulitiporównywarki finansowej rankomat.pl, spadek wartości metra kwadratowego nieruchomości jest w najbliższym czasie mało prawdopodobny. Jeśli weźmiemy pod uwagę czynniki ekonomiczne, to w drugiej połowie roku należy oczekiwać wzrostu cen mieszkań.

- Spowolnienie na rynku mieszkaniowym wynika między innymi z serii podwyżek stóp procentowych NBP, które miały miejsce w okresie od października 2021 do września 2022 roku. Jednym z efektów zacieśniania polityki pieniężnej jest niższa zdolność kredytowa potencjalnych nabywców nieruchomości. Osłabiło to popyt na mieszkania, co w rezultacie zatrzymało lub ograniczyło wzrost ich cen - wyjaśnia Bartłomiej Borucki, ekspert multiporównywarki finansowej rankomat.pl.


Na łamach tygodnika ekonomicznego "MAKROmapa" analitycy banku Credit Agricole podejmują próbę prognozowania przyszłych cen transakcyjnych mieszkań na rynku pierwotnym. Badania dotyczą 7 największych miast w Polsce - Gdańska, Gdyni, Łodzi, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Prognoza przewiduje w 2024 r. wzrost przeciętnej ceny transakcyjnej w tempie kilku procent rocznie.


Przewidywania zmian cen mieszkań w perspektywie najbliższych kwartałów dostępne są również w raporcie "Krajowy rynek mieszkaniowy. Niepewność w krótkim okresie, dobre perspektywy długoterminowe". Zgodnie z prognozami analityków Banku Pekao w pierwszej połowie 2023 r. możliwe są delikatne spadki cen mieszkań sprzedawanych na rynku pierwotnym w ujęciu kwartał do kwartału. Dynamika cen w 2. półroczu 2023 r. może zbliżyć dynamikę cen w ujęciu rok do roku w okolice zera.

Stopniowo poprawiająca się sytuacja popytowa może spowodować, że w 2. półroczu 2023 r., a najpóźniej w 1. półroczu 2024 r., spadkowy trend ulegnie odwróceniu w ujęciu kwartał do kwartału. Natomiast wyraźniejsze wzrosty cen mieszkań zostaną zaobserwowane najpewniej w 2. lub 3. kwartale 2024 r. w ujęciu rok do roku.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • -6

  jude bankowiec_gość

  24.05.2023, 04:33

  sprzedam ziemiankę i wóz drzymały

  chcieliście polaczki być w uni 666 to teraz ponosicie konsekwencje...miska ryżu i praca do 75 lat jak chce tusko wermacht

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx3 
 • +2

  hbh_gość

  24.05.2023, 17:33

  W polsce nie opłaca sie mieszkania kupować ani wynajmować. W gdańsku sa juz ceny za metr jak w lipsku.

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx3.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA