Sejmik dołoży cegiełkę do pomnika w Szpęgawsku za 1,9 mln zł

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Sejmik dołoży cegiełkę do pomnika w Szpęgawsku za 1,9 mln zł
Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego zdecydowali się przekazać kwotę 180 tys. zł na budowę monumentu w Szpęgawsku. Pomnik w lesie, w którym dokonano nazistowskiego mordu, ma kosztować ok. 1,9 mln zł i być gotowy we wrześniu.

W masowych grobach w lesie pod Starogardem spoczywa około 7 tysięcy osób. Aby upamiętnić pomordowanych, ruszyła publiczna zbiórka, w którą mógł włączyć się każdy z nas. Przy współpracy gminy i miasta Starogard Gdański w 2017 roku ogłoszono konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-krajobrazowej zagospodarowania terenu cmentarza w Lesie Szpęgawskim. Spośród złożonych prac komisja konkursowa wybrała projekt p. Katarzyny Ephraim z Hagi. Na realizację zadania składały się samorządy - i spółki skarbu państwa. Teraz swoją cegiełkę dołożył samorząd wojewódzki.

- Z budżetu województwa pomorskiego gmina Starogard Gdański otrzyma 180 tys. zł. Te pieniądze pozwolą dokończyć prace związane z budową pomnika pomordowanych w Lesie Szpęgawskim. Naszym wspólnym obowiązkiem jest godne upamiętnienie ofiar jednego z największych aktów ludobójstwa na Pomorzu oraz ocalenie od zapomnienia historii zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim - zaznacza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.


Na czerwcowej sesji Rady Powiatu kwotę 20 tys. zł zdecydowało się przekazać Starostwo Powiatowe w Tczewie - wcześniej 60 tys. zł przekazało miasto Tczew.

Położony kilka kilometrów od Starogardu Gdańskiego Las Szpęgawski we wrześniu 1939 roku został wybrany przez niemieckiego okupanta na miejsce masowych egzekucji. Jako pierwsi ofiarą mordu padli starogardzcy Żydzi, następnie zamordowano 88 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Las Szpęgawski stał się miejscem straceń polskiej inteligencji, działaczy społecznych i politycznych z Pomorza oraz duchownych. Jesienią 1939 roku Niemcy wymordowali niemal całą Kapitułę Katedralną diecezji chełmińskiej oraz profesorów pelplińskiego seminarium. W sumie od września 1939 r. hitlerowcy rozstrzelali około 7000 osób - także wielu tczewian. Niestety, wciąż potrzeba badań archiwum, bo w grobach spoczywają bezimienne ofiary.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +8

  dofinansujcie _gość

  02.08.2019, 10:32

  EMERYTÓW

  którzy pracowali przez wiele lat ,a teraz mają głodowe emerytury ,a nie bawić się w budowę kolejnego pomnika ,myśleć należy przyszłościowo .

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx9.xx6 
 • +8

  Ala_gość_gość

  02.08.2019, 22:15

  A moze tak zrobmy glosowanie ? Kto bedzie za budowa niech na niego daje. Ja jestem przeciw budowie pomnika za blisko 2 miliony zlotych. Uwazam, ze te pieniadze mozna by lepiej spozytkowac na przyklad dolozyc do leczenia osobom, ktore tego potrzebuja !

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx7.xx8 
 • -2

  Sławek EU07_gość_gość

  04.08.2019, 20:28

  Pomnik

  Pomnik musi tyle kosztować gdyż ma być solidny i wytrzymać co najmniej kilkadziesiąt lat.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx5 

  Ona..._gość

  05.08.2019, 13:04

  zabawa...

  zabawa myślą o finansowaniu budowy pomnika przez pomysłodawców jest aż nazbyt rozsądna, aby spotkać się z poklaskiem pozbawionego głębszej refleksji i specyficznego elektoratu pewnej opcji politycznej! Osobiście nie mam nic przeciw "patriotycznym" inwestycjom, ale nie kosztem całego społeczeństwa!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx8.xx8 
 • +2

  Ona..._gość

  05.08.2019, 11:10

  dziwny....

  Dziwny jest kraj (państwo), gdzie buduje się pomniki i muzea, a zamyka oddziały szpitalne, a nawet cale szpitale.... Powodzenie propagandowe wśród intelektualnie ułomnego elektoratu murowane, ale przyszłość raczej w ciemnych kolorach. Trudno jest się dziwić młodym absolwentom (dobrych) wyższych uczelni, że ich poczucie obowiązku wobec społeczeństwa uległo dewaluacji!!! Popieram ich decyzje o wyjazdach i urządzaniu własnego życia daleko stąd !

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xxx 
 • +1

  Jozin z bazin_gość

  07.08.2019, 18:10

  Szpegaws

  Sluchajcie ,czytajcie glonojady i przestancie sie wymadrzac na tematy o ktorych nie macie zielonego pojecia,waszym najwiekszym zmartwieniem jest brak dostepu do internetu,a moim jest to gdzie spoczywaja szczatki moich dziadkow,ktorych nie dosc,ze zamordowano,zakopano to pozniej ponownie odkopano spalono i ponownie zakopano,doszlo do tego we wrzesniu 1939r.Przyszli niemcy zabrali dziadkow,kazdego z innej miejscowosci ale podobno spotkali sie w lesie szpegawskim kopiac rowy dla mordowanych mieszkancow Starogardu,Tczewa i wielu wielu miejscowosci z okolic lasu szpegawskiego,a nastepnie aby zataic fakty sami zostali zamordowani,zakopani,nastepnie odkopani,spaleni i znowu zakopani.Data ich smierci to maj 1945r.oficjalnie oczywisie...Jak slysze,ze prezydent,starosta ,czy tez inny pseudo wlodarz skapi grosza na upamietnienie tak strasznej zbrodni dokonanej przez niemcow na narodzie polskim to mnie krew zalewa,zycze wam,ktorzy piszecie takie p***y i wam skapiacy wlodarze abyscie zawsze wiedzieli gdzie szpoczywaja szczatki waszych bliskich i abyscie mogli na ich mogilach zapalic swieczke...Dla mnie kazde drzewo jest mogila,caly szpegawski las to wielka mogila i zanim zaczniecie pisac glupoty ugryzcie sie palce i nie piszcie durnych komentarzy oraz pamietajcie to zgotowali nam niemcy nie zadni faszysci ,hitlerowcy to narod niemiecki zgotowal Polakom konsekwenje 2WS...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • +1

  Grzegorz _gość

  07.08.2019, 18:41

  Moi kochani rodacy . Proszę niech takie sprawy nas nie dzielą!

  Odpowiedz
  IP: 37.30.xx7.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.