Stulecie powrotu Ziemi Gniewskiej do Macierzy

Tczew - Stulecie powrotu Ziemi Gniewskiej do Macierzy
Rok 2020 w gminie Gniew ogłoszony został Rokiem Powrotu Ziemi Gniewskiej do Macierzy. Aby upamiętnić tę szczęśliwą datę w historii, 27 stycznia w mieście odbędą się uroczyste obchody związane z okrągłą, setną rocznicą przyłączenia gniewskich terenów do Niepodległej Polski.

Przyłączenie Ziemi Gniewskiej do wolnej Polski oficjalnie miało miejsce 27 stycznia 1920 roku. 10 lutego 1920 r. generał Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Samorząd Gminy Gniew upamiętania tę datę, organizując obchody wydarzeń tamtych dni. Właśnie w poniedziałek, 27 stycznia o godz. 10.00 na placu Grunwaldzkim w Gniewie zainaugurowana zostanie uroczystość 100-lecia powrotu Ziemi Gniewskiej do Macierzy.

W programie wydarzenia zaplanowano patriotyczny przemarsz ulicami miasta, wspólne pamiątkowe zdjęcie uczestników święta oraz uroczystą akademię z okazji odzyskania niepodległości przez Ziemię Gniewską, która odbędzie się na dziedzińcu gniewskiego zamku. Reżyserem przedstawienia jest nauczyciel historii Jacek Ordowski, który przy współpracy z pedagogami ze szkół gminnych, oferuje mieszkańcom żywą lekcję historii.


Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta i Gminy Gniew, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. ks. H. Mrossa w Gniewie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gniewie.

Drukuj
Prześlij dalej