W walce o niepodległość - wystawa malarstwa w muzeum w Piasecznie

(fot. gniew.pl)
Tczew - W walce o niepodległość - wystawa malarstwa w muzeum w Piasecznie
Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 r. jest faktem zaliczanym do najdonioślejszych wydarzeń XX wieku w dziejach państwa polskiego. Po 123-letniej niewoli spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków. W świadomości społecznej Niepodległość Polski symbolizuje 11 listopada - dzień kapitulacji pokonanych w 1918 r. mocarstw centralnych.

11 listopad to jednak data umowna. Odbudowa państwowości polskiej nie nastąpiła wyłącznie tym jednorazowym aktem. Jednym z głównych celów polskiej polityki zagranicznej było uzyskanie dostępu do morza. Mocarstwa zachodnie przez długi czas zbywały milczeniem polskie żądania terytorialne. 7 maja 1919 r. wręczono przedstawicielom Niemiec projekt traktatu pokojowego. Postanowienia wersalskie nie zadowoliły żadnej ze stron. Nadzór nad przygotowaniami do przekazania Pomorza Polsce sprawowała przybyła 20 grudnia 1919 r. specjalna komisja Ententy. Wynikiem pertraktacji w Berlinie była zawarta 25 listopada 1919 r. umowa polsko-niemiecka o wycofaniu wojsk z odstąpionych obszarów. 10 stycznia w Sali Zegarowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Paryżu doszło do wymiany dokumentów ratyfikacyjnych między aliantami a Niemcami. Wojsko Polskie wkroczyło na teren Pomorza po upływie siedmiu dni od daty podpisania dokumentu ratyfikacyjnego przez Niemcy. 27 stycznia 1920 r. Wojsko Polskie wkroczyło do Gniewu.

Wystawa malarstwa zorganizowana została w ramach projektu "Polski ruch ludowy w kształtowaniu odrodzonego w 1918 r. państwa polskiego" i finansowana jest ze środków Województwa Mazowieckiego.


Wernisaż odbędzie się 5 lutego 2019 r. o godz. 11.00 w siedzibie Oddziału Muzeum w Piasecznie.

Wystawa będzie czynna do 15 marca 2019 r.

Drukuj
Prześlij dalej