Dzień Tczewa. Nagrody, odznaczenia, wzruszenia...

Uroczysta sesja z okazji Dnia Tczewa (fot. Tcz.pl)
Tczew - Dzień Tczewa. Nagrody, odznaczenia, wzruszenia...

zobacz galerię zdjęć: 32
30 Stycznia odchodzimy Dzień Tczewa. Z tej okazji w sali Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Za zasługi na rzecz miasta medale Pro Domo Trsoviensi odebrali Magdalena Kubicka-Netka i Tomasz Tobiański, którzy odebrali nagrody ze łzami wzruszenia. Nie zabrakło również innych ważnych wyróżnień.

Dzień 30 stycznia, od 1992 r. obchodzimy jako Dzień Tczewa. Jest to pamiątka wkroczenia do miasta w 1920 r. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera i powrotu Tczewa do Polski. Z tej okazji: w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. odbyła się uroczysta msza św. w intencji mieszkańców Tczew oraz - uroczysta sesja Rady Miejskiej w Centrum Kultury i Sztuki.

Sesja rozpoczęła się od wspomnienia śmiertelnie ranionego przez nożownika podczas finału WOŚP prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza:

- Te wydarzenia pokazały, jak krótka jest droga od złych myśli, słów, do ekstremalnych czynów - mówił przewodniczący Rady Miasta, Zenon Drewa - Panie prezydencie - żył pan pięknie - dla przyjaciół, dla rodziny, dla miasta. Pokazywał jak bronić wartości demokratycznych.


Nie zabrakło również nagród - wojewoda pomorski - Dariusz Drelich wręczył Złoty Krzyż Zasługi - Alicji Gajewskiej, Srebrny Krzyż Zasługi - Tadeuszowi Dzwonkowskiemu, zaś Brązowy Krzyż Zasługi - Józefowi Wąsowi. Z kolei Andrzej Zieliński otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.Jednym z punktów było wręczenie medali "Pro Domo Trsoviensi". Decyzją Rady Miejskiej wyróżnienia otrzymali Magdalena Kubicka-Netka oraz Tomasz Tobiański

Magdalena Kubicka - Netka została wyróżniona za promocję Tczewa na arenie międzynarodowej, promowanie kultury wśród mieszkańców Tczewa i okolic oraz wychowywanie kolejnych pokoleń muzyków. O przyznanie medalu wnioskowali członkowie Harcerskiej Orkiestry Dętej w Tczewie wraz z komendantem Szczepu im. Stanisława Moniuszki  dh Norbertem Jatkowskim.

Tomasz Tobiański został wyróżniony za działalność sportową oraz promowanie sportu  w środowisku młodzieży szkolnej i aktywnego trybu życia wśród mieszkańców Tczewa. O przyznanie medalu wnioskowali członkowie Klubu Pro Domo Trsoviensi.

W programie nie zabrakło również wręczenia wyróżnienia Rady Programowej Kociewskiego Kantoru Edytorskiego "Pierścień Mechtyldy". Nagrodę otrzymał Piotr Kajzer.Więcej o uroczystości wkrótce w naszym dziale Telewizja Internetowa.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • +35

  On..._gość

  30.01.2019, 20:32

  uważam, że...

  ... nikt nie rozsławił Tczewa tak, jak właśnie Pani Magdalena Kubicka - Netka! To osoba, która zasługuje na miano nie tylko "Tczewianki Roku", ale całego dziesięciolecia! Czy mieszkańcy grodu Sambora nie powinni się nad tym zastanowić? Nie politycy, najczęściej nieudaczne bufony, ale właśnie ludzie kultury zasługują na szacunek i uznanie!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx1 
 • +4

  kos_gość

  30.01.2019, 21:02

  Panie Piotrze, gratulacje z okazji otrzymania nagrody..! Należna Panu, jak mało komu. I jeśli wolno - zmiana wizerunku bardzo na plus..:-)

  Odpowiedz
  IP: 5.60.xxx.xx5 
 • -2

  Czerwone szpilki_gość

  30.01.2019, 22:56

  A drygentke choru jak znajde na fb

  Odpowiedz
  IP: 78.47.xx4.xx3 
 • -2

  zero komentarzy_gość

  30.01.2019, 23:22

  brak słów

  Czy niejaki Tomasz T. nie powinien z tego co mi wiadomo najpierw oczyścić się z zarzutów jakie swego czasu postawiła Gazeta Tczewska. Sprawa była ponoć bardzo poważna, chodziło o wyłudzenia nienależnych wynagrodzeń. Konkretnie gość pracował na kilku etatach w tym samym czasie, czyli "...jedną du.ą był na kilku weselach...". Szanowny Panie prokuratorze, czy to czasem nie jest przestępstwo. Jak to się stało, że ślepi radni przyznali nagrodę osobie, która nie miała odwagi oczyścić się z zarzutów i podejrzeń stawianych przez dziennikarza. Przecież ta nagroda to istna farsa. Radni z wyborców robią sobie najwyraźniej durniów. Ale przecież jeden klasyk kiedyś wyraźnie powiedział, że "...ciemny lud i tak wszystko kupi..." Ludzie pozwolicie sobie na takie traktowanie.

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx5.xx7 
 • +6

  mary_gość

  31.01.2019, 00:10

  "Czy niejaki Tomasz T. nie powinien z tego co mi wiadomo najpierw oczyścić się z zarzutów jakie swego czasu postawiła Gazeta Tczewska. Sprawa była ponoć bardzo poważna..." No, kurcze, póki co aż takich uprawnień, by stawiać "zarzuty" ten pro-pisowski szmatławiec nie ma. Choć chciałby, chciałby, aż nóżkami przebiera, hahaha. We łbach wam się poprzewracało

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 
  +8

  chichot historii_gość

  31.01.2019, 09:17

  ironia losu, śmiech na sali

  "Za zasługi na rzecz miasta medal Pro Domo Trsoviensi odebrał Tomasz Tobiański, który odebrał nagrodę ze łzami wzruszenia. Nie zabrakło również nagród - wojewoda pomorski - Dariusz Drelich wręczył Srebrny Krzyż Zasługi - Tadeuszowi Dzwonkowskiemu". Sam nie wiem jak to nazwać, czy jest to kabaret Koń Polski czy Paranienormalni a może Ani Mru Mru. Popieram kolegę lub koleżankę "zero komentarzy". Narodzie powstań z kolan, obudź się. Niejaka "mary" napisała, że komuś się we łbie poprzewracało. Ja mam z goła całkiem inne zdanie. Myślę, że zgadza się z nim 99,99% czytelników. Pozdrawiam zdrowo myślących, którzy mają dość politycznych kabaretów. Ci faceci powinni stanąć na innej scenie a tak naprawdę na posadzce wylanej lastryko gdzieś tam na Kurkowej.

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xx2 
  +4

  GOSC_gość

  31.01.2019, 09:25

  winna wyborcow.

  Do kogo macie pretensje ,ze radni tak postepuja.Ich wybrali wyborcy czyli my. NIE korzystac z prawa wyborczego ,a tym bardziej wybierac ludzi kompetentnych majacych szerokie rozeznanie jak bedzie uzywal swojego mandatu zaufania.Ci sami ciagle na siebie glosuja i tak to wyglada.

  Cytuj
  IP: 82.253.xx6.xx5 
  +2

  On..._gość

  31.01.2019, 10:00

  ..a nie pomyslales,

  ...że nikt z poczuciem godności własnej nie podejmie żadnej dyskusji z takim medium, jak wspomniana "Gazeta Tczewska"? Osobiście nawet unikam miejsc/firm u nich się reklamujących! Bycie atakowanym przez "myślicieli" z tej ulotki należy poczytywać jako swoistą formę wyronienia!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx6.xx2 
 • obser_gość

  31.01.2019, 08:33

  kpina

  rozumiem że w Tczewie promuje się tzw 2 w jednym. Można pracować w kilku miejscach jednocześnie oraz i to pokazuje ta nagroda dostawać wynagrodzenie za realizacje działań statutowych PCS a także nagrody. Ja też dobrze wykonuję swoje obowiązki służbowe czy mogę dostać za to medal?

  Odpowiedz
  IP: 46.238.xx9.xx8 
 • +6

  mirek_gość

  31.01.2019, 11:38

  Szanowni Państwo, niezależnie od poglądów politycznych, uważam, że jedynie tylko p. Kubicka-Netka i p. Zieliński zasłużyli w pełni na odznaczenia. Reszta to nieco zdziwień, choć powiedzenie rzymskie manus manum lavat wciąż jest w modzie. Największe zaskoczenie to pan Dzwonkowski. Wydaje się, że otrzymał nagrodę tylko dlatego, że nie przeszedł tej tury wyborów. Bo samorządowcy/prezydenci/radni nie powinni takich odznaczeń dostawać - cóż oni zrobili nadzwyczajnego - działać na naszą rzecz to ich obowiązek, skoro zdecydowali się kandydować i działać na rzecz ludzi. I jeszcze to nagradzać? Patologia, tym bardziej, że biorą za to wynagrodzenie. Fajnie jak by były udostępnione wszystkie zasługi zasłużonych w formie pdf. Niemniej - gratulacje p. Kubickiej-Netce i p. Zielińskiemu!

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx9.xx6 
 • fotorgaf_gość

  31.01.2019, 15:14

  fotograf

  Co to za super fotograf? wszystkie zdjecia nie ostre, piekny portal

  Odpowiedz
  IP: 158.116.xx5.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.