Od 10 grudnia nowy rozkład jazdy pociągów na kolei

Pociąg (fot. tcz.pl)
Tczew - Od 10 grudnia nowy rozkład jazdy pociągów na kolei
W niedzielę, 10 grudnia na kolei zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów 2017/2018. Podróżni będą mogli skorzystać z nowych przystanków Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze na wybudowanej łącznicy w Krakowie, skróci się czas podróży koleją na niektórych trasach. PKP Intercity uruchomi więcej pociągów, będą nowe połączenia krajowe i międzynarodowe, m.in. w relacji Jelenia Góra - Szczecin i Katowice - Wiedeń.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami opracowały rozkład jazdy pociągów, który uwzględnia realizowane na sieci kolejowej inwestycje. Dzięki już zrealizowanym pracom PLK wspólnie z przewoźnikami przygotowały ofertę przewozową i zapewniają krótsze czasy przejazdów na niektórych trasach dalekobieżnych i regionalnych. Podczas konstrukcji rozkładu jazdy zadbano o jak najlepsze wykorzystanie możliwości dostępnej sieci kolejowej.

Większe możliwości kolei w Krakowie

Od nowego rozkładu jazdy podróżni skorzystają z dwóch nowoczesnych przystanków w aglomeracji krakowskiej: Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze. Nowe, komfortowe obiekty będą pełniły funkcję centrów przesiadkowych, łączących kolej i komunikację miejską. Obiekty są dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, także tych o ograniczonej mobilności. Swobodny dostęp do kolei ułatwiają windy i schody ruchome. Zadaszone perony są wyraźnie oznakowanie, zaopatrzone w system informacji oraz ścieżki naprowadzające i tablice informacyjne dla osób niedowidzących. Łącznica zbudowana nad miastem, pomiędzy liniami Kraków Główny - Medyka i Kraków Płaszów - Oświęcim, umożliwi bezpośrednią jazdę na trasie Kraków Główny - Skawina i dalej do Oświęcimia i Zakopanego. Wyeliminowane zostaną długie postoje na stacji Kraków Płaszów, związane z koniecznością zmiany kierunku jazdy. Pociągi jadące do Skawiny skrócą czas przejazdu o 15 min.


Szybciej na trasach regionalnych i dalekobieżnych

Od 10 grudnia podróżni pojadą o kilka lub kilkanaście minut szybciej koleją w relacjach dalekobieżnych: z Krakowa do Przemyśla, Zakopanego i Warszawy, ze stolicy w kierunku Katowic i Wrocławia. Największe zmiany dotyczą najszybszych pociągów na trasie Kraków - Przemyśl, które pojadą o ok. 13 min szybciej niż dotychczas - to efekt modernizacji i zwiększenia prędkości pociągów na linii. Skróci się także czas podróży w regionach: z Czeremchy do Białegostoku i Siedlec oraz na trasie z Kłodzka do Wałbrzycha. Na Podlasiu o ok. 9 min szybciej pociągi pojadą także z Bielska Podlaskiego do Białegostoku. Na rewitalizowanej trasie Kędzierzyn Koźle - Chałupki pociągi przyspieszą już w grudniu o ok. 4 min w relacji Racibórz - Chałupki. Poprawi się także czas przejazdu na modernizowanej trasie z Warszawy do Małkini.

Nowe połączenia w kraju i za granicę

W rozkładzie jazdy na sezon 2017/2018 PKP Intercity uruchomi nowe połączenia. Na sieć kolejową wyjedzie każdego dnia średnio o 17 pociągów więcej niż w tym roku. Nowe połączenia IC połączą Pomorze i Podkarpacie, wrócą także pociągi do Hrubieszowa i Sandomierza. W relacji Gdynia - Przemyśl pojedzie TLK Małopolska, z Jeleniej Góry do Szczecina IC Barnim, a z Trójmiasta do Rzeszowa pociąg TLK Biebrza. Dodatkowe kursy weekendowe zostaną uruchomione w relacjach: Wrocław - Katowice (TLK Lompa) i Poznań - Gdynia (TLK Molo). Od grudnia na trasę Gliwice - Warszawa wyjedzie pociąg ekspresowy EIC Górnik. Nowe połączenia międzynarodowe pojawią się w relacjach: Katowice - Wiedeń i Warszawa - Brześć. Koleje Ukraińskie w porozumieniu z PKP Intercity uruchomią dodatkowe składy pasażerskie między Przemyślem a Odessą i w relacji Chełm - Kowel. Szczegółowe informacje o ofercie na intercity.pl.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych


W związku z kontynuacją modernizacji pociągi jadące z Warszawy do Lublina kursują przez Łuków i Parczew. Dodatkowo dla składów, które jadą z kierunku Krakowa i Wrocławia do Lublina, od Radomia zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Dla składów PKP Intercity kursujących na trasie Warszawa - Poznań obowiązuje trasa objazdowa przez Inowrocław i Gniezno.

Efekty inwestycji PLK

Lepszy dostęp do kolei zapewniają podróżnym oddane w tym roku przystanki: Gorzów Wielkopolski Wschodni, Wólka Orłowska i Sucha Beskidzka Zamek. Podróżni korzystają już także ze zmodernizowanych peronów na stacjach: Jelenia Góra, Jaworzyna Śląska, Libiąż oraz w Międzyzdrojach, Wydartowie i Witaszycach. Od grudnia wygodniejszy dostęp do kolei zyskają mieszkańcy i turyści na stacjach i przystankach: Szczecin Gumieńce, Krzywin Gryfiński, Widuchowa, Pacholęta, Chojna. Wyższy komfort podróżowania koleją, lepsza dostępność infrastruktury dla wszystkich grup podróżnych, lepsza oferta przewozowa i wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym, takie będą efekty prowadzonych modernizacji i remontów PLK na liniach kolejowych.

Pełna informacja dla podróżnych

W weekend wprowadzenia nowego rozkładu jazdy (9-10 grudnia) w 11 lokalizacjach podróżni mogą liczyć na wsparcie mobilnych informatorów PKP Intercity: w Krakowie (Główny), Katowicach, Zakopanem, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Warszawie (Centralny, Wschodni i Zachodni) oraz Szczecinie. Informacji udzielać będą tam także pracownicy InfoDworców. Zarządca infrastruktury na bieżąco współpracuje z przewoźnikami, by zapewnić pasażerom kompleksową informacją o podróży oraz jej najwyższy komfort. Informacje o rozkładzie jazdy są na stacjach i przystankach w formie plakatów i w internecie na portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl. Znajdują się tam informacje o rozkładzie jazdy wszystkich przewoźników. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +1

  kik_gość

  07.12.2017, 09:03

  "nowy rozkład jazdy pociągów na kolei" a czy są jakiś inne pociągi niż te na kolei?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +2

  md_gość

  07.12.2017, 09:58

  Czytam, jakie to wspaniałości są na kolei i mam wrażenie, ze piszą o innym kraju. Regularnie korzystam z regio jako transportu do Gdańska i jedyne zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły, to limitowanie miejsc na rowery i logo. Teraz nawet gdy pociąg ma puste przedziały dla podróżnych z większym bagażem, to często w kasie bilety nie sprzedadzą "bo system nie pozwala". No i oczywiście logo. Teraz mamy stylizowanego orła w logo zamiast dwóch strzałek. Reszta pozostała bez zmian. A nie, przepraszam. Dziś rano w pociągu nie działały DWOJE przesuwanych drzwi. To nowość, bo do tej pory spotkałem się najwyżej z POJEDYNCZĄ awarią tego typu.

  Odpowiedz
  IP: 89.206.xx4.xx3 
 • +3

  a_gość_gość

  07.12.2017, 10:04

  Czemu barany zlikwidowali ranny pociąg do Gdyni Chyloni jak ludzie mają dojechać na 6 do pracy ?Pierwszy dopiero na 7 rano banda oszołomów co rok ludzie dojeżdzający do pracy mają przerąbane .

  Odpowiedz
  IP: 89.230.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.