Gdzie żołnierze pobiorą wymaz?

(fot. DWOT)
Tczew - Gdzie żołnierze pobiorą wymaz?
Każdy, kto chce zrobić test na koronawirusa może teraz w jednym miejscu sprawdzić, gdzie w jego okolicy znajdują się takie punkty wspierane przez Wojsko Polskie. Pod adresem www.pomoc.wp.mil.pl na interaktywnej mapie, możemy ustalić adres takiego punktu, godziny otwarcia, numer telefonu oraz szacowany czas oczekiwania na pobranie wymazu.

Dzięki portalowi każdy może sprawdzić czas oczekiwania w punkcie poboru w swojej miejscowości lub w miejscu najbliższym od miejsca zamieszkania czy pobytu.

Najbliższy punkt wymazowy można znaleźć, wpisując miejscowość (w prawym górnym rogu mapy pod ikonka lupy) i wybierając właściwy adres z rozwiniętej listy. Punkt Pobierania Wymazów można również odnaleźć powiększając właściwy obszar, aż pojawi się ikona punktu w jednym z czterech kolorów (zielony, żółty, czerwony lub niebieski). Kolorom przypisano średni czas oczekiwania na pobranie wymazu. Kliknięcie na ikonę punktu powoduje wyświetlenie danych adresowych i kontaktowych, przewidywany czas oczekiwania na pobranie wymazu, a także danych dodatkowych, takich jak godziny pobierania wymazów w poszczególne dni tygodnia.

- Dodatkowym atutem korzystanie ze strony https://pomoc.wp.mil.pl/  jest zlokalizowanie punktu poboru wymazów, w którym czas oczekiwania jest najkrótszy. Badania na obecność koronawirusa należy wykonać jak najszybciej od uzyskania zlecenia. - mówi por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 Pomorskiej Brygady OT.

Na portalu znaleźć można ponadto informacje na temat przygotowania się do badania w mobilnym punkcie pobrań. Pamiętaj, jeżeli przygotowujesz się do wymazu, to minimum 2 godziny przez badaniem:

- nie spożywaj posiłków,
- nie pij,
- nie żuj gumy,
- nie płucz jamy ustnej i nosa,
- nie myj zębów,
- nie przyjmuj leków,
- nie pal papierosów.

Na chwilę obecną w całym kraju funkcjonują 633 punkty pobrań materiału biologicznego do przeprowadzenia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. W województwie pomorskim jest ich 38. Każda osoba, która otrzymała od lekarza skierowanie do wykonania takiego badania, bezpłatnie w jednym z takich punktów może je przeprowadzić. Żołnierze Wojska Polskiego (WOT i Wojsk Operacyjnych) każdego dnia wspierają pracę tych punktów. Ponadto samodzielnie obsługują "drivethru", który mieści się przy szpitalu specjalistycznym w Chojnicach.

Pobieranie wymazów na obecność wirusa Sars-CoV-2 stanowi jedną z głównych linii wysiłku żołnierzy wspierających walkę państwa z pandemią koronawirusa. Jest to realizowane w czterech obszarach: 1) w przyszpitalnych punktach wymazowych; 2) jako mobilne zespoły wymazowe, które docierają do osób mających problem z opuszczaniem domu np. niesamodzielnych lub będących na kwarantannie; 3) w placówkach opiekuńczych (DPS, ZOL, inne); 4) w samodzielnie zorganizowanych punktach "drivethru". Do tej pory w naszym województwie żołnierze pobrali samodzielnie lub wspierali służbę zdrowia w pobraniu ponad czterdziestu tysięcy wymazów.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  na pewno..._gość

  13.01.2021, 20:37

  na pewno...

  ... są to żołnierze? Jednak wole nie ryzykować i udam się tam, gdzie można liczyć na fachowych medyków. W tekście powyżej jest podpisany jakich majster od OT, a więc raczej zachowam zdrową wstrzemięźliwość!

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx0.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA