Ustatkuj się w te wakacje

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Ustatkuj się w te wakacje
Jutro to zrobię - ile razy tak mówiliście, kiedy trzeba było iść do urzędu i coś załatwić? A ile czasu minęło od Waszej ostatniej przeprowadzki do zameldowania się? Nie czekajcie na jutro, zróbcie co trzeba już dziś. Przez Internet.

E-usługa, którą w skrócie nazywamy e-meldunkiem, działa od początku 2018 r. - Od tej pory skorzystało z niej niemal 66 tysięcy osób, a od początku wakacji - ponad 5 tysięcy - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Znajdź swoje miejsce

Zacznijmy od najważniejszego - kiedy powinniśmy się zameldować:


- najpóźniej w 30. dniu od przybycia do miejsca zamieszkania,

- jeśli na stałe mieszkasz pod konkretnym adresem - zamelduj się na pobyt stały,

- jeśli tymczasowo mieszkasz pod innym adresem niż adres twojego zameldowania i będziesz tam mieszkać dłużej niż 3 miesiące (ale nie chcesz zmieniać obecnego adresu zameldowania) - zamelduj się tam na pobyt czasowy.

WAŻNE! Równocześnie możesz mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego.

Dzięki e-meldunkowi nie musisz iść do urzędu, by się zameldować lub wymeldować. Możesz to zrobić z domu. Co przygotować? Profil Zaufany i niezbędne dokumenty.

Jeśli nie masz Profilu Zaufanego, załóż go od ręki na www.pz.gov.pl. Jeśli chodzi o dokumenty, to jeżeli jesteś właścicielem lub masz inny tytuł prawny do mieszkania, w którym chcesz się zameldować - dołącz do formularza elektroniczną wersję (skan) JEDNEGO z następujących dokumentów, który to potwierdzi, na przykład:''

- umowę cywilnoprawną, na przykład umowę najmu,

- odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej,

- decyzję administracyjną,

- orzeczenie sądu.


Jeśli NIE jesteś właścicielem i nie masz też innego tytułu prawnego do mieszkania, w którym chcesz się zameldować - dołącz do formularza elektroniczną wersję (skan):

- oświadczenia właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzające Twój pobyt w lokalu,

- dokumentu, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu.

Formularz wysyłasz do urzędu gminy, na terenie której mieszkasz.

Do rzeczy

Jesteś gotowi? Jeśli tak, to teraz wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl, a tam wybierz sekcję MELDUNEK.

Następnie kliknij przycisk "Zamelduj się". System przeniesie cię na stronę Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto. Jeszcze tylko kilka kliknięć i będziesz w domu:- Wybierz rodzaj pobytu, na jaki chcesz się zameldować.

- Zaznacz, kogo chcesz zameldować.

- Wypełnij pozostałe pola i dołącz odpowiednie dokumenty.

- Jeśli zaznaczasz, że chcesz dostać zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy, dołącz dokument, który potwierdzi płatność za to zaświadczenie (wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały - jest bezpłatne, na pobyt czasowy - kosztuje 17 zł).

- Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.

Po sprawie

- Jeśli składając wniosek online dołączymy wszystkie potrzebne dokumenty - urzędnik zamelduje nas od razu po otrzymaniu zgłoszenia. Jeśli dołączamy skany dokumentów - możemy zostać poproszeni o ich oryginały. Warto sprawdzać swoją skrzynkę na ePUAP, by nie przegapić wiadomości z urzędu - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Przez Internet możemy także dowiedzieć się, czy urzędnik już nas zameldował. Wystarczy sprawdzić swoje dane w rejestrze PESEL. Aby to zrobić również potrzebujemy Profilu Zaufanego. To kolejny dowód na to, że naprawdę warto go mieć - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  yyyyyyyy_gość

  19.08.2019, 07:32

  a o co chodzi

  tyle się dzieje w Tczewie , a tyczypyly wciąż pisze pierdoły...som na órlopie czy cuś?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +1

  On_gość

  19.08.2019, 09:48

  .

  Pan musi wiedzieć, gdzie są jego niewolnicy.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA