W Nowej Cerkwi podsumowano Działaj Lokalnie 2018

Podsumowanie Działaj lokalnie (fot. Paweł Tobolski)
Tczew - W Nowej Cerkwi podsumowano Działaj Lokalnie 2018

zobacz galerię zdjęć: 2
21 lutego w Świetlicy Domu Strażaka w Nowej Cerkwi (Gmina Morzeszczyn) odbyło się podsumowanie programu Działaj Lokalnie 2018. W ubiegłym roku organizacje i grupy mieszkańców powiatu tczewskiego zrealizowały 19 projektów. Podczas imprezy zaprezentowali efekty swoich inicjatyw i opowiedzieli jakie działania przeprowadzili z lokalną społecznością.

Ponad 65 tysięcy złotych przekazano na pobudzenie aktywności społecznej. Pomysły udało się wprowadzić w życie dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Gmin: Gniew, Pelplin, Morzeszczyn, Subkowy, Tczew, Miasta Tczewa, Banku Spółdzielczego w Tczewie oraz Fundacji Pokolenia i osób indywidualnych (poprzez portal zrzutka.pl). W trakcie ubiegłotygodniowego spotkania przedstawiciele partnerów Programu odebrali podziękowania i pamiątkowe drzewka, które przygotowała grupa z Rzeżęcina podczas warsztatów artystycznych w ramach swojego projektu DL.

W Gminie Gniew oraz Morzeszczyn zrealizowano po 4 projekty, w Gminie Subkowy, Pelplin oraz Tczew 3, natomiast w Mieście Tczew 2. Pomysłodawcy w swoich harmonogramach uwzględnili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, co zaowocowało m.in. wycieczkami rowerowymi śladami zapomnianych bohaterów, odsłonięciem tablicy pamiątkowej w Gorzędzieju, zainstalowaniem ławeczki niepodległościowej w Pomyjach, szyciem 50 metrowej flagi Polski w Morzeszczynie, licznymi festynami i happeningami. Specjalna ścieżka tematyczna "edukacja" zainicjowała powstanie Radiowej Akademii dla młodzieży w Pelplinie. Seniorzy z Gniewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali ofertę turystyczną w języku angielskim, a chór Harmonia Sphaerarum zaprosił na warsztaty śpiewu i swoje pierwsze koncerty. Grupa "Młodzi Ambitni" z Pelplina przez kilka miesięcy prezentowała inscenizacje historyczne opatrzone pokazami tańca z ogniem. Uczniowski Klub Sportowy Petanque Subkowy organizował turnieje gry w bule oraz przygotował nową infrastrukturę na boisku. Natomiast grupa młodzieży i dorosłych z tej gminy uczyła się tańczyć. Stworzono nową przestrzeń do spędzania wolnego czasu przy świetlicach w Szpęgawie oraz Gniszewie. Na terenie miasta Tczew wolontariusze za pomocą form teatralnych animowali dzieci, pacjentów tczewskiego hospicjum oraz podopiecznych z Zespołu Szkół Specjalnych. Inni "mali odbiorcy" Działaj Lokalnie wspólnymi siłami odmalowali pomieszczania świetlicy oraz uczestniczyli w wydarzeniach integracyjnych. Te i inne działania miały wpływ na pobudzenie i integrację lokalnych społeczności oraz wzmacnianie poczucia wspólnoty.

Podczas spotkania w Nowej Cerkwi wręczono również nagrodę w konkursie "Opowiedz...", która trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich w Śliwinach. Grupa przygotowała film o swoim projekcie "Nasze śliwińskie zwierzaki". Teraz praca powalczy na szczeblu ogólnopolskim. Wideo można obejrzeć tutaj:
Działaj Lokalnie to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Pokolenia.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  Wow_gość

  28.02.2019, 14:27

  Miła Pani z US

  Uwielbiam Panią Kamilę, zawsze w Urzędzie Statystycznym uśmiechnięta i razem z Panią Małgosia załatwiają sprawnie sprawy.

  Odpowiedz
  IP: 213.158.xx7.xx0 
 • Hary_gość

  31.10.2019, 11:08

  a Dąbrowski czego tam ten pseudo nauczyciel z budo co jara trawe a sam na uczniów gada

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx9.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.