Ławnicy do Sądu Rejonowego w Tczewie - wybory uzupełniające

Sąd Rejonowy w Tczewie (fot. Tcz.pl)
Tczew - Ławnicy do Sądu Rejonowego w Tczewie - wybory uzupełniające
Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku zwrócił się z prośbą do Rady Miejskiej w Tczewie o przeprowadzenie wyborów uzupełniających i dokonanie wyboru 3 osób na ławników do Sądu Rejonowego w Tczewie na kadencję 2020 -2023.

Ławnikiem może być wybrany ten, kto:

- posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
- jest nieskazitelnego charakteru;
- ukończył 30 lat;

- jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku;
- nie przekroczył 70 lat;
- jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika,
- posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.

Ławnikami nie mogą być:

- osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz prokuraturze;
- osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego;
- funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń;
- adwokaci i aplikanci adwokaccy;
- radcy prawni i aplikanci radcowscy;
- duchowni;
- żołnierze w czynnej służbie wojskowej;
- funkcjonariusze Służby Więziennej;
- radni gminy, powiatu, województwa.

Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.

- Kandydatów na ławników mogą zgłaszać radom gmin - prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych oraz co najmniej 50 obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie miasta Tczewa w terminie do dnia 27 marca 2020r.- mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Zgłoszenie kandydata na ławnika dokonuje się na karcie zgłoszenia ( wzór karty można będzie uzyskać nieodpłatnie w Urzędzie Miejskim w Tczewie, za pośrednictwem Internetu oraz na stronach oznaczonych www.ms.gov.pl )

Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszenia: www.bip.tczew.pl, www.wrotatczewa.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +4

  Czyj _gość

  06.03.2020, 08:12

  Ciekawe kogo znajomi wskocza :)

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx9 
 • +2

  Cyklon-B_gość

  06.03.2020, 12:04

  Ławnik w ciągu roku może uczestniczyć w rozprawach tylko przez 12 dni co przekłada się na to ile zarabia ławnik. Czas ten można wydłużyć, jednak tylko z uwagi na ważne przyczyny. Jeśli ławnik mieszka poza siedzibą sądu, otrzymuje zwrot kosztów przejazdu oraz noclegu. Natomiast rekompensata pieniężna za czas wykonywania czynności wynosi, w związku ze zmianami prawnymi które weszły w życie 10 sierpnia 2018 roku, 2,64% podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego. Na ten moment więc wynagrodzenie to jest równe kwocie 127,76 zł brutto za dzień pracy.

  Cytuj
  IP: 85.238.xx8.xx0 
 • +1

  typer_gość

  06.03.2020, 15:21

  "Ławnik w ciągu roku może uczestniczyć w rozprawach tylko przez 12 dni co przekłada się na to ile zarabia ławnik. Czas ten można wydłużyć, jednak tylko z uwagi na ważne przyczyny. Jeśli ławnik mieszka poza siedzibą sądu, otrzymuje zwrot kosztów przejazdu oraz noclegu. Natomiast rekompensata pieniężna za czas wykonywania czynności wynosi, w związku ze zmianami prawnymi które weszły w życie 10 sierpnia 2018 roku, 2,64% podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego. Na ten moment więc wynagrodzenie to jest równe kwocie 127,76 zł brutto za dzień pracy."

  za taki pieniądze (i to brutto) nie ma co ruszać tyłka z domu, więcej zarobie za godzinę na handlu w necie albo u bukmachera... no ale kto co lubi : P

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx1.xx0 
 • +1

  adi_gość

  07.03.2020, 10:15

  pozostałość PRL

  w sądach powinni pracować profesjonalnie wyszkoleni do tego pracownicy, a nie jacyś ławnicy -"głos ludu" (np. nauczyciele wf, sprzedawcy, kierowcy itp.).

  Odpowiedz
  IP: 85.128.xx2.xx7 
 • +2

  ja_gość_gość_gość_gość_gość

  08.03.2020, 13:03

  Ano nie. Ławnikami, tak jak przysięgłymi w USA, powinni być ludzie zupełnie niezwiązani z sądami. Powinni być tzw. "przekrojem społeczeństwa". Inn rzecz, że w Polsce ich rola jest żadna

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.