Apel policji: uważaj na oszustwa internetowe

(fot. policja.pl)
Apel policji: uważaj na oszustwa internetowe
Oszustwa internetowe to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. W ostatnim czasie policjanci odnotowali kilka przypadków na terenie powiatu tczewskiego, w których oszuści wykorzystywali różne metody, aby wyłudzić pieniądze lub dane osobowe od użytkowników Internetu. Policjanci apelują, aby zawsze weryfikować tożsamość osoby dzwoniącej lub wysyłającej wiadomość. Warto też uważać na podejrzanie wyglądające strony internetowe i nigdy nie podawać swoich danych logowania lub numeru karty kredytowej na nieznanych stronach.

Oszustwa internetowe są niestety coraz bardziej powszechne i stanowią poważne zagrożenie dla użytkowników Internetu. Jedną z najczęstszych metod stosowanych przez oszustów jest wykorzystanie kodu BLIK. Osoby podszywające się pod pracowników banków dzwonią do klientów i proszą o podanie kodu BLIK w celu potwierdzenia transakcji lub wypłaty z bankomatu. Po uzyskaniu kodu oszuści dokonują przelewu na swoje konta, a ofiary tracą swoje pieniądze. Kolejną popularną metodą oszustw internetowych są fałszywe strony internetowe, na których oszuści proszą o podanie danych logowania, numeru karty kredytowej lub kodu CVV. Po uzyskaniu tych danych oszuści mogą dokonywać nieautoryzowanych transakcji na koncie ofiary. Nie mniej niebezpieczne są oszustwa związane z podawaniem przez oszustów się za członków rodziny w potrzebie. W takich przypadkach oszuści dzwonią do osób starszych lub samotnych i proszą o przelanie pieniędzy na konto bankowe, podając się za ich dzieci lub wnuki. Często wykorzystują emocje i strach ofiar, aby przekonać je do dokonania przelewu. Kolejnym przykładem oszustw są przypadki wyłudzania pożyczek na fałszywe dane osobowe. Oszuści wykorzystują informacje zebrane z różnych źródeł, aby zaciągnąć pożyczkę na czyjeś nazwisko, a potem znikają, zostawiając ofiarę z długiem do spłacenia.

Aby zapobiec oszustwom, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad profilaktyki:

- Nie ujawniaj swoich danych osobowych - pamiętaj, że nieznajomi ludzie w Internecie nie są Twoimi przyjaciółmi, a podanie swoich danych osobowych może skutkować kradzieżą tożsamości.


- Nie podawaj swoich haseł - hasła to kluczowe informacje, które pozwalają na dostęp do Twoich kont w Internecie. Nie podawaj ich nikomu, w tym osobom udającym pracowników firm internetowych, np. banków czy sklepów.

- Używaj antywirusa i oprogramowania zabezpieczającego - zainstaluj na swoim komputerze lub smartfonie odpowiednie oprogramowanie, które zabezpieczy Cię przed wirusami i innymi zagrożeniami.

- Ostrożnie otwieraj linki i załączniki - unikaj klikania w podejrzane linki i otwierania załączników wysyłanych przez nieznajomych. Mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie.

- Używaj silnych haseł i zmieniaj je regularnie - używaj długich i skomplikowanych haseł, które będą trudne do odgadnięcia przez potencjalnych oszustów. Zmieniaj swoje hasła regularnie, co kilka miesięcy.

- Uważaj na nieznane osoby w Internecie - nie ufaj osobom, których nie znasz. Nie podawaj im swoich danych, nie dziel się z nimi informacjami o swoim życiu prywatnym.

- Weryfikuj informacje - zawsze sprawdzaj, czy informacje, które otrzymujesz w Internecie są prawdziwe, zwłaszcza przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji finansowej.

- Korzystaj z bezpiecznych stron internetowych - upewnij się, że strona internetowa, na której dokonujesz transakcji, jest bezpieczna i posiada certyfikat SSL.

- Zachowaj ostrożność w social media - uważaj na to, co publikujesz w social media i jakie informacje o sobie udostępniasz. Pamiętaj, że informacje te mogą być wykorzystane przeciwko Tobie.

- Miej świadomość swoich praw - w razie wystąpienia oszustwa internetowego, zawsze zgłoś to odpowiednim służbom.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -2

  tyuytu_gość

  05.05.2023, 16:17

  Zdeprawowane dziewczyny w twoim mieście chcą gorącego seksu i są gotowe na wiele. Wszystko jest anonimowe i poufne, żadnych pieniędzy i związków, rejestracja jest bezpłatna---- tnij.tcz.pl/?u=ad4d63

  Odpowiedz
  IP: 194.34.xx3.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.