Apel samorządowców, organizacji społecznych i związków nauczycielskich w obronie szkoły

Wolna Szkoła (fot. wolnaszkola.org)
Tczew - Apel samorządowców, organizacji społecznych i związków nauczycielskich w obronie szkoły
31 sierpnia w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, przedstawiciele i przedstawicielki samorządów lokalnych, organizacji społecznych, nauczycielskich i oświatowych związków i stowarzyszeń podpisali apel, w którym stanowczo sprzeciwiają się zapowiadanym przez rząd zmianom w prawie oświatowym, zmierzającym ich zdaniem do zniszczenia samodzielności polskiej szkoły i drastycznego pogorszenia warunków nauczania.

Propagatorzy akcji domagają się publicznej debaty o kierunkach rozwoju polskiej edukacji i programach wspierających szkoły, nauczycieli i uczniów.

- W kolejnym roku pandemii, po kilkunastu miesiącach zdalnego nauczania, szkoła potrzebuje wsparcia i wspólnego działania, a nie centralnego sterowania i ideologicznej kontroli. Sygnatariusze Apelu zapowiadają ścisłą współpracę na rzecz budowy wolnej szkoły: samorządnej, demokratycznej i odpowiadającej na potrzeby młodych ludzi i wyzwania współczesnego świata. - czytamy w informacji prasowej rozesłanej do mediów.

Uroczystość podpisania Apelu odbyła się w 41. rocznicę Sierpnia' 80 w czasie konferencji (transmisja na profilu Fundacji Batorego) . Podpisy złożyli przedstawiciele i przedstawicielki samorządów lokalnych, organizacji społecznych, nauczycielskich i oświatowych związków i stowarzyszeń.


Treść Apelu

Dobra, przyjazna szkoła, motywująca do samodzielnego twórczego myślenia, wychowująca otwartego człowieka i współtworzona przez różne środowiska - nauczycieli, rodziców, uczniów i organizacje pozarządowe oraz władze lokalne i centralne to podstawa demokratycznego społeczeństwa. Szkoła oparta na wzajemnym szacunku, z programem odpowiadającym na wyzwania współczesnego świata. Takie szkoły chcemy dla naszych dzieci, dla 4,6 miliona młodych Polek i Polaków!

Dlatego z przerażeniem przyjmujemy zapowiedzi zmian w prawie oświatowym. Wprowadzenie propozycji MEiN w życie to:

- odebranie naszym dzieciom wolności wyboru i krytycznego myślenia,
- cofnięcie ich do okresu minionego stulecia
- nauka nietolerancji, oportunizmu i konformizmu
- nałożenia kontroli partyjnej na nauczycieli i dyrektorów
- drastyczne ograniczenie autorskich programów, dostosowanych do potrzeb różnych uczniów, ograniczenie zajęć i programów dodatkowych
- odebranie rodzicom i samorządom jakiegokolwiek wpływu na szkołę
- stworzenie partyjnej szkoły strachu, kontroli i donosów
NIE MA NA TO NASZEJ ZGODY! WOLNA SZKOŁA! NIE PARTYJNA!

APELUJEMY o zaniechanie prac nad zmianami dewastującymi polską szkołę! Jednocześnie apelujemy o szerokie konsultacje i dialog dla wypracowania programów wspierających polską szkołę, która jest w bardzo trudnej sytuacji po okresie nauki zdalnej w czasie pandemii i boryka się z wieloma wyzwaniami oraz problemami uczniów i nauczycieli.

DEKLARUJEMY, że niżej podpisani: przedstawiciele władz samorządowych, środowisk szkolnych (nauczycieli, dyrektorów, rodziców, młodzieży), nauczycielskich związków zawodowych i organizacji społecznych będziemy współpracować na rzecz budowy wolnej szkoły:

Szkoły, która odpowiada na wyzwania i problemy XX wieku, uczy kreatywności, niezależności, krytycznego myślenia.
Szkoły samorządnej, demokratycznej, zakorzenionej i odwołującej się do lokalnej wspólnoty, czerpiącej z jej zasobów, tradycji, kultury.
Szkoły otwartej i ciekawej świata, uczącej odwagi w podejmowaniu problemów globalnych i odpowiedzialności za dziejące się procesy.
Szkoły, która odmienność traktuje nie jak zagrożenie lecz zasób, widząc w różnorodności szansę na rozwój i wzbogacenie kraju.
Szkoły, która pielęgnuje i realizuje wartości wielkiego zrywu Sierpnia 80: wolność słowa, sumienia, zrzeszenia; solidarność społeczną i solidarność międzynarodową; godność i szacunek dla drugiego człowieka, jego pracy i wysiłku; sprawiedliwość społeczną.

Więcej o kampanii: www.wolnaszkola.org

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (29)
dodaj komentarz

 • -20

  Rowerowy_johny_gość

  03.09.2021, 00:30

  Demokracja jest.....

  .... niemile widziana? Bierny, mierny ale wierny jest cenniejszy?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx3 
 • +4

  Ewa gość _gość

  03.09.2021, 20:28

  UJAWNIAMY

  PILNE! POLSKI LEKARZE PRACUJĄCY W NIEMCZECH - UJAWNIA FAKTY!!!!! YOUTUBE

  Cytuj
  IP: 188.147.xx7.xx5 
  +6

  PRAWDA CZASU_gość

  04.09.2021, 16:46

  UJAWNIAMY

  UJAWNIAMY ZIEMIA JEST PŁASKA. BYŁY PILOT USA WYZNAŁ PRAWDĘ NA YOIUTUBIE

  Cytuj
  IP: 185.212.xx1.xx2 
 • +56

  EkO_gość

  03.09.2021, 06:38

  Ale o co chodzi?

  Czy teraz szkoła jest WOLNA? Nie wydaje mi się. Jakiej szkoły chcą ci, którzy protestują przeciwko propozycjom MEN? Takiej jak teraz, czyli szkoły, w której dyrektorzy są panami folwarków i mogą robić co chcą. Do szkół mogą być wprowadzani lewicowi aktywiści, organizować można "tęczowe piątki" itd. Wiem o czym piszę, bo moja partnerka pracuje w oświacie. MEN chce to ukrócić i bardzo dobrze. Ponoć teraz rodzice mają coś do powiedzenia. Może i tak, ale nikt ich nie słucha. A to, że w szkole ma panować bardziej konserwatywny porządek w tych zdziczałych czasach jest jak najbardziej OK! Polska szkoła nie działa dobrze i zmiany są konieczne. Ci, którzy krzyczą NIE chcą po prostu, aby było jak było. Czyli żeby mogli robić co chcą bez oglądania się na kogokolwiek. Ja nie chcę, aby moje dziecko przynosiło ze szkoły czytankę o miłości jednego chłopca do drugiego. To już nie tolerancja, a agresywna indoktrynacja.

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • -37

  Prawda Czasu _gość

  03.09.2021, 08:51

  STOP!

  STOP - Klerykizacji szkoły, Powrotu do średniowiecza, Kłamstw historycznych, Odwalania lekcji i przerzucania edukacji na rodziców, Obciążonych plecaków!!!! Szkoły bez polityki!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx6.xx4 
  +39

  EkO_gość

  03.09.2021, 13:02

  odpowiadam

  1. Nie wiem w czym doszukujesz się klerykalizacji szkoły? Religia nie jest przedmiotem obowiązkowym. Poza tym lekcje często prowadzą katecheci, a nie sami księża. 2. Nie rozumiem o co chodzi z tym średniowieczem. Nie dostrzegam żadnych analogii między tym co dawno temu, a teraz. 3. Jakich kłamstw historycznych? Kłamać próbują Ci, którzy chcą, aby szkoła się nie zmieniała, a jeżeli już to tak "po europejsku". To środowiska lewicowe mówią o mitycznych nazistach, nie Niemcach. To te środowiska próbują mówić, że Polska rzekomo ma swój udział w rozpętaniu wojny-patrz wiceprezydent Gdańska. Kto tu kłamie?! 4. Przerzucanie lekcji na rodziców jest od zawsze... Wiele było rządów i nikt z tym nic nie zrobił. Ciekawe czemu nauczyciele przy okazji swoich protestów nic nie mówią o konieczności zmian w systemie nauczania? Chyba im to pasuje. 5. Obciążone plecaki? Za moich czasów były cięższe. To się zmienia, ale pełnej informatyzacji szkoły nawet w USA nie ma. 6. Tak, szkoła bez polityki. Bez tęczowych piątków, bez zapraszania lewicowych aktywistów, bez zmuszania dzieci do uczestniczenia w happeningach antyrządowych, bez dyskryminacji uczniów ze względu na poglądy rodziców itd. Zgadzam się, to musi się zmienić i mam nadzieję, że MEN da radę.

  Cytuj
  IP: 82.160.xx7.xx5 
  -28

  Prawda Czasu_gość

  03.09.2021, 18:58

  Fałsz!

  Morawiecki Mateusz powiedział że Węgrzy w czasie okupacji byli najbliższym przyjacielem Polski! - by tego nikt nie powtarzał / u trolli to standard!!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx9.xx5 
  +3

  Troll 2021_gość

  04.09.2021, 22:38

  Skutki szczepionki

  Totalny odlot trolli po otrzymaniu 1 zeta, laszuje się mózg i wracają do epoki jaskiniowców i nic nie kumają! Żaba wyżej w ewolucji!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx3.xx4 
 • +42

  WIKTOR_gość_gość

  03.09.2021, 06:58

  Szkoła ma uczyć a nie demoralizować i politykować.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx6 
 • +41

  Kinjo _gość

  03.09.2021, 07:01

  NIE DLA TĘCZOWEJ SZKOŁY

  Bardzo dobrze, że zachodzą zmiany! Szkoła ma nie tylko uczyć, ale również wychowuje. Młody człowiek potrzebuje wartości, a nie ich braku.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx1.xx4 
 • -43

  OD _gość

  03.09.2021, 10:28

  WYCHOWYWANIA

  SĄRODZICE ,A NIE SZKOŁA COŚ TOBIE SIĘ POMYLIŁO .

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx9 
  +3

  Ewa_gość

  04.09.2021, 15:03

  Kino??!

  RP. Pilne badanie u lekarza określonej specjalizacji, lub na oddziale szpitalnym... Cofający się rozwój umysłowy!!!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx4.xx5 
 • +47

  ._gość

  03.09.2021, 07:24

  Ale lewactwo bije pianę. Znam takich "lewackich" pieniaczy co to swoje dzieci do prywatnych szkół katolickich posyłają mając świadomość porządku, dobrego wychowania i nauczania. Innym chcą zrobić burdel ze szkoły zapraszając dziwadła typu drag queen bo to niby uczy tolerancji. Do jasnej ciasnej czy naprawdę świat zidiociał i szkoła ma być miejscem gdzie przebrany facet w tęczowe rajstopki ma uczyć nasze dzieci? Stop lewackiej szkole. Popieram MEN

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx3.xx6 
 • +5

  Gość _gość

  03.09.2021, 19:06

  ŻENADA trolli

  Gdyby nie lewactwo to byś chodził na nauki do stodoły! To lewactwo wybudowało szkoły, szpitale, domy mieszkalne i wykształciło tyłu rodaków cenionych w kraju i zagranicą! Obecnie tylko takich jak Katarzyna Wielka - jak ma na nazwisko?

  Cytuj
  IP: 188.147.xx9.xx5 
 • +37

  Lucjusz_gość

  03.09.2021, 08:23

  To typowy manifest polityczny. Bicie piany lewackiej opozycji. Brakuje im LGBT w szkołach i multi kulti? Ja skomenuję to słowami Niesiołowskiego "wygrajcie sobie wybory to sobie wszystko przegłosujecie"

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx9.xx8 
 • -11

  Ewa_gość

  05.09.2021, 08:19

  Lucjusz?

  Czy ty istoto masz jakąś płeć i cośkolwiek w łepetynie?!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx3.xx3 
  +12

  Ujawniamy_gość

  05.09.2021, 16:32

  Ewa?

  ty nie jesteś Ewa tylko stary UBek który za kilka rubli sieje zamęt komentarzach.

  Cytuj
  IP: 178.235.xx5.xx4 
 • +28

  Lucjusz_gość_gość

  03.09.2021, 08:26

  To typowy manifest polityczny. Bicie piany lewackiej opozycji. Brakuje im LGBT w szkołach i multi kulti? Ja skomenuję to słowami Niesiołowskiego "wygrajcie sobie wybory to sobie wszystko przegłosujecie"

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx9.xx8 
 • +2

  Ewa_gość

  05.09.2021, 23:51

  Trolle

  Dlaczego od Was cuchnie - czy to od braku kąpieli osobistej, brudnej odzieży, czy to strach że odbiorą wam tą złotówkę po przegranych wyborach swego idola! Brak wam kręgosłupa by przyznać się do porażki w kwestii mostu nad rzeką Wisłą, szpitali tczewskich SA, stoczni Tczewskiej, drozdzownia, Stadnina koni pod Starogardem, stocznia Gdynia itp. itd

  Cytuj
  IP: 188.147.xx8.xx5 
 • +34

  Lucjusz_gość_gość

  03.09.2021, 08:32

  wśród organizacji które wystosowały tę petycję jest Strajk Kobiet, KOD, fundacja Batorego oraz Kampania przeciw homofobii i Amnesty Internationale. To czego oni chcą uczyć dzieci mieliśmy przykład w czasie strajku kobiet. Również w Tczewie nauczyciele uczyli uczniów wulgarnego rynsztokowego języka i wulgarnego zachowania. Odpowiadam im ich słowami WYPIERDALAĆ!

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx9.xx8 
 • -27

  xxx_gość_gość

  03.09.2021, 08:55

  Cała prawda .....

  Pobłocki też podpisał ? Ani słowa o tym. Woli Smolińskiego zapraszać !!!

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx9.xx4 
 • -9

  sława_gość_gość_gość

  03.09.2021, 12:00

  Wysyp katolsko-pisowskich troli.

  Odpowiedz
  IP: 5.184.xx5.xx6 
 • +29

  west_gość

  03.09.2021, 12:29

  Odpowiem ci językiem który rozumiesz

  WYPIERDALAĆ

  Cytuj
  IP: 83.20.xx4.xx3 
  -13

  Wald_gość

  03.09.2021, 14:04

  Ja jestem trollem POwskim ale to się właśnie kończy bo jako katolik już w PO nie mam czego szukać. Trzaskowski z Tuskiem popierają homosiów a Nitrasy będą piłować katolików. Niestety PO skręciło w lewo i to tak mocno , że się na zakręcie przewrócą.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx2.xxx 
 • -26

  Gość_gość

  03.09.2021, 18:31

  Szkoła

  Jak zawsze, cudowna wymiana poglądów tczewian. Nie macie pojęcia, o czym piszecie. Popracujcie w szkole, może wtedy ktoś będzie przywiązywał do tego wagę. Zwykłe bicie piany ludzi nie mających pojęcia o funkcjonowaniu szkoły.

  Odpowiedz
  IP: 46.205.xx5.xx6 
 • -5

  Troll_gość

  03.09.2021, 20:34

  *****. ***

  Tylko matoł jak Caryca nie ***** ***!!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx7.xx5 
  +1

  Ola_gość

  06.09.2021, 00:17

  Cudowna wymiana poglądów tczewian? Nie. To zorganizowany atak pisowskich farm hejterskich, trole piszą i stawiają + lub - za 1,5 zł od sztuki.

  Cytuj
  IP: 5.184.xx5.xx4 
 • Ola_gość

  06.09.2021, 07:34

  "Dlaczego od Was cuchnie - czy to od braku kąpieli osobistej, brudnej odzieży, czy to strach że odbiorą wam tą złotówkę po przegranych wyborach swego idola! Brak wam kręgosłupa by przyznać się do porażki w kwestii mostu nad rzeką Wisłą, szpitali tczewskich SA, stoczni Tczewskiej, drozdzownia, Stadnina koni pod Starogardem, stocznia Gdynia itp. itd"

  To wy sracie w gacie po kazdych przegranych wyborach. Zmień pampersa stary UBeku podszywajacy się pod kobietę.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx7.xx6 
 • +1

  Ewa _gość

  10.09.2021, 15:41

  Ola?

  Tobie już nie brak tylko czwartej klepki, ale 10.20.100....... Ciebie w rozwoju wyprzedza ŻABA gdyż ona w ewolucji KUMA!!!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.