Metropolitalne domy kultury dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ruszyły szkolenia

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Metropolitalne domy kultury dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ruszyły szkolenia
Jak zapewnić lepszy dostęp do ośrodków kultury osobom z niepełnosprawnościami? Co zrobić, aby były przyjazne i dostosowane do ich potrzeb? Nie trzeba od razu budować najlepiej wyposażonych instytucji. Zmiana zaczyna się od ludzi i od naszego podejścia. W ramach cyklu Dostępne Domy Kultury rozpoczęły się szkolenia w metropolitalnych ośrodkach. Szkolą się całe zespoły - od dyrekcji po pracowników działu merytorycznego. Szkolenia odbędą się także w Tczewie.

Szkolenia z cyklu Dostępne Domy Kultury prowadzą trenerzy Fundacji Kultury Bez Barier. Do tej pory wzięła w nich udział kadra Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku oraz Ośrodka Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie. W środę 27 października szkolić się będą pracownicy Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie.

-To było wyjątkowe, obrazowe i ważne dla nas szkolenie - mówią pracownicy OKSiBP. - Od wielu miesięcy pracujemy nad tym, aby nasza siedziba była jak najlepiej przystosowana do osób ze szczególnymi potrzebami.

Dzięki szkoleniu pracownicy na własnej skórze mogą się przekonać np. jak postrzega świat osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub niewidoma, co jest dla niej największą barierą, jakiej pomocy potrzebuje.


- Szkolenie w naszej jednostce zaskoczyło pracowników formą, na jaką zdecydowali się prowadzący - mówi Anna Piotrowska z NCK. - To było jak spotkanie integracyjne między nami oraz nami i prowadzącymi. Spotkanie to angażowało nas w ciekawy sposób od pierwszych minut i nie znużyło do końca, a po nim nie rozeszliśmy się do swoich zajęć, ale wciąż rozmawialiśmy o tym, co się wydarzyło z naszym udziałem, trwaliśmy w tym procesie jeszcze przez kilka następnych dni. Na pewno po szkoleniu podniosła się świadomość naszych pracowników oraz otwartość na potrzeby każdego gościa naszej instytucji.

W ramach cyklu Dostępne Domy Kultury stacjonarnie przeszkoleni zostaną pracownicy 8 instytucji - od dużych, miejskich, po małe, lokalne ośrodki. Wcześniej odbyły się spotkania w formule online. Wzięli w nich udział przedstawiciele ponad 20 instytucji, głównie lokalnych domów kultury z całej metropolii.

- Warto podkreślić, że w naszych szkoleniach bierze udział cały zespół, od pracowników działu merytorycznego, przez dyrektorów, po działy finansowe i ochronę - mówi Alicja Jelińska, koordynatorka ds. kultury Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, pomysłodawczyni i organizatorka cyklu. - Bardzo ważny jest dla mnie aspekt, w którym zmiana w instytucjach odbywa się nie tylko przez "twarde inwestycje", które często są kosztowne i niemożliwe do realizacji w kontekście dostępności, ale właśnie przez wiedzę i empatyczne podejście całej kadry.

Kolejne szkolenia odbędą się w Ośrodku Kultury i Sportu w Żukowie (27 października), Gdańskim Archipelagu Kultury (18 listopada) oraz Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie (15 grudnia).

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +2

  Ola_gość

  28.10.2021, 07:26

  Ale pierdoły. Zróbcie jakieś klub nocny, kluby Go-go. Będzie większe zinteresowanie niż oglądanie przez garstkę ludzi kilku starych fotek na scianie

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx5.xx6 
 • Prawda_gość_gość_gość

  28.10.2021, 10:15

  Pierdoły za gruba kasę z podtaków.

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx9.xx8 
 • ._gość

  28.10.2021, 12:21

  ...

  Chory ludziom trzeba pomagać. Inaczej jest ze sztuką podobno teraz w sztuce brzydzizm jest modny tylko trzeba go zareklamować przedstawić wyłożyć jak kawę na ławę nie którzy używają łapią się wszystkiego nawet psychologicznie.

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx5.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA