Uchwały "śmieciowe" trafią na styczniową sesję?

Zgodnie z nowymi przepisami gminy odpowiadają za gospodarowanie śmieciami (fot. tcz.pl)
Uchwały "śmieciowe" trafią na styczniową sesję?


Prawdopodobnie w porządku styczniowej sesji (31.01) znajdą się projekty uchwał dotyczących m. in. stawek za wywóz odpadów. Nie jest jednak pewne, czy radni będą je głosowali - bowiem Sejm wciąż nie uchwalił zmian, które miały pozwolić m. in. na naliczanie opłat wg. bardziej elastycznego systemu mieszanego. Pomysły wprowadzono po fali krytyki, jaka płynęła do Warszawy z samorządów z terenu całego kraju.

Z nowelizowaną "ustawą śmieciową" wiąże się wciąż wiele niewiadomych, bo m. in. po krytyce ze strony premiera, za wprowadzanie poprawek wzięły się odpowiednie organy. Na grudniowej sesji miejscy radni mieli zająć się tym tematem - podjęte miały zostać m. in. uchwały dotyczące wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawki tej opłaty, terminu, częstotliwości i trybu jej uiszczania oraz określenia wzoru deklaracji o wysokości opłat. Zaraz po rozpoczęciu obrad padł jednak wniosek, by głosowanie przełożyć. Podobnie postąpiło wiele miast z terenu całego Pomorza. Teraz temat ma wrócić ponownie. Urzędnicy jednak podkreślają, że wciąż nie ma ostatecznych uregulowań z Warszawy:

- Cały czas czekamy na zmianę ustawy - miała nastąpić na początku miesiąca, ale czytanie zostało przełożone na koniec stycznia. - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki - Mieliśmy do wyboru dwa rozwiązania - albo zdjąć temat i czekać, co z tego wyjdzie (takie rozwiązanie planuje wprowadzić wiele miast), albo uchwalić uchwałę w obowiązującym brzmieniu, licząc się z tym, że i tak trzeba będzie ją potem zmieniać pod kątem nowych przepisów prawa. Pamiętajmy, że gonią nas terminy - wokół całej dyskusji na temat systemu pobierania opłat, zapomina się o tym, że 1. lipca przepisy muszą wejść w życie. Dlatego uchwała została skierowana pod obrady sesji - jeżeli do tego czasu, czyli do 31. stycznia, Sejm uchwali zmiany, będzie można zająć się tematem. Jest też wersja, że na początku lutego zostałaby zwołana specjalna sesja. Na chwilę obecną wiemy w zasadzie tyle, co wszyscy. Czekamy na sejmowe uregulowania.


Według nowych przepisów wysokość opłaty uzależniona będzie od danych zawartych w deklaracji (czyli liczby mieszkańców danej nieruchomości i sposobu gromadzenia śmieci). Zaproponowane wcześniej stawki zostają w projekcie uchwały. Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 18,60 zł za 1 osobę na miesiąc, zaś w przypadku selektywnej zbiórki wynosi 13,00 zł za 1 osobę na miesiąc:

- Pamiętajmy, że są to kwoty orientacyjne. Wszystko okaże się po przetargach. - dodaje prezydent.

Dodajmy, że zgodnie z rządowymi pomysłami to samorządy od lipca br. przejmą na siebie obowiązek odbioru i wywozu śmieci. Ustawa zobowiązuje radnych do podjęcia uchwał, w których określona zostanie między innymi metoda ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawka opłaty, jaką mieszkańcy będą wnosić do gminy. Ustawodawca daje możliwość wyboru jednej z czterech metod ustalenia opłaty za odbiór odpadów - "osobowej", tj. uzależnionej od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, "wodnej" - tj. zależnej od ilości zużytej wody z danej nieruchomości, "powierzchniowej", dla której opłata związana jest z powierzchnią lokalu mieszkalnego i "ryczałtowej" tzn. jednakowej dla każdego gospodarstwa domowego. Rządowe pomysły wywołały olbrzymią dyskusję wśród samorządów na terenie całego kraju. Po tym jak nowe przepisy skrytykował... sam premier, poprawkami do ustawy w sprawie stawek za wywóz śmieci zajął się Senat. Senatorowie z komisji Samorządu Terytorialnego i Środowiska zaproponowali, by gminy miały możliwość naliczania wg. systemu "mieszanego". Teraz całość trafiła do Sejmu.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

  • +9

    ka_gość

    15.01.2013, 10:12

    Szczyt debilizmu

    Niech Prezydent lub inna upoważniona osoba wyjaśni dlaczego po przejęciu przez samorządy stawka za wywóz ma tak drastycznie wzrosnąć.

    Odpowiedz
    IP: 79.189.xx0.xx0 
  • +1

    _gość

    15.01.2013, 10:26

    pamiętaj, że to są stawki orientacyjne - prawdziwe poznamy po przetargach - bo ja wiem, czy wzrost jest drastyczny - jeśli segregujesz śmieci, zapłacisz 3 złote więcej niż teraz - a segregować będą raczej wszyscy, żeby zapłacić taniej. podwyżki tłumaczą m. in. utrzymaniem surowych norm unijnych - oraz tu cytat z tyczy - "Mieszkaniec pytał również o podwyżkę opłat za wywóz śmieci, która ma m. in. związek w wprowadzaną powoli w życie nowelizacją umowy śmieciowej. - Budujemy zakład, na który otrzymaliśmy 80 procent dofinansowania. U nas cena jest ustalona na podstawie nakładów, amortyzacji oraz przerobu. Mamy tylko częściowy wpływ na cenę końcową. Składa się na nią również przewoźnik. Tu konkurencja będzie miała pole do popisu - tłumaczy prezes - Gdzie jest biznes dla miasta? Udało się zbudować zakład, który będzie tylko i wyłącznie własnością Tczewa. Zatem zyski też trafią do miasta." więcej na http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wiadomosci&item=dcea6b702ad50611&title=Zaklad-unieszk odliwiania-odpadow-coraz-blizej-Czy-powinnismy-sie-obawiac

    Cytuj
    IP: 78.31.xx7.xx5 
    +1

    Jurgen

    15.01.2013, 11:04

    A zyski przełożą się na gratisowe usługi dla

    mieszkańców Tczewa :D Gdy zakład zacznie funkcjonować stawki chyba radykalnie się obniżą.., będziemy tylko za wywóz płacić bo za coś trzeba ?? Pozostałe uslugi ,to już gratis dla Tczewian bo sąsiedzi zza miedzy będą finansować gospodarkę odpadami ?

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 

    ka_gość

    15.01.2013, 13:03

    uwagi

    Kilka uwag dopisałem trochę niżej.

    Cytuj
    IP: 79.189.xx0.xx0 
  • -2

    do ka_gość

    15.01.2013, 11:14

    dlaczego drożej - odpowiedz

    "Ka" masz odpowiedz :ustawa nakłada na samorządy nowe obowiązki, których dotychczas firmy wywożące odpady nie miały m.in.: edukacja mieszkańców w zakresie segregacji odpadów, organizacja i zbiórka odpadów selektywnie zbieranych takich jak: meble, odpady budowlane, przeterminowane leki, zużyty sprzęt AGD i RTV, opony itd.... Koszt odbioru odpadów na składowisku również wzrósł - dotyczy głównie odpadów komunalnych zmieszanych. Za pozostałe odpady płaci się znacznie mniej ale tez trzeba zapłacić!!! Nowe obowiązki w zakresie sprawozdawczości, kontroli firm, mieszkańców (właściwej segregacji), kontroli deklaracji wymaga zatrudnienia nowych ludzi. Przypominam, że każdy właściciel nieruchomości musi złożyć deklarację o sposobie zbierania odpadów i wysokości opłaty (dla tczewa będzie tych deklaracji ok. 20 000) to trzeba sprawdzić i zweryfikować a w przypadku oszustwa wystawić decyzję. Ktoś musi wystawiać również decyzje egzekucyjne za brak wpłat. To samorządy odpowiadają za osiągnięcie właściwych poziomów recyklingu a w przypadku jego braku WIOŚ i Urzad Woj. wystawiają kary.

    Odpowiedz
    IP: 79.188.xx0.xx0 
  • +4

    ka_gość

    15.01.2013, 13:02

    Czyli jesteśmy w domu

    Przez ostatnie pięć lat zwiększyło się zatrudnienie w administracji o 100.000 etatów (za mediami). Okazuje się, że mimo komputeryzacji, to jeszcze za mało. Co do ceny, to płaciło się dychę za niesortowane, stąd porównywanie ceny sortowanych do niesortowanych jest manipulacją. Dodatkow zauważyć należy, że likwidacja dzikich wysypisk generowała dużo wyższe koszt, niż sama utylizacja tej ilosci smieci. Wymuszenie na mieszkańcach kierowania śmieci we właściwe miejsce doprowadzi do naturalnej smierci dzikich wysypisk, a więc obniży koszty utylizacji w skali globalnej. Niestety, wszystkie argumenty, które przytaczasz, są możliwe tylko w przypadku monopolistów. Gdyby po drugiej stronie placu był konkurencyjny magistrat, jedni i drudzy urzędnicy śpiewaliby zupełnie innym głosem.

    Cytuj
    IP: 79.189.xx0.xx0 
  • -1

    _gość

    15.01.2013, 11:56

    Zamach na prawo wolnego rynku ,nic więcej

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx9.xx0 
  • _gość

    15.01.2013, 12:27

    a niech są

    ale niech tworzą nowe miejsca pracy wolne od wyzysku

    Cytuj
    IP: 109.207.xx2.xx2 
  • tym_gość

    15.01.2013, 16:32

    staqka

    W wywiadzie udzielonym tetce prezydent powiedzial ze stawka moze wynosic 13 zl za segregacje i 18 za nie segregacje i wypowidz z tv biznes ze jezeli choc jedna osoba zamieszkujaca lokal nie bendzie segregowala odpadow to caly blok zaplaci wieksza srawke bez naczenia czy segreguje czy nie . Tak tylko w polsce plac i placz.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx8.xx9 
  • -1

    zxc_gość

    15.01.2013, 16:55

    ....

    i znów trzeba bedzie kombinowac ehh

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx4.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.