Koronawirus. "Musimy brać pod uwagę każdy, nawet najczarniejszy scenariusz"

Wirus, choroba zakaźna
Tczew - Koronawirus. "Musimy brać pod uwagę każdy, nawet najczarniejszy scenariusz"
Koronawirus to jeden z najbardziej medialnych tematów ostatnich dni. Media codziennie informują o nowych przypadkach choroby, a prezentowane obrazy przypominają sceny z filmu "Epidemia". Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej i apeluje do tych, którzy wrócili z Chin z niepokojącymi objawami, by natychmiast zgłosili się do lekarza. Do przyjęcia chorych przygotowują się również szpitale w Polsce. Także tczewski szpital ma przygotowane procedury na wypadek pojawienia się wirusa.

Wuhan - chińskie wielomilionowe miasto, gdzie zanotowano "zerowy" przypadek wirusa, zostało praktycznie odcięte od świata. Jednak w dobie globalnego transportu pierwsze przypadki koronawirusa pojawiają się także poza Chinami, w tym w Europie.

Sprawie przyglądają się także polskie służby sanitarne - w weekend do Polski wrócili studenci - którym udało się wyjechać z Wuhan - zanim miasto zostało odcięte. Z kolei we wtorek w mediach pojawiła się informacja o podejrzeniu zachorowania u osoby, która wróciła do Bydgoszczy z Australii - podróżując przez Chiny:

- Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej.- informuje GIS na swojej stronie internetowej.


Specjalną ulotkę na swojej stronie zamieścił także tczewski Sanepid - jest to informacja dla podróżnych wracających z Azji.

- W ostatnich kilku tygodniach w krajach Azji Południowo-Wschodniej (Chiny, Tajlandia, Japonia, Korea Płd., Tajwan) wystąpiły zachorowania z objawami wysokiej temperatury ciała > 38 oC, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem. W przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie należy bezzwłocznie zgłosić się do izby przyjęć szpitala, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. - informuje GIS.

Na Pomorzu już wcześniej opracowano wojewódzki plan postępowania na wypadek wystąpienia epidemii. Dokument został zmodyfikowany i uaktualniony w 2019 r. Procedura postępowania, w zależności od zagrożenia, obejmuje nadzór epidemiologiczny, hospitalizację z izolacją i kwarantannę:

- Do dyrektorów szpitali trafiła informacja mająca na celu przygotowanie się na ewentualną konieczność hospitalizacji osób zarażonych, jak również ich izolacji w szpitalach. Wszystkie szpitale specjalistyczne w województwie pomorskim są przygotowane na taką ewentualność - potwierdza w rozmowie z pomorskie.eu Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Musimy brać pod uwagę każdy nawet najczarniejszy scenariusz, który zakłada masowe zachorowania, kiedy to potencjał wszystkich szpitali w naszym województwie może okazać się daleko niewystarczający. Na dziś ważne jest konsekwentne wdrażanie działań prewencyjnych, w tym zaangażowanie mieszkańców, czyli postępowanie zgodnie z instrukcjami sanitarnymi. Chodzi m.in. o tych, którzy wracają z zagranicy - dodaje Jędrzejczyk.

Także Szpitale Tczewskie śledzą aktualną sytuację dotyczącą rozwoju zachorowań:

- Otrzymaliśmy materiały dotyczące choroby od Głównego Inspektora Sanitarnego. Na bieżąco śledzimy komunikaty. Szpital musi być gotowy na przyjęcie chorób zakaźnych - stąd mamy izolatkę, do której może trafić osoba z niepokojącymi objawami. Dysponujemy także niezbędnymi środkami ochrony osobistej - mówi Bożena Jacuńska ze Szpitali Tczewskich.


Przedstawiciele Sanepidu podkreślają, że objawy zakażenia u zdiagnozowanych dotąd pacjentów obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

- Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń. - dodaje GIS.

Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane
z Chin.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

- unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,

- bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
- unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
- unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
- ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk - ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
- przestrzeganie zasad higieny żywności - jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.


Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (28)
dodaj komentarz

 • +1

  Ja_gość_gość_gość_gość

  29.01.2020, 10:58

  The walking dead

  Apokalipsa nadchodzi, a Nostradamus przepowoedzial różne Epidemie. Myc się, 500 razy dziennie i wirus zdechnie, albo przyjąć jakąś boska szczepionkę 300 w 1 i NA PEWNO. Będzie git

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx1.xx1 
 • +6

  ..._gość

  29.01.2020, 12:24

  Podłączam się.

  Problem w tym, że społeczeństwo nie jest przygotowane na żaden kataklizm. W dawnej i słusznie minionej epoce PRLu były chociaż schrony i maski gazowe. Dziś w razie kryzysu ludzie w miastach (jako pierwsi) padają jak muchy, bo nie ma gdzie się schronić. W mieście szybko skończy się żywność, a służby nie będą reagowały, bo liczba zgłoszeń będzie zbyt duża lub ich członkowie będą zwyczajnie ratować własna skórę. W dalszym etapie gdy zabraknie elektryczności i wody dojdzie do aktów kanibalizmu i innej przemocy. Na wsiach będzie bardziej bezpiecznie ale do czasu gdy zjawią się uchodźcy z miast. Największe szanse na przeżycie mają ci co mają dostęp do wody pitnej i dzikiej zwierzyny gdzieś tam w lasach. Taka prawda.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +1

  gosc_gość

  29.01.2020, 11:11

  wróble

  czy likwidacja wróbli ma przyniesc jeszcze do nas szarańcze ? gdy jeden to zrobił przyszła szarancza i zgineło wowczas tyle ludzi ile ma Polska.Ale leiej pokazywac jakiegos chorego psa i sie zajmowac suchą karmą w ramach opieki nad zwierzetami.Potem sie na ludzi zwali bo karmili ptactwo chlebem który sami spożywają.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx5 
 • +2

  Kinjo_gość_gość

  29.01.2020, 11:44

  Daj sobie spokój

  Kretyńskie pomysły Mao już zostaw. Tu jest Polska jak mawiał klasyk :)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx4.xx7 
  -2

  gosc_gość

  29.01.2020, 12:18

  cd

  tnij.tcz.pl/?u=06de0a

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx5 
 • +4

  Ali_gość

  29.01.2020, 11:18

  expressssss

  każdy to wie,że wirus uciekł z LABO , to takie próby co stanie gdy wypuścimy robale. Tak jak szybko wyszedł szybko zdechnie Ale na przesyłki z China, trzeba uważać otwierać przy listonoszu....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +8

  Kinjo_gość

  29.01.2020, 11:48

  Fakt

  Mogę się założyć, że wirus to efekt nieostrożności chińskich uczonych. Próby z bronią biologiczną, która jest groźniejsza niż termojądrowa to normalka. Uzyskanie potężnego oręża kusi. Poza tym cała akcja ma miejsce w pobliżu Hongkongu, z którym Pekin ma ostatnio tyle problemów... Pamiętacie wąglika? Podobno wytworzyli terroryści. Potem się okazało, że szczep stworzono w tajnym, amerykańskim laboratorium. Dopiero stamtąd trafił w niepowołane ręce

  Cytuj
  IP: 37.47.xx4.xx7 
 • +12

  Kinjo_gość

  29.01.2020, 11:50

  Taaa

  Już widzę jak nasi poważnie traktują problem. To przecież przeziębienie! Weź Coldrex, połóż się na 3 dni w łóżku i przejdzie...

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx7 
 • +1

  Ja_gość_gość_gość_gość

  29.01.2020, 12:32

  Resident evil?

  "Mogę się założyć, że wirus to efekt nieostrożności chińskich uczonych. Próby z bronią biologiczną, która jest groźniejsza niż termojądrowa to normalka. Uzyskanie potężnego oręża kusi. Poza tym cała akcja ma miejsce w pobliżu Hongkongu, z którym Pekin ma ostatnio tyle problemów... Pamiętacie wąglika? Podobno wytworzyli terroryści. Potem się okazało, że szczep stworzono w tajnym, amerykańskim laboratorium. Dopiero stamtąd trafił w niepowołane ręce"

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx1.xx1 
 • -4

  Ignacy_gość

  29.01.2020, 12:55

  Koronawirus

  Trzeba powoli szykować sprzęt na zombie ????????

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx8.xx5 
 • +6

  Ffsf_gość

  29.01.2020, 13:04

  Wyciagnijmy wnioski z nieudolności

  W zasadzie to tradycyjnie wyciągnijmy wnioski i nic nie róbmy! W końcu , Polak głupi przed i po szkodzie. Napijcie się alkoholu i wypłaćcie sobie premie.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • +1

  )) _gość

  29.01.2020, 13:43

  Alkohol dezynfekuje

  Cytuj
  IP: 188.147.xx1.xx1 
 • +4

  EkO_gość

  29.01.2020, 13:49

  nie żyjemy w średniowieczu

  Chociaż jestem daleki od wysuwania teorii spiskowych, uważam że wirus mógł być efektem pracy Chińczyków. Pozorowane próby z bakteriami odbywały się za zgodą rządu w USA i Wielkiej Brytanii swojego czasu. Oczywiście były to próby z ponoć nieszkodliwymi bakteriami, ale w chinach gdzie lubią "eksperymentować" wszystko jest możliwe. Bakterie to broń o super sile. Można zaatakować dane państwo bez wypowiedzenia wojny i zdziesiątkować je! Wystarczy, że z jadącego metra ktoś wyrzuci niewielki słoiczek przez okno... Nie sądzę by było to w pełni celowe działanie, a wypadek, choć z drugiej strony Chińskie władze potrafią być nieludzkie. Przypomnijmy sobie np. test atomowy podczas którego wysłano na poligon żołnierzy zanim jeszcze opadł grzyb... Wiecie jak to się skończyło.

  Odpowiedz
  IP: 85.198.xx9.xx8 
 • observeur_gość

  30.01.2020, 10:21

  Amerykanie tez nie sa swięci, równie nieludzcy jak Chinczycy. Pamiętasz Projekt Manhattan? Też wysłali 3 kompanie własnej piechoty pod wiatr fali uderzeniowej, ale o Chinczykach sie gada, a o Amerykanach nie wolno, przeciez prowadzą prawdziwie pokojowe akcje na całym swiecie, im wolno.

  Cytuj
  IP: 31.0.xx2.xx7 

  ola_gość

  21.03.2020, 12:24

  nawzajem się obwiniają

  nawzajem chiny i amerykanie się teraz obwiniają. Rosjanie są cicho, u nich najmniej przypadków. I teoretycznie Rosjanie nie mieliby w tym interesu aby to oni....

  Cytuj
  IP: 89.200.xx8.xx3 
 • -3

  Gość _gość

  29.01.2020, 14:16

  Ludzie

  Ludzie wariują. A nie pamiętamy jak było gdy był wirus świnskiej grypy też wariowali co mam być to będzie.Niektórzy mówią że to koniec świata pamiętajcie się dnia ani godziny nikt nie zna.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx8.xx4 
 • -2

  Bakterią_gość

  29.01.2020, 18:52

  Chinole przybywajcie

  Wróciłem z chińskiej restauracji,zjadłem kilka mrówek i mam Katar,czy to juz koniec,?

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx5.xx3 
 • +6

  juzew_z _kozenu__gość_gość_goś_gość

  29.01.2020, 20:42

  tczewski szpital ma takie procedury, że odsyła z wszystkim do Gdańska

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx6.xx8 
 • R_gość

  29.01.2020, 22:48

  Prawda

  Szpital w Tczewie taki jest 3tyg. temu byłem tylko przeziębiony, u nich nałapałem się bakterii i po 3 dniach wykryto u mnie zapalenie płuc. Wysłano mnie w tedy do szpitala wojewódzkiego w Gdańsku, a później do innego i w tedy niestety było z moim stanem zdrowia bardzo źle. Nie potrafią nawet z prostym przeziębieniem poradzić.

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx1 
  +3

  Grs_gość

  29.01.2020, 23:10

  Tczewska opieka medyczna

  To dno dna i dwa metry mułu. Od lat nic się nie zmienia. Lekarz w białym domku (pediatra) zapisał dorosłej osobie antybiotyk na zapalenie oskrzeli ale w dawce dla dziecka... Innym razem, lekarz ledwie znający kilka słów w języku polskim na anginę zapisał środek do irygacji... Inna sytuacja, osoba ze skierowaniem na gastroskopie została w październiku (kilka lat temu) odesłana z kwitkiem gdyż po nowym roku miały być nowe limity. W styczniu została wpisana na zabieg, który miał odbyć się pod koniec kwietnia, a dniu zabiegu okazało się, że została wymazana korektorem z listy osób oczekujących, a w jej miejsce wpisano inną osobę.

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx1 
 • +6

  LPP_gość

  29.01.2020, 21:40

  Kilkanaście osób zaraziło się jakąś grypą w czasie odpakowywanie kontenera dostawy nowych ciuchów z Chin. Na szczęście kilku zdrowych dokończyło rozpakowywanie i nowa dostaw już jest w Galerii Kociewskiej.

  Odpowiedz
  IP: 201.216.xx3.xx6 
 • +1

  QuQu_gość

  29.01.2020, 22:52

  Zdrowka

  Smichy chichy ale poki co nic nie mowia o zywotnosci wirusa. A w dzisiejszych czasach od badziewia po drogie rzeczy ida z Chin. I nie wiem czy to martwi bardziej czy to ze tczewski szpital ma izolatke... Serio? Jedna? Niestety w naszym pieknym kraju ani nie ma.mozliwosci jakiegokolwiek zapobiegania takim chorobom ani na tyle rozumu i odwagi by zamknac sie na czas epidemii na tamten kierunek. Za kilka tygodni w Gdansku targi bursztynu.

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx9 

  observeur_gość

  30.01.2020, 10:16

  Galerie dla galerników i galerianek.

  Cytuj
  IP: 31.0.xx2.xx7 
 • +2

  observeur_gość

  30.01.2020, 03:29

  Ja tam sie nie boję, konserwy mam, sól mam, wojskowy chleb pytlowy mam, wodę pitną tez zapasy mam, zapasy lekarstw i antybiotyków tez mam.. Okienko do ustawienia stalezu pod CKM tez mam. Brakuje mi jeno wody święconej, ale jutro uzupełnię, poprzednią wychlapałem na mamusię żony.

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx5.xx4 
 • Margo_gość

  30.01.2020, 11:20

  "Nie ma ryzyka zakażenia się wirusem przez towary zamawiane z Chin" - Na jakiej podstawie tak twierdzą ? A jeśli towar spakowała osoba, która mogła mieć kontakt z zarażonym lub sama już jest nosicielem tego wirusa ? Wystarczy dotyk czy też zwyczajne kichnięcie by przenieść bakterię.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx9 
 • ..._gość

  02.02.2020, 01:44

  ...

  Stad ze z Chin głównie transportuje się przedmioty droga morska bo najtaniej ale za to długi czas a wirus nie przeżyje w tych warunkach powyżej 2 dni

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx0 
 • +2

  gosc_gość

  30.01.2020, 18:50

  troche wiedzy od naukowców

  http://www.youtube.com/watch?v=qrFbeFEwbPw

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx5 
 • er_gość_gość

  02.02.2020, 20:15

  na koronowirusa najlepiej

  natrzec sie denaturatem a lyczek tez nie zaszkodzi

  Odpowiedz
  IP: 82.28.xx8.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.