ZUS: Płatnicy otrzymają informacje z podsumowaniem e-składki

List z ZUS (fot. mat. prasowe)
Tczew - ZUS: Płatnicy otrzymają informacje z podsumowaniem e-składki
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę informacji o stanie rozliczeń płatników składek za 2021 r. Z dokumentu będzie można dowiedzieć się jak wyglądały rozliczenia z ZUS i jakie jest saldo indywidualnego rachunku składkowego (NRS) na koniec ubiegłego roku. Informacje zostaną udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

W informacji ZUS wskaże jakie należności zostały pokryte z wpłat, a przy okazji, czy saldo wynosi zero czy też występuje nadpłata bądź zaległość - nawet jeśli jest to 1 grosz. W rozliczeniu będzie podana suma wpłat przekazanych w ubiegłym roku oraz należności jakie zostały nimi pokryte. Płatnicy, którzy na podstawie umowy spłacają zadłużenie w ratach, zobaczą jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty.

- Każdy płatnik powinien wiedzieć jakie jest jego saldo w ZUS, czy na jego koncie widnieje zadłużenie czy nadpłata, aby móc podjąć konkretne działania. Niewielkie zaległości można uregulować zwiększając bieżącą wpłatę. Przy wyższych kwotach należy doliczyć odsetki za zwłokę. Można je obliczyć za pomocą kalkulatora, który jest udostępniony na stronie internetowej www.zus.pl. Jeśli nie ma możliwości jednorazowego uregulowania długu warto rozważyć złożenie wniosku o rozłożenie go na raty. W każdej chwili można skorzystać z pomocy doradców ds. ulg i umorzeń, którzy przedstawią najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia. Pomogą także w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Z doradcą można skontaktować się telefonicznie lub spotkać podczas e-wizyty. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.

Nadpłata może zostać przeznaczona na pokrycie bieżących składek, a można też wystąpić o jej zwrot (wniosek RZS-P). ZUS zwróci ją na numer rachunku bankowego zapisany na koncie płatnika.


Jeśli płatnik skorygował deklaracje rozliczeniowe albo opłacił składki po 31 grudnia 2021 r., to nie są one uwzględnione w informacji za rok 2021. W razie wątpliwości, można sprawdzić aktualny stan rozliczeń konta na PUE ZUS w "Panelu płatnika", w zakładce "Salda bieżące".

Przedstawienie przedsiębiorcom stanu bieżących rozliczeń składkowych jest możliwe dzięki wprowadzonemu w 2018 r. projektowi e-składka i utworzeniu indywidualnych numerów rachunków składkowych. Obecnie, przedsiębiorca zamiast trzech lub czterech przelewów dokonuje tylko jednej płatności, a Zakład rozksięgowuje ją na poszczególne fundusze.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  qq_gość

  17.01.2022, 05:35

  czyli ile ci pisior jeszcze może zajumać...i pokaże ci to w liście żeby cie bardziej wq...wić

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA