OC na pół roku - dla kogo jest takie ubezpieczenie?

(fot. pixabay)
Tczew - OC na pół roku - dla kogo jest takie ubezpieczenie?
Zasadniczo ubezpieczenie komunikacyjne zawierane jest na okres 12 miesięcy. Istnieje jednak kilka przypadków, kiedy polisa może mieć charakter krótkoterminowy. Przykładem jest np. OC na pół roku, które dotyczy wyłącznie ściśle określonej grupy osób. Sprawdź, kto może z niego skorzystać.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu musi wykupić polisę OC. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to samochód używany na co dzień, czy okazjonalnie - tak jak w przypadku aut zabytkowych itp. Różnica polega jednak na tym, że nie zawsze zachodzi konieczność wykupywania ubezpieczenia długoterminowego. Ubezpieczyciele dopuszczają możliwość zawarcia umowy na OC na pół roku lub krócej. 

Jak działa OC krótkoterminowe?

OC krótkoterminowe to specjalny rodzaj polisy, który działa na identycznej zasadzie jak standardowe ubezpieczenie. Istotą jest zatem przejęcie odpowiedzialności przez ubezpieczyciela w razie gdyby doszło do zdarzenia drogowego spowodowanego przez osobę prowadzącą ubezpieczony pojazd. 


W takiej sytuacji sprawca zdarzenia nie musi pokrywać szkód z własnych środków - świadczenie wypłaca towarzystwo ubezpieczeniowe. To dla osoby powodującej zdarzenie oznacza sporą oszczędność finansową.

Dla kogo OC na pół roku lub krócej?

Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych dokładnie informuje o kierowcach, którzy mogą wykupić  OC na pół roku lub krócej. 

Polisa krótkoterminowa dotyczy wyłącznie pojazdów:

- zarejestrowanych czasowo
- zarejestrowanych za granicą i sprowadzonych do Polski
- historycznych lub unikatowych 
- przeznaczonych do jazd testowych w ramach działalności salonu samochodowego
- oddanych do komisu i oczekujących na kupca.

Warto przy tym podkreślić, że minimalny czas trwania ubezpieczenia krótkoterminowego to 30 dni. 

OC roczne z płatnością co pół roku?

Okazuje się, że OC na pół roku dotyczy również niejako tych kierowców, którzy zobowiązani są do wykupienia polisy całorocznej, jednak korzystają z opcji rozłożenia płatności na raty. W efekcie ich polisa ważna jest przez 6 miesięcy, ponieważ po tym czasie trzeba uregulować drugą część należnej raty.


Niezależnie od tego, na jak długi czas wykupujesz OC, za polisę nie ma sensu przepłacać. Zakres ochrony i sumy gwarancyjne są identyczne u każdego ubezpieczyciela. Warto więc porównać dostępne oferty, aby zaoszczędzić nawet do 50%. Skorzystaj więc ze wsparcia ubezpieczeniowej porównywarki internetowej, zyskując nie tylko pieniądze, ale również czas. 

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej