Pomorskie mamy ze świadczeniami

Dziecko, rodzice, mama, tata
Tczew - Pomorskie mamy ze świadczeniami
Ponad 4,5 tys. osób w naszym województwie pobiera rodzicielskie świadczenia uzupełniające - "Mama 4+". Aż 181. z nich wychowało dziewięcioro lub więcej dzieci. Program "Mama 4+" działa od  początku marca ubiegłego roku. Do końca stycznia pomorskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyjęły ponad 5,4 tys. wniosków o świadczenie. Większość pochodziła od kobiet, jednak zgłosiło się także 8  mężczyzn.

Aby otrzymać świadczenie z programu "Mama 4+" trzeba ukończyć powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety, 65 mężczyźni), urodzić i wychować lub wychować co najmniej czworo dzieci oraz nie posiadać niezbędnych środków do życia. Świadczenie przysługuje także ojcom, w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dzieci albo gdy zaprzestała ich wychowania. Maksymalna kwota świadczenia wynosi 1100 zł brutto, czyli tyle co minimalna gwarantowana emerytura. W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie ma jakiś dochód, kwota zostanie dopełniona do 1 100zł. Od 1 marca, wraz ze wzrostem najniższej emerytury kwoty te zwiększą się o 100 zł.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przyznawane jest wyłącznie na wniosek. Powinien on zawierać dane wnioskodawcy, wskazanie świadczenia o które się ubiega, sposób jego wypłaty i podpis. Do wniosku trzeba dołączyć akty urodzenia dzieci i ich numery PESEL, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej, a także oświadczenie o innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia.

- Do końca stycznia oddziały ZUS rozpatrzyły blisko 4,8 tys. wniosków, z czego ponad 4,5 tys. pozytywnie. Najczęstszą przyczyną odmowy było wychowywanie mniej niż 4. dzieci oraz niespełnienie kryterium dochodowego. Najwięcej świadczeniobiorców jest w grupie wiekowej 60 - 69 lat i wychowało czworo dzieci, są jednak tacy, którzy mieli ich więcej niż dziewięcioro. Aż 20 z pomorskich beneficjentów programu skończyło 90 lat. - mówi Regionalny Rzecznik Prasowy, województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • Rodzice_gość

  26.02.2020, 11:02

  Nie prawne emerytury

  Emerytura dla tych matek to bardzo nie sprawiedliwe posunięcie i jesteśmy temu przeciwni zlikwidować to jak najszybciej!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx9 
 • +1

  m_gość

  26.02.2020, 14:03

  jak zwykle wielki płacz tych co im nie przysługuje.ciekawe czy też byś plakal/a jakby tobie się też należała taka emerytura.ja uważam że te kobiety poswiecily większość swojego zycia wychowaniu dzieci.ciężko jest potem takiej kobiecie znaleźć pracę i wypracować emeryturę.no ale oczywiście komentarz musi być bo taki nasz naród. wiecznie wszystkim źle

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx5 
 • +6

  Rodzinka pl_gość

  26.02.2020, 21:13

  O boże odezwała się pewnie ta co wyrobiła sobie "emeryturę"praca pod kołdrą. No zaiste ciężka robota za pie..... dostać emeryturę. Dziecioroby do roboty a nie za damski żyć na koszt państwa i podatników. Mam nadzieję, że w końcu zabraknie kasy w budżecie na te fanaberie typu picset plus i emerytura dla dzieciorobow i zlikwidują to . Na cześć i chwałę porządnych, uczciwie pracujących ludzi, którzy są przeciwni , żeby ich podatki szły na bezrobotne madki i emerytury dla dzieciorobow.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx9 
 • +3

  Ujh_gość

  27.02.2020, 07:39

  System emerytalny nie pozwala na sfinansowanie emerytur osob ktore veda uprawnione do swiadczen za lilkanascie lat a my dajemy 13 ,14 emeryture ibinne dodatkowe. Co to za tekst ze im sie nalezy. A tym co wplacali kase na zus nie nalezy sie za kilkanasfie lat emerytura?

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 
  -1

  m_gość

  27.02.2020, 07:58

  I dlaczego mnie obrażasz? ja przynajmniej mam kogoś kto mnie kocha a ty? zgorzknialy babsztyl.Wg Twojego myślenia ktoś kto ma więcej niż 2 dzieci jest albo dzieciorobem albo patologia. Uważaj żebyś się własnym jadem nie zatruła.zazdrosc się wylewa z każdego Twojego słowa.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx5 
 • +2

  Gość_gość

  27.02.2020, 14:59

  Podstawowe pytanie: dlaczego osoba, która nie przepracowała ani jednego dnia w pracy z powodu robienia dzieci ma dostawać emeryturę? Kolejne pytanie: czy ktoś zmuszał ludzi do robienia więcej dzieci niż ich na to stac? Czy ludzie są na tyle ograniczeni, że nie potrafią przekalkulować czy stać ich na jedno dziecko bądź więcej? To jest naprawdę proste. Nie stać mnie na dziecko to go nie mam i tyle.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx6.xx4 
 • +2

  Rodzinka pl_gość

  27.02.2020, 17:09

  do m patola

  No widać właśnie po twoim wpisie ,ze ktoś cię bardzo kocha, nocą pod kocem . Co rok to prorok Patola.. I wtedy jak się leży i nogi rozkłada to emerytura wpada. I 500 plus. Za czyje pieniądze??? Za kasę ludzi, którzy uczciwie pracują , odprowadzają duże podatki ,żeby cos takiego jak ty dostało pieniądze za pie.... Do roboty, normalna emeryturę sobie wyrobić , a nie bzyku bzyku.....

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.