Terytorialsi z Pomorza szkolą się z zakresu opieki nad pacjentem leżącym

(fot. 7PBOT)
Tczew - Terytorialsi z Pomorza szkolą się z zakresu opieki nad pacjentem leżącym
W związku ze zwiększającą się liczbą pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach, DPS-ach i podmiotach sprawujących opiekę nad pacjentem przewlekle chorym, dużym wyzwaniem staje się obciążenie opieką nad pacjentem leżącym. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom od jesieni ubiegłego roku w Wojskach Obrony Terytorialnej prowadzone są kursy wsparcia personelu medycznego w opiece nad pacjentem leżącym. Szkolenie z tego zakresu w dniach 27 i 28 marca w Pruszczu Gdańskim ukończyli również żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Celem ćwiczeń było przygotowanie żołnierzy do wykonywania zadań opiekuńczo - pielęgnacyjnych u pacjentów leżących, nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi oraz przygotowanie żołnierzy do roli opiekuna pacjentów leżących.

Program szkolenia obejmował takie aspekty jak pomoc w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych u osób leżących m.in. zmiana pościeli, codzienna toaleta osobista, karmienie pacjentów czy współpraca i pomoc personelowi pielęgniarskiemu w zakresie realizowania planu opieki nad pacjentami leżącymi. Żołnierze poznają psychologiczne aspekty i specyfikę opieki nad pacjentem starszym, niesamodzielnym, przewlekle chorym oraz nabywają praktyczną wiedzę niezbędną do sprawowania opieki nad pacjentem leżącym, nawiązywania i utrzymywania kontaktów z osobami  chorymi i niesamodzielnymi. Są wprowadzeni do tego, z czym trzeba się zmierzyć w codziennej pracy.

- Kurs prowadzą pielęgniarki, żołnierze OT, które pracują również w szpitalach covidowych, znają codzienne potrzeby ochrony zdrowia i wiedzą, jak przygotować żołnierzy OT do udzielania realnej pomocy w podmiotach leczniczych. Żołnierze już od wielu miesięcy służą w szpitalach, na SOR czy w DPS-ach. Ukończenie tego typu kursu pozwala im legitymować się zaświadczeniem, że pod okiem doświadczonych pielęgniarek nabyli kompetencje w sprawowaniu codziennej opieki nad pacjentem. - informuje Maciej Szalbierz z 7 PBOT.

O tym jak ważne jest codzienne wsparcie służby zdrowia w walce z pandemią koronawirusa mówi kpr. Dariusz Wieczorek, uczestnik kursu a na co dzień żołnierz 73 blp w Słupsku:


- Wsparcie służby zdrowia jest bardzo ważnym etapem walki z panującą pandemia?. Pomoc w podstawowych czynnościach opieki nad pacjentem leżącym takich jak zmiana pozycji, karmienie czy też codziennej toalecie pacjenta odciąży personel medyczny, zapewniając większy komfort pracy i pozwoli poświęcić się czynnościom stricte medycznym. Wspomniane podstawowe czynności opiekuńcze są  bardzo ważne dla samego pacjenta, który jest sam, często bez kontaktu z rodzina?. Możemy swoimi działaniami zapewnić im wsparcie psychiczne, korzystając z poznanych zasad komunikowania się z pacjentami. 


Już ponad 500 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej ukończyło tego typu szkolenie i jest zaangażowanych we wsparcie personelu medycznego w obszarze zadań  związanych z opieką nad pacjentem leżącym.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  andżej_gość

  06.04.2021, 14:11

  myśleli, że postrzelają... że będą w czołgu siedzieć, albo chociaż gąsienice czyścić... że będą ćwiczenia taktyczne z bronią wykonywać... a tu wolontariat i praca pielęgniarska. Nie mówię, że to złe, bo to potrzebne i warte poświęcenia (oczywiście za uczciwą stawkę godzinową), ale komuś się chyba zaczynają pojęcia mylić.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx2.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA