Nie czekaj z dowodem - od sierpnia nie będzie można składać wniosków online

Danych z dowodu osobistego powinniśmy strzec jako oka w głowie (fot. tcz.pl)
Tczew - Nie czekaj z dowodem - od sierpnia nie będzie można składać wniosków online
W sierpniu zniknie możliwość składania online wniosków o dowód osobisty. Dlatego jeśli wiesz, że Twój dowód niebawem straci ważność - nie zwlekaj. Już teraz skorzystaj z tej popularnej e-usługi.

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat - większość z nich będzie wnioskować o pierwszy "dorosły" dowód.

Odciski i podpis

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowywany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt zmiany w ustawie o dowodach osobistych. Nowe przepisy wynikają z konieczności dostosowania dotychczasowych polskich regulacji do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.


A co się zmieni? Po pierwsze - wygląd dowodu. Po drugie - zawartość warstwy elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w niej odcisków palców i podpisu posiadacza dowodu. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty. Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie.

Co się NIE zmieni? Jeśli Twój dowód ma jeszcze długą datę ważności - nie będzie obowiązku wymiany. Z dotychczasowego dowodu możesz korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Nowe regulacje zaczną obowiązywać w sierpniu tego roku. Dlatego, jeśli od pewnego czasu planowaliście złożenie online wniosku o dowód - nie warto z tym czekać.

- W 2020 roku Polacy złożyli ponad dwa razy więcej wniosków online o dowód osobisty niż rok wcześniej. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. z naszej e-usługi Uzyskaj dowód osobisty skorzystało 333 960 osób. W całym 2019 roku - 160 486 - mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - W styczniu tego roku elektroniczny wniosek o dokument tożsamości złożyły 40 624 osoby, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej - dodaje.

A jak to zrobić?

Profil i zdjęcie

Aby przez internet złożyć wniosek o nowy dowód osobisty potrzebne są profil zaufany i odpowiednie zdjęcie.

Profilem zaufanym potwierdzicie w internecie swoją tożsamość. Jeśli go nie macie, załóżcie od ręki, także przez internet. To bardzo proste. Żeby było jeszcze łatwiej - przygotowaliśmy instruktaż. Obejrzyjcie!

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany - obejrzyj.

Druga sprawa - zdjęcie, które powinno spełniać kilka warunków.


WAŻNE! To NIE może być zdjęcie z wakacji, ani selfie. Możecie jednak zrobić je w domu prosząc o pomoc któregoś z domowników. Jak zrobić dobre zdjęcie do dowodu? Obejrzyjcie nasz tutorial i wiele wątpliwości się wyjaśni.

#ePolak potrafi! Sprawdź, jak zrobić dobre zdjęcie do dowodu i... działaj online! ? ? - obejrzyj.

Profil zaufany i zdjęcie gotowe, możemy przejść do składania wniosku o nowy dowód.

Pierwszy krok - wejdźcie na portal GOV.pl i profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, wybierzcie e-usługę Uzyskaj dowód osobisty. Kliknijcie przycisk Złóż wniosek o dowód osobisty.

Oto kolejne kroki:

Wybierzcie powód ubiegania się o dowód.
Wybierzcie dowolny urząd, w którym odbierzecie później gotowy dowód.
Zaznaczcie, czy chcecie mieć podpis osobisty (warto!).
Dołączcie zdjęcie.
Sprawdźcie, czy dane na wzorze dowodu są poprawne - znajdziecie je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
Uzupełnijcie brakujące dane kontaktowe. Upewnijcie się, że macie w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymacie na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym później odbierzecie dowód.
Sprawdźcie i podpiszcie wniosek profilem zaufanym.
Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymacie na swoją skrzynkę na Mój GOV (po zalogowaniu się do konta Mój GOV znajdziecie ją w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka) i na e-mail podany we wniosku.

Za nowy dowód nic nie zapłacicie, będzie na Was czekał maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.

E-dowód do odbioru

- Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektronicznym. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca 2019 roku - tłumaczy minister Marek Zagórski. - Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów - dodaje sekretarz stanu w KPRM.

Zasadnicza różnica między e-dowodem a "tradycyjnym" jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.

E-dowód ma już ponad 4,5 miliona Polaków.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +8

  Ola _gość_gość

  24.02.2021, 07:49

  Namawiają na jakieś profile zaufane, apki srapki jak eobywatel by potem wycofać się z podstawowej opcji jaką jest załatwienie dowodu. Znowu trzeba iść do urzędu i "miłym" paniom przerywać grę w pasjansa.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx7.xx5 
 • +5

  _gość

  24.02.2021, 09:57

  E dowód, e wniosek

  E komuna

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx5.xx7 
 • -1

  bezsrejtu_gość_gość_gość

  24.02.2021, 12:32

  Obywatel = przestępca

  Żadnych odcisków nie mam zamiaru składać jak jakiś pospolity przestępca!!!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx4.xx1 
 • ..._gość

  24.02.2021, 13:42

  Podziękuj wymogom Unijnym:)

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • -1

  Monika_gość_gość_gość

  24.02.2021, 17:28

  Hej

  Cześć , jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym tnij.tcz.pl/?u=52e316

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx9.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.