Bóle kostno-stawowe udręką Polek

Ból pleców, kobieta
Tczew - Bóle kostno-stawowe udręką Polek
Nie tylko dojrzałe, ale także młode Polki skarżą się na bóle kości i stawów. To efekt złych nawyków, siedzącego stylu życia, niedoboru ruchu, nadmiernej masy ciała, a także stresu.

Tylko co czwarta Polka (26%) nie odczuwa dolegliwości kostno-stawowych - wynika z badania "Profilaktyka zdrowia kobiet" * zrealizowanego wiosną 2022 roku dla Gedeon Richter Polska. Firma bada rozmaite aspekty zdrowia Polek, ponieważ to właśnie zdrowie kobiet jest w centrum jej zainteresowania.

Boli mnie kręgosłup!

Polkom najczęściej doskwierają bóle kręgosłupa (22%). Częstość ich występowania zwiększa się wraz z wiekiem badanych. Na bóle kręgosłupa narzeka aż 58% kobiet powyżej 54 roku życia, ale także 14% najmłodszych respondentek (18-24 lata).


Dobrze jest zaobserwować w jakich okolicznościach pojawia się ból kręgosłupa i postarać się go wyeliminować np. kucając przed podnoszeniem ciężkich przedmiotów.

Zabójcze siedzenie

Natura zaprojektowała ludzki organizm do ruchu, tymczasem z raportu "Profilaktyka zdrowia kobiet" wynika, że kobiety większość czasu w ciągu dnia spędzają w pozycji siedzącej. Około 30% kobiet siedzi przez 7-8 godzin, a 27% przez 4-6 godzin dziennie. Przez 7-8 godzin w ciągu doby siedzi 33% respondentek w wieku 18-24 lat i 36% w wieku 25-34 lat.

Długotrwałe siedzenie jest bardzo niekorzystne dla narządu ruchu sprzyja degeneracji chrząstki stawowej, która jest najsłabszym elementem w kolanie, biodrze czy kręgosłupie.

"Chrząstka stawowa czerpie substancje odżywcze z płynu stawowego, który dociera do niej wyłącznie podczas ruchu. Długotrwały bezruch sprawia, że otrzymuje ich zbyt mało, to sprzyja jej degeneracji i daje początek zwyrodnieniowej chorobie stawów. Bezruch negatywnie wpływa także na kondycję tkanek miękkich wokół stawu, sprzyja stanom zapalnym, których następstwem mogą być dolegliwości bólowe" - tłumaczy dr Olszewski.

Choroba zwyrodnieniowa stawów ma charakter przewlekły. Nie da się jej wyleczyć, ale można spowolnić jej rozwój poprawiając styl życia.

Odtrutka na siedzący tryb życia

Osoby pracujące przy biurku mają szansę uniknąć dolegliwości kostno-stawowych lub je złagodzić dzięki codziennej umiarkowanej aktywności fizycznej. Z raportu wynika, że zdaje sobie z tego sprawę tylko część respondentek. Większość kobiet powyżej 54 lat (92%) preferuje spacery, natomiast najmłodsze respondentki (18-24 lata) najczęściej praktykują ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie kręgosłupa (40%).

"Znacznie lepiej niż spacer działa uprawianie takich rodzajów aktywności fizycznej, które angażują wiele odcinków ciała i jednocześnie nie powodują dużych przeciążeń stawów np. pływanie, aqua aerobic, nordic walking, narty biegowe, a także joga, pilates - wymienia dr Olszewski. - Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też codzienne wykonywanie zestawu ćwiczeń ukierunkowanych na wzmocnienie i uelastycznienie konkretnych grup mięśni, najlepiej dobranych dla danego pacjenta przez fizjoterapeutę. Optymalna dawka ruchu to 20-30 minut dziennie. Z punktu widzenia układu kostno-stawowego korzystniej jest ćwiczyć często z umiarkowaną intensywnością, niż tylko od czasu do czasu, ale bardzo intensywnie."

Warto zdać sobie sprawę z tego, że na kondycję układu kostno-stawowego pracujemy od najmłodszych lat. Nigdy nie jest za późno by wyeliminować szkodliwe przyzwyczajenia i zacząć dbać o aktywność fizyczną oraz dietę. Im wcześniej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej dla naszych kości i stawów. Właściwe nawyki zdrowotne najlepiej wpajać dzieciom od najmłodszych lat.

* Raport "Profilaktyka zdrowia kobiet" powstał na podstawie badania, które przeprowadzono w marcu 2022 przez Mobile Institute na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem metody CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na Polkach w wieku powyżej 18 roku życia, N=1000.


Artykuł konsultowany oraz autoryzowany z dr Pawłem Olszewskim, ortopedą i traumatologiem.

Źródło informacji: Go-Easy

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +3

  ._gość_gość

  26.07.2022, 09:20

  .

  ojej chyba brak profesjonalnej gimnastyki, biedaczki z ikrami ,lecz na zakupkach w galeriach nic nie boli portfelik pali .....partnera....z serdecznymi bolesnymi pozdrowieniami ,,,,,,,,,,,,,,,,,,pozytywana energia to recepta....do

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx9.xx3 
 • +4

  qq_gość

  26.07.2022, 09:42

  do roboty, ruszać sie a nie przy komputerach w klimatyzacji kawe tylko pić.

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • +1

  Kołcz _gość

  26.07.2022, 09:50

  Terapia dr. Fiutta.

  To sprawdzony sposób na wszystkie dolegliwości.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx2.xx3 
 • -3

  Sławek EU07_gość

  26.07.2022, 10:38

  Jazda samochodem jest niezdrowa

  Tak to jest jak się jeździ samochodem do pracy zamiast poruszać się o własnych siłach.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx8 
 • +1

  ona_gość

  26.07.2022, 10:38

  idz

  idzcie do lekarza, i sie odchudzcie, prosta recepta

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx3 
 • +7

  Klawo jak..._gość

  26.07.2022, 13:05

  Jak się nosi dodatkowe 50 kilo sadła to kręgosłup i kości padają....

  Odpowiedz
  IP: 89.187.xx3.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.