Tata z maluchem w domu

Dziecko
Tczew - Tata z maluchem w domu
Gdy na świat przychodzi nowe dziecko zazwyczaj zostaje z nim w domu mama. Jednak ojcowie co raz częściej angażują się w pełnowymiarową opiekę nad maluchami. Mogą oni wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, cały urlop rodzicielski, a także przeznaczony specjalnie dla nich urlop ojcowski.

Młodzi rodzice mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy, na które składają się urlop macierzyński i rodzicielski. Ten czas może być przedłużony, jeśli poród będzie mnogi.

Zasiłek z tytułu urlopu macierzyńskiego przysługuje ubezpieczonej matce przez 20 tygodni. Gdy poród był mnogi to w zależności od liczby urodzonych dzieci urlop ten wydłuża się od 31 do 37 tygodni. Pierwsze 14 tygodni zarezerwowanych jest wyłącznie dla mamy. Jeżeli po tym czasie będzie chciała wrócić do pracy, to pozostałą część urlopu może wykorzystać tata. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia.
Na Pomorzu w 2018 r. 941 mężczyzn zdecydowało się na urlop macierzyński. W tym samym czasie z tego świadczenia skorzystało ponad 25 tys. kobiet.

Po urlopie macierzyńskim rodzice mogą skorzystać z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego, którymi mogą dysponować miedzy sobą Przy ciążach mnogich są to 34 tygodnie, bez względu na liczbę dzieci urodzonych w czasie porodu. Taki urlop nie musi być wykorzystany w pełnym wymiarze. Można go podzielić nawet na cztery części i brać sukcesywnie aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. W ubiegłym roku naszym województwie 276 panów skorzystało z tej formy urlopu. Natomiast pań, do których trafił zasiłek z tytułu urlopu rodzicielskiego, było prawie 27,5 tys.

- Niezależnie od urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, tacie przysługuje urlop ojcowski. Jeśli tylko jest ubezpieczony ma prawo do zasiłku za czas urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Ten urlop można wykorzystać jednorazowo albo w nie więcej niż 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Ojciec dziecka może, ale nie musi z niego skorzystać z tego urlopu. To uprawnienie jest zdecydowanie najpopularniejsze wśród panów. W 2018 r. pomorskie placówki ZUS wypłaciły blisko 12 tys. zasiłków za czas urlopu ojcowskiego. - mówi Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  Dikembe_Mutombo_gość

  02.07.2019, 09:06

  Jako ojciec 2 dzieci uważam, że powinniśmy podążać w kierunku legislacji skandynawskiej, gdzie urlop rodzicielski trwa znacznie dużej od tego w Polsce, ale pod warunkiem, że z połowy urlopu skorzysta ojciec.

  Odpowiedz
  IP: 95.48.xx2.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA