Rodzice dłużej będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Pieniądze (fot. tysol.pl)
Tczew - Rodzice dłużej będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego
Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie na mocy którego dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał do 25 czerwca. Nie zmieniły się zasady przyznawania zasiłku - będzie on przysługiwał m.in. w przypadku zamknięcia żłobka czy przedszkola lub w sytuacji, kiedy placówka nie będzie mogła zapewnić opieki dzieciom.

Mimo, że placówki oświatowe są obecnie co do zasady otwarte to prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przedłużono do 25 czerwca. Zdarzają się bowiem sytuacje, że z powodu pandemii niektóre z nich są zamknięte, ponieważ np. wychowawcy są objęci izolacją bądź kwarantanną lub funkcjonują one w ograniczonym zakresie i przyjmują tylko część dzieci. W tym wypadku rodzice i opiekunowie mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, ponieważ placówka nie zapewnia opieki. Świadczenie nie przysługuje natomiast, jeśli rodzice podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu, a placówka jest w tym czasie otwarta.

- Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają rodzice i opiekunowie dzieci do 8. roku życia oraz dzieci (także pełnoletnich) niepełnosprawnych, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły z powodu COVID-19. Świadczenie należy się również, gdy z powodu COVID-19 dzieckiem nie może zająć się opiekun dzienny lub niania, z którą rodzic zawarł umowę uaktywniającą. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.


Świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę gdyż np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60. dni zasiłku przyznawanego na ogólnych zasadach. Oświadczenie o sprawowaniu opieki, które jest jednocześnie wnioskiem o wypłatę zasiłku trzeba złożyć u swojego pracodawcy bądź zleceniodawcy. Prowadzący działalność gospodarczą oświadczenie powinni złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych np. elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  Bubu_gość_gość

  09.06.2021, 08:29

  Chętnie skorzystam bo nie chce już mi sie do roboty chodzić

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx3.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA