MPJ: Srebro dla Unii Tczew!

W niedzielę 15 lipca 2012 roku odbyły się biegi finałowe Mistrzostw Polski Juniorów (17-18 letnich) na jeziorze Gopło w Kruszwicy. Biegi eliminacyjne były rozgrywane już od czwartku - 12 lipca. Zawodnicy ścigali się na dystansie 2000 m. W zawodach startowało ok. 270 zawodników z 33 klubów całej Polski. Unię Tczew reprezentowało 6 zawodników.

W Mistrzostwach tych Unici zdobyli srebrny medal, który był udziałem Mateusza Biskupa i Michała Barana w dwójce podwójnej juniorów oraz zajęli kilka czołowych pozycji w ścisłym finale A, czyli w pierwszej szóstce Mistrzostw Polski. W punktacji klubowej zajęliśmy bardzo wysokie 11 miejsce, będąc najlepszą ekipą z województwa pomorskiego.

Mateusz Biskup i Michał Baran w biegu finałowym prowadzili od startu i na każdym międzyczasie zajmowali pierwszą pozycję. Niestety na ostatnich dwustu metrach nie odparli ataków zawodników z Bydgoszczy i minimalnie przegrali. Jednak srebrny medal to wielki sukces tej osady, która potwierdziła swoją przynależność do najlepszych osad w Polsce. Mateusz również awansował do finału A męskiej jedynki i zajął w nim po zaciętej walce 5 pozycję. Michał w tej konkurencji zajął wysoką 8 lokatę.

Bardzo dobrze spisały się również zawodniczki tczewskiej Unii. W dwójkach podwójnych Roksana Karpińska i po przerwie powracająca do wioseł Sara Wojciechowska awansowały również do ścisłego finału A i zajęły w nim wysoką 6 pozycję. Karolina Wittkamp i Iwona Stachowicz w finale A dwójek podwójnych wagi lekkiej (zawodniczki o średniej masie ciała 55 kg.) zajęły również 6 pozycję. Ponadto Iwona zajęła 7 pozycję w jedynce juniorek wagi lekkiej.

Trener Mariusz Grubich mówi:

- Cieszymy się bardzo z wyników Mistrzostw Polski Juniorów, a w szczególności z medalu Mateusza i Michała. Chłopaki na niego zasłużyli, niewiele zabrakło do złota ale taki jest sport. Ciężko na to pracowaliśmy przez cztery lata i praca nie poszła na marne. Oboje należą do ścisłej czołówki juniorów w Polsce. Ponadto Mateusz w sierpniu startuje w Mistrzostwach Świata w Bułgarii w czwórce podwójnej. Cieszą starty dziewcząt i wysokie pozycje przez nie zajęte. Roksanę również czeka już w lipcu start międzynarodowy w dwójce podwójnej w Pucharze Europy Juniorów w Hiszpanii. Życzę im powodzenia i trzymamy za nich kciuki. Przed nami jeszcze za tydzień Mistrzostwa Polski Młodzików i za dwa tygodnie MP Juniorów Młodszych. Dziękuję panu Józefowi Wasiukowi za pomoc i transport łodzi na regaty.