Wioślarstwo: Unita brązowym medalistą Mistrzostw Polski

W dniach 21 - 22. lipca na Malcie w Poznaniu odbyły się "Regaty o Puchar Prezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich mające rangę Mistrzostw Polski Młodzików". Bardzo dobry występ w tych zawodach zanotowało dwóch zawodników tczewskiej Unii, startujących w konkurencji jedynek młodzików - Sebastian Pabjan i Tomasz Czaplewski.

Pabjan zdobył w mistrzostwach brązowy medal w jedynce chłopców, natomiast Czaplewski uplasował się w tej konkurencji na 10 pozycji.

W zawodach brało udział 36 klubów z całego kraju. Młodzicy rywalizowali na dystansie 1500 metrów. Pierwszego dnia zawodów w biegu eliminacyjnym Sebastian zajął druga pozycję, ustępując tylko zawodnikowi Wir Iława, natomiast Tomek zajął czwartą lotkę co dało mu awans do finału B.

W niedzielnym finale A Sebastian mocno ruszył od startu i trójka zawodników do 1000 metrów wysunęła się na prowadzenie. Na metę wpłynął na trzeciej pozycji i tym samym został brązowym medalistą Mistrzostw Polski Młodzików w jedynce. Pierwsze dwie pozycje zajęli zawodnicy Wiru Iława. Tomek ukończył rywalizację na 4 miejscu w finale B i w sumie zakończył zawody na 10 pozycji.

W tym samym czasie w Reprezentacji Polski w Pucharze Europy w hiszpańskim Banyoles startowała Roksana Karpińska w dwójce podwójnej w zawodniczką z KW 04 Poznań Anną Twardowską. W zawodach brało udział 12 państw z Europy. Dziewczęta w sobotę i niedzielę zajęły drugie miejsca w biegach eliminacyjnych co dało im awans do finału A tej konkurencji. Zarówno w sobotę jak i niedzielę zajęły 6 miejsca w biegach finałowych Pucharu Europy. Pierwszego dnia zwyciężyły Holenderki, a drugiego Włoszki.

Trener Mariusz Grubich mówi:

- Zdobycie medalu przez Sebastiana jest wielkim sukcesem. To nasz kolejny dobry występ na krajowej arenie. Mam nadzieję, że podtrzymamy tak dobrą passę bo przed nami jeszcze Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w najbliższy weekend w Kruszwicy. Występ w reprezentacyjnej dwójce Roksany również uważam za bardzo udany, awans do finału A Pucharu Europy to dobry wynik. Mam nadzieję że tak dobre wyniki zachęcą ich do ciężkiej pracy na treningach i że w następnych latach będziemy mogli cieszyć się z równie dobrych występów na arenie krajowej i międzynarodowej.

*Pierwszy od prawej Sebastian Pabjan (fot. M. Grubich). Artykuł nadesłany do działu tcz24